Սեպտեմբերին տեղի կունենա Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային վեցերորդ օլիմպիադան
Սեպտեմբեր-հոկտեմբերին տեղի կունենա Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային վեցերորդ օլիմպիադան, որին կարող են մասնակցել մինչև 30 տարեկան ուսանողներ և ճարտարագետներ Հայաստանից և արտերկրից: Օլիմպիադայի գլխավոր կազմակերպիչը Սինոփսիս Արմենիան է, գլխավոր հովանավորը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունից հայտնում են, որ այս տարի օլիմպիադային մասնակցելու ցանկություն են հայտնել երիտասարդներ մի շարք այլ երկրներից` Բուլղարիայից, Գերմանիայից, Հորդանանից, Ռուսաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Սերբիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ուկրաինայից և ԱՄՆ-ից: Հայաստանից մասնակցել ցանկացողները կարող են մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 10-ը դիմումները ներկայացնել [email protected] էլ. փոստին կամ դիմել Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ, իսկ այլ երկրներից` դիմել տեղական կոմիտեներին կամ համապատասխան անձանց (մանրանասները` www.microolymp.am կայքում):
Օլիմպիադան անցկացվելու է 2 փուլով: Առաջին փուլը տեղի կունենա մասնակից բոլոր երկրներում` ստուգարքի ձևով, իսկ վերջնական փուլը, որտեղ կմրցեն բոլոր երկրների լավագույն մասնակիցները` 2011 թ. հոկտեմբերի 11-ին, Հայաստանում, Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտում: Օլիմպիադան ընդգրկում է հետևյալ թեմաները` թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա և ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում: Նախորդ օլիմպիադաների թեստային հարցերը, խնդիրները և լուծումները կարելի է գտնել www.microolymp.am կայքում:
Առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերից բացի մրցանակներ կլինեն նաև հետևյալ անվանակարգերում` Լավագույն ճարտարագիտական լուծում, Ամենաստեղծագործական լուծում, Ամենայուրօրինակ լուծում, Լավագույն աղջիկ մասնակից, Ամենաերիտասարդ մասնակից և Լավագույն արդյունք յուրաքանչյուր երկրից:
Օլիմպիադայի նպատակն է Հայաստանում և մասնակից երկրներում խթանել միկրոէլեկտրոնիկայի զարգացումը, հայտնաբերել և խրախուսել երիտասարդ, տաղանդավոր կադրերի, մեծացնել միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը երիտասարդ մասնագետների շրջանում, պարզաբանել մասնակից երկրների երիտասարդ մասնագետների շրջանում միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում գիտելիքների մակարդակը և անհրաժեշտ ճշգրտումներ կատարել կրթական ծրագրերում, ինչպես նաև նպաստել միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների համայնքի ձևավորմանը:

Шестая ежегодная международная армянская олимпиада по микроэлектронике пройдет осенью
В сентябре-октябре 2011г. состоится шестая ежегодная международная армянская олимпиада по микроэлектронике, в которой могут участвовать студенты и инженеры не старше 30 лет. Главным организатором является ЗАО Синопсис Армения, главным спонсором – ВиваСелл-МТС. Об этом Panorama.am сообщила руководитель по связям с общественностью ЗАО Синопсис Армения Гаянэ Маркосян.
В Олимпиаде примут участие представители Армении, Болгарии, Германии, Иордании, России, Саудовской Аравии, Сербии, САЭ, Украины и США.
Желающие участвовать из Армении должны отправить заявки по электронному адресу [email protected] или представить в ЗАО Синопсис Армения до 10 сентября 2011г. Участники из других стран должны обратиться к местным комитетам (подробности на сайте www.microolymp.am).
Олимпиада пройдет в два тура. Первый тур пройдет во всех участвующих странах и проведется в форме теста.
Победители первого тура будут участвовать во втором туре, который состоится 11-го октября 2011г. в Армении, в Учебном Департаменте Синопсис Армении. Он пройдет в виде состязания, где участникам будут представлены задачи, требующие оригинальных решений. Темами Олимпиады являются: проектирование и тестирование интегральных схем, проектирование и тестирование аналоговых и аналого-цифровых интегральных схем, полупроводниковые приборы и технология и математическое и алгоритмическое обеспечение автоматизированного проектирования интегральных схем. Желающие могут ознакомиться с задачами прошлых олимпиад и их решениями на сайте www.microolymp.am.
Кроме I, II и III призов, также будут вручены награды в следующих номинациях: Лучшее инженерное решение, Самое творческое решение, Самое оригинальное решение, Лучшая участница, Самый молодой участник, Лучший результат из каждой страны.
Целями олимпиады являются стимулирование дальнейшего развития микроэлектроники в Армении и в странах-участницах, выявление и мотивирование молодых и талантливых кадров, повышение интереса к микроэлектронике среди молодых специалистов, определение уровня знаний молодых специалистов в области микроэлектроники с целью необходимых уточнений в учебных программах, создание общества молодых специалистов в области микроэлектроники.