Գ. Մինասյան. Հետխորհրդային պետություններից Հայաստանն առաջինն է, որտեղ իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսություն է ծավալվում
Կոալիցիայի աշխատանքային խմբի անդամ Գագիկ Մինասյանը «Առավոտի» հետ զրույցում անդրադառնալով ՀԱԿ-կոալիցիա երկխոսության հերթական փուլի հետաձգման փաստին` մասնավորապես ասել է. «Մենք ունենք աշխատակարգ, և այդ աշխատակարգի կետերից մեկն այն է, որ եթե կողմերը գալիս են փոխադարձ համաձայնության, ապա հերթական նիստը հետաձգվում է: Այս դեպքում երկու պատվիրակությունների ղեկավարները միմյանց հետ համաձայնեցված հետաձգել են հերթական նիստը»:
Խոսելով երկխոսության հնարավոր դադարեցման հետևանքների մասին` Մինասյանն ասել է. «Եթե երկխոսությունը դադարի, կնշանակի, որ մենք` և´ ՀԱԿ-ը, և´ կոալիցիան համապատասխան պատասխանատվությամբ չենք մոտենում այս խնդրին, որը պետք է լուծել, իսկ այդ խնդիրը, իսկապես, շատ կարևոր է: Մենք ձեռնարկել ենք մի բան, որը մինչև այժմ, մեզանից առաջ, հետխորհրդային տարածքում որևէ մեկը չէր ձեռնարկել, սակայն Արևմուտքում դա քաղաքական կենցաղի նորմ է, և մենք պետք է անպայման անենք մեզանից կախվածը, որպեսզի դա նորմ դառնա նաև մեզ համար»:

Г.Минасян: Армения – первая на постсоветском пространстве, где между оппозицией и властью идет диалог
Член рабочей группы коалиции Гагик Минасян, обратившись в беседе с газетой «Аравот» к отложенному очередному этапу диалога между «Армянским национальным конгрессом» и коалицией, в частности отметил: «У нас есть порядок работы и один из пунктов этого порядка гласит, что если стороны приходят к взаимному согласию, очередное заседание откладывается. В данном случае очередное заседание отложено с взаимного согласия руководителей двух делегаций».
Говоря о последствиях возможного прекращения диалога, Г.Минасян заявил: «Если диалог будет прекращен, это будет означать, что мы – и «Армянский национальный конгресс», и коалиция – недостаточно ответственно относимся к данному вопросу, который необходимо решить, а вопрос этот, действительно, очень важен». По словам Г.Минасяна, предпринят шаг, не имеющий до сих пор прецедента на постсоветском пространстве. «Однако на Западе – это норма политической жизни, посему мы должны сделать все от нас зависящее, чтобы это стало нормой и для нас», - отметил политический деятель.