Ա.Սիմոնյան. «Այս տարի ԵՊՀ է ընդունվել ընդամենը 693 ուսանող»
Դեռ մի քանի տարի առաջ պարզ էր, որ բուհերը 2011-2012 ուսումնական տարում լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնելու դպրոցների շրջանավարտներ չտալու պատճառով: Բացառություն չէր նաև Երևանի պետական համալսարանը, որի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր վստահեցրեց, որ սպասվածից քիչ խնդիրների են հանդիպել ու առնչվել, քանի որ տևական ժամանակ է մի շարք միջոցառումներ են իրականացնում` սպասելով հենց այս տարվան. «Դրանց շնորհիվ հաջողվեց մեղմել հետևանքները»,-հայտարարեց նա ու ավելացրեց, որ սպասվածից ավելի լավ է իրավիճակը:
ԵՊՀ ռեկտորը ևս մեկ անգամ հավաստիացրեց` ինչպես և կառավարությունը հայտարարել էր, անկախ ուսանողների թվից այս տարի էլ կպահպանվի ուսանողների պետական վարկավորման մակարդակը, ֆինանսավորումը չի նվազի, ինչը թույլ կտա բուհերին, ըստ Ա.Սիմոնյանի, ավելի վստահ նայել առաջ:
Կոնկրետ հիշյալ բուհում մի շարք միջոցառումներ են իրականացվելու մեղմելու ուսանողների փոքր թիվը, մասնավորապես` փոփոխություններ կլինեն հեռակա ուսուցման համակարգում, որը թույլ կտա թեթևացնել այդ համակարգի ծանրաբեռնվածությունը: Բացի այդ պարտադիր են դարձել ԵՊՀ անձնակազմի, այդ թվում և դասախոսական, որակավորման դասընթացները:
Ա.Սիմոնյանը հավաստիացրեց նաև, որ ամեն ինչ կարվի, որպեսզի ստեղծված իրավիճակը, որը դրդված է ուսանողների քիչ լինելով, չհանգեցնի կրճատումների:

Сокращения финансирования и рабочих мест в связи с сокращением числа студентов не будет, - ректор ЕГУ
Еще несколько лет назад уже было ясно, что вузы Армении в 2011-2012 учебном году окажутся перед серьезными проблемами, потому что не будет выпускников.
Исключением не стал также Ереванский государственный университет, ректор которого Арам Симонян сегодня на встрече с журналистами заверил, что проблем оказалось меньше, чем ожидали, поскольку к этой ситуации готовились заранее. Благодаря этому нам удалось смягчить последствия», - сказал ректор.
Ректор заверил, что как государство и обещало, независимо от числа студентов уровень государственного кредитования студентов сохранится, финансирование не будет сокращено, что позволит вузам уверенно смотреть вперед.
По словам А. Симоняна, в ЕГУ принят ряд мер для компенсации малого числа студентов, например, будут изменения в системе заочного образования, что позволит разгрузить эту систему, а также будут организованы курсы повышения квалификации для преподавательского состава.
Ректор еще раз заверил, что будут приняты все меры, чтобы сокращение числа студентов не привело к сокращению рабочих мест. Напомним, что в этом году в университет поступило 693 студента.