Հասարակություն 15:50 16/08/2011
Անին Բագրատունյաց թագավորության մայրաքաղաք հռչակման 1050-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում օգոստոսի 26-ին Գիտությունների Ազգային ակադեմիայում ցուցադրվելու է «Իմ Անին» փաստավավերագրական ֆիլմը: Ֆիլմը պատրաստել է «Ազդ փրոդաքշն»-ը, պրոդյուսերը և ռեժիսորը Հայկ Հարությունյանն է, սցենարիստը՝ Թեհմինե Հայրումյանը:
Ֆիլմը ներկայացնում է հայոց երբեմնի շքեղ մայրաքաղաք Անիի պատմությունը: Ֆիլմի իրականացմանը որոշ չափով օժանդակել է Սփյուռքի նախարարությունը. նկարահանումների մեկնարկը համընկել է Անիի 1050-ամյակին նվիրված պետական միջոցառումների ծրագրի ազդարարմանը:
Հայոց հնագույն մայրաքաղաքներից մեկի՝ Անիի մասին ճշմարտությունը ֆիլմում պատմում է Անի անունով աղջիկը: Վավերագրական կինոնկարն ունի նաև խաղարկային մասեր, ներկայացվում է հայ պատմագրության հավաստի և գիտականորեն հիմնավորված փաստերի վրա կազմված մենագրություն: Ֆիլմում եռաչափ անիմացիայի միջոցով Անիի տաճարներն ու եկեղեցիները, ամրոցներն ու պարիսպները, ճարտարապետությունը ներկայանում է իրական` վերականգնված տեսքով:
Անին Բագրատունյաց թագավորության մայրաքաղաք հռչակման 1050-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպման համար Հայաստանում դեռ նախորդ տարի ստեղծվել է հանձնաժողով, որը ղեկավարում է ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:

Столице царства Багратидов Ани исполнилось 1050 лет. Фильм «Мой Ани» будет показан в Академии
В рамках юбилейных мероприятий по 1050-летию провозглашению Ани столицей царства Багратидов 26 августа в Национальной академии наук Армении состоится показ фильма «Мой Ани». Фильм подготовлен студией «Азд-продакшн», продюсер и режиссер Айк Арутюнян, автор сценария – Теймине Айрумян.
Фильм представляет историю когда-то цветущей армянской столицы. Съемки фильма поддержало министерство Диаспоры, а начало съемок совпало со стартом государственных мероприятий по празднованию 1050-летия города.
Историю древней столицы в фильме рассказывает девочка по имени Ани. В фильме есть также игровые моменты, разыгранные на основе реальных исторических фактов. При помощи 3D анимации храмы, дворцы и церкви Ани предстают в своем первоначальном виде.
Для проведения юбилейных мероприятий еще в прошлом году была создана комиссия во главе с президентом НАН РА Радиком Мартиросяном.