Մշակույթ 11:12 15/08/2011
Հնդկական կինեմատոգրաֆիայի հայտնի ներկայացուցիչ, դերասան, ռեժիսոր Շամմի Կապուրն է մահացել օգոստոսի 14-ի առավոտյան: 79-ամյա դերասանը մահացել է Մումբայիի հիվանդանոցներից մեկում, տեղեկացնում է «ՌԻԱ-նովոստի»-ն` վկայակոչելով հնդկական հեռուստաընկերություններին:
Շամմի Կապուրը հնդկական կինեմատոգրաֆիայի հիմնադիր, ռեժիսոր, դերասան Պրիտհվիրադժա Կապուրի որդին է և հանրահայտ Ռաջ Կապուրի եղբայրը: Շամմի Կապուրը (նախկինում` Շամշեր Կապուր), համարվում է Բոլիվուդի 50-60-ական թվականների հայտնի դերասաններից մեկը: Իր եղբայրներ Ռաջ Կապուրի ու Շաշի Կապուրի հետ միասին նա կազմել է «Կապուր եղբայրների եռյակը»:
Սովետական ժամանակաշրջանում Շամմի Կապուրի մասնակցությամբ հայտնի են եղել «Սիրո ուժը», «Ամենակարողը» ֆիլմերը: Շամմի Կապուրի ռեժիսորական գործերից են «Հատուցման ժամը», «Հաճույքներ փնտրելով» և այլն: Երեք անգամ տարբեր ֆիլմերից ստացել է The Filmfare Award մրցանակը տղամարդու լավագույն դերի համար:

Общество 11:16 15/08/2011
В воскресенье, 14 августа, в больнице Мумбаи на 79-ом году жизни скончался популярный индийский актер, звезда Болливуда 50-60-х годов — Шамми Капур. По информации индийских газет, причиной смерти актера послужила острая почечная недостаточность.
Как сообщает РИА «Новости», Шамшер Радж Капур более известный, как Шамми Капур входил в знаменитую «тройку братьев Капур», ставшую законодателями мод в индийском кино в середине прошлого столетия. Династия Капур, начатая от режиссера и продюсера Притхвираджа Капура, подарила индийскому кино режиссера Раджа Капура и его братьев Шамми и Шаши Капуров — звезд Болливуда 50-60-х годов.
В СССР фильмы с участием Шамми Капура пользовались большой популярностью. В отечественном прокате шли такие ленты, как «Сила любви» (Betaab — в индийском варианте), «Всемогущий» (Vidhaata) и советско-индийская лента «Черный принц Аджуба». Одним из режиссеров этого фильма стал брат Шамми — Шаши Капур.