Ծննդատան բժիշկը մարդասպա՞ն. Նախարարությունն ուսումնասիրում է Վայքի սարսափելի դեպքը
Վայքի ծննդաբերական բաժանմունքում վերջերս տեղի ունեցած սարսափելի դեպքը նախարարության մասնագետներն այժմ ուսումնասիրում են: Նախարարի մամլո խոսնակ Շուշան Հունանյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի հրահանգով ստեղծվել է մասնագետներից կազմված մի խումբ, որը, տեղեկության մասին իմանալուց անմիջապես հետո, այցելել է Երևանի «Մուրացան» համալսարանական կլինիկա:
«Երեխան այժմ գտնվում է կլինիկայի վերակենդանացման բաժնում: Մեր մասնագետները կգնահատեն երեխայի առողջական վիճակը և եթե անհրաժեշտություն լինի կօգնեն: Եվ միայն մասնագետների եզրակացությունից հետո ամեն ինչ հայտնի կլինի», -հավելեց նախարարի խոսնակը:
«Թուրքը հայի նկատմամբ սենց բան չէր անի», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացնելով իրավիճակը, ասաց ծննդաբերած կնոջ ազգական Ծովինար Խաչատրյանը: Նա ասաց, որ ծննդաբերած կինը 20 տարեկան է և փորձությունների միջոցով ծնված երեխան նրա առաջին ծնունդն էր: «Ժամանակին ցավերը բռնած ծննդկանը մոտեցել է բժշկուհուն, Մետաքսյային, դիմիդրոլ-անալգին ա սրսկել, հետ ա ուղարկել: Երեք օր հետո ծնունդը գնացել ա, երեխան թմրած ա եղել, գլուխը եկել ա մի փոքր երևացել ա ու էլ դուրս չի գալիս: Արդեն 15-րդ օրն է` Մուրացանի հիվանդանոցում երեխեն կոմայի մեջ ա», -պատմեց տիկին Ծովինարը:
Նրա խոսքով, հղիության ինն ամիսների ընթացքում ոչ մի խնդիր կնոջ մոտ չի եղել. «Ինչ ասել են, արել ա, գանգատներ չի ունեցել»:
Մեր զրուցակիցը կնոջ հղիության ընթացքը հետևած Մետաքսյա անունով բժշկի վարքագծի էլ ավելի սարսափելի դրվագներ էլ պատմեց. «Երեք մատ բացված հղիին էկավ, նայեց, ասումա հլա ունես կես ժամ, մի ժամ ես գնամ բուրդս հավաքեմ, չմնա անձրևի տակ: Ինքը փաստացի մարդասպան ա և առաջինը մեզ չի արել, շատ դեպքեր ա եղել, խուլ գյուղացիներ են, ձեն չեն հանել: Եթե մեր աղջիկը բողոքեր ինն ամիսների ընացքում, մենք կլռեինք, բայց որ անթերի է եղել, պետք ա խոսենք, մինչև վերջ գործը տանելու ենք առաջ, որ նրա նմանները չաշխատեն ընդեղ, ջահելները շատ մեղք են»:

Здоровье 17:26 31/08/2011
Погоди рожать, пока я шерсть для одеял не уберу. Министерство разберется в степени халатности врача роддома
Министерство здравоохранения расследует инцидент, имевший место в родильном отделении больницы Вайка. Пресс-секретарь министерства Шушан Унанян сообщила Panorama.am, что по указу министра здравоохранения Арутюна Кушкяна сформирована группа специалистов, которая отбыла в Вайк для выяснения ситуации.
«Новорожденный находится в отделении реанимации. Наши специалисты оценят состояние ребенка, и если будет необходимость, окажут помощь. И только после заключения специалистов можно будет делать выводы», - сказала она.
А теперь о том, что случилось. «Турок так бы не поступил с армянином», - сообщила Panorama.am родственница роженицы Цовинар Хачатрян. Она сообщила, что роженице всего 20 лет, и это ее первые роды. «У нее своевременно начались схватки, она пришла к врачу Метаксии, а та ей сделала укол анальгин-димедрол и отправила обратно. Три дня спустя снова начались схватки, ребенок был занемевший, головка немного появилась, и дальше не идет… Уже 15-ий день ребенок находится в коме», - рассказала она.
По ее словам, течение беременности проходило нормально, без осложнений. «Она делала все, что говорили, не имела никаких жалоб», - рассказала она.
Она рассказала и другие нелицеприятные подробности о действиях доктора Метаксии. «Она посмотрела, у роженицы уже шейка матки раскрылась на три пальца, говорит, еще есть пол часа - час, пойду, шерсть для одеял соберу, а то промокнет под дождем. Фактически, она убийца, и мы не первые, с кем она так поступила, просто темные деревенские люди, не жаловались. Если бы наша девочка жаловалась на тяжелую беременность, мы бы промолчали, но беременность была безупречной, и мы будем говорить, и дойдем в этом деле до конца, чтобы такие как она там не работали, жалко молодых рожениц».