Վայքի երեխան ծնվել է շնչահեղձուկով, «անալգին-դիմեդրոլը» դրա հետ կապ չունի. Մանսագետ
Վայքում օգոստոսի 14-ին ծնված և այժմ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երեխան ծնվել է շնչահեղձուկով (ասֆիքսիա): Շնչահեղձուկի առաջացման պատճառը եղել է պորտալարի հանգույցը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը, ով այցելել է «Մուրացան» և ծանոթացել երեխայի առողջական վիճակին:
Նրա խոսքով, երեխայի ծնվելուց հետո, երբ Վայքի ծննդատունը Երևանում տեղյակ է պահել, որ ծնված երեխան ծանր վիճակում է, արագ արձագանքման նեոնատալ ծառայության ռեանիմոբիլը Վայքից երեխային տեղափոխել է Մուրացան կլինիկա:
Մեր խնդրանքով անդրադառնալով նորածնի հարազատների պնդումներին, թե ծննդկանին ծննդաբերելուց երեք օր առաջ ներարկած «անալգին-դիմեդրոլը» ազդել է երեխայի վրա և հնարավոր է հենց այդ պատճառով էլ երեխան հիմա վատ վիճակում է, Կարինե Սարիբեկյանը «խելքին մոտ» չհամարեց: «Խելքին մոտ չէ, որ անալգին-դիմեդրոլը նման ազդեցություն թողած լինի, որովհետև` նախ սրսկել են ծննդաբերելուց երեք օր առաջ, այնուհետև միջմկանային ճանապարհով սրսկելու դեպքում դեղը պտղի վրա ազդեցություն չի կարող ունենալ», -հավելեց մասնագետը:
Տիկին Սարիբեկյանի խոսքով, այս պահին հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում 24 երեխա վերակենդանացման բաժանմունքում են գտնվում: «Երեխաները նաև պրոբլեմներով են ծնվում: Ամենազարգացած տեխնոլոգիաների պայմաններում հիվանդ երեխաներ ծնվում են: Տարեկան 45 հազար երեխա է ծնվում, և չեն կարող պրոբլեմներով դեպքեր չլինել», -նշեց նա:
Ինչևէ, Առողջապահության նախարարի հրաման-պահանջով այժմ ուսումնասիրություններ են կատարվում` պարզելու, թե արդյոք բժշկական էթիկայի խախտում է տեղի ունեցել և արդյոք բժիշկներն իրենց պարտականություններն ըստ արժանվույն չեն կատարել: Բացի այդ, ըստ Սարիբեկյանի, իրենք Վայքի ծննդատնից պահանջել են նաև հղիության վարման վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերն ու բացատրագրերը: «Այն, որ բժշկական էթիկայի հետ կապված խնդիրներ կարող են լինել, ես չեմ բացառում: Պետք է պարզենք, հասկանանք, լսենք բոլոր կողմերին: Բայց եթե պարզվի, որ եղել են խնդիրներ էթիկայի հետ կապված և մասնագիտական պարտականությունները բժիշկների կողմից կատարվել են ոչ լիարժեք, ապա միանշանակ, մարդիկ կպատժվեն», -հավելեց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ Վայքում ծնված երեխայի հարազատները դժգոհում էին ծննդատան բաժնի վարիչ Մետաքսյա Հովհաննիսյանի վերաբերմունքից և նրան մեղադրում երեխային այս վիճակին հասցնելու համար:
Հ. Գ. Ասֆիքսիան կամ շնչահեղձուկը ախտաբանական վիճակ է, որը պայմանավորված է, երբ նորածնի մոտ խանգարվում է գազափոխանակությունը, այսինքն օրգանիզմում շատանում է ածխաթթու գազը: Նորածինների ասֆիքսիայի ժամանակ սրտի զարկերը կան բայց շնչառություն չկա, կամ էլ անկանոն է: Ասֆիքսիայի ծանրության աստիճանը պայմանավորված է թե պտուղը ներարգանդային կյանքում ինչքան է եղել ասֆիքսիայի մեջ: Ասֆիքսիան լինում է նախածննդյան`պրենատալ, ներծննդյան կամ ծննդաբերության ժամանակ `ինտրանատալ և հետծննդյան` պոստնատալ:

Здоровье 12:35 01/09/2011
Ребенок, родившийся в Вайке 14 августа, а затем переведенный в отделение реанимации университетской клиники «Мурацан», родился с асфиксией. Причиной асфиксии стало обвитие пуповины вокруг шеи. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила начальник управления охраны здоровья матери и ребенка министерства здравоохранения Армении Карине Сарибекян, которая посетила «Мурацан», чтобы ознакомиться с состоянием ребенка.
По ее словам, после рождения ребенка, когда роддом Вайка сообщил, что он в тяжелом состоянии, реанимобиль неонатальной службы быстрого реагирования перевез ребенка из Вайка в клинику «Мурацан» Еревана.
Что касается утверждений родных роженицы, что причиной неудачных родов стала инъекция анальгина-димедрола, сделанная за три дня до родов, К. Сарибекяна заметила, что это утверждение далеко от действительности. «Вряд ли анальгин-димедрол мог оказать такое воздействие, поскольку инъекция сделана за три дня родов, а внутримышечный укол не может оказать воздействия на плод», - сказала она.
По словам госпожи Сарибекян, на данный момент в различных клиниках республики в реанимации находятся 24 ребенка. «Дети рождаются также с проблемами. Даже в условиях самых развитых технологий рождаются больные дети. В год рождается 45 тысяч детей, и не может не быть проблемных детей», - заметила специалист.
Напомним, что по приказу министра здравоохранения ведется разбирательство, было ли нарушение врачебной этики и халатное отношение врачей. Помимо этого, госпожа Сарибекян сообщила, что они затребовали все документы периода беременности роженицы и разъяснительную. «Я не исключаю того, что могут быть проблемы, связанные с врачебной этикой. Мы должны выслушать все стороны, и выяснить, что произошло. Но если выяснится, что на самом деле были проблемы с врачебной этикой, и врачи не полностью выполнили свои профессиональные обязанности, то, однозначно, люди будут наказаны», - добавил наш собеседник.
Напомним, что родственники новорожденного жаловались на отношение начальника родильного отделения больницы Вайка Метаксьи Ованнисян, и обвиняли ее в том, что ребенок находится в таком состоянии.
Асфиксия новорожденного - патологическое состояние, обусловленное нарушением газообмена в виде недостатка кислорода и избытка углекислого газа, а также в виде метаболического ацидоза вследствие накопления недоокисленных продуктов обмена. Иначе говоря, асфиксия новорожденного - это терминальное состояние, связанное с нарушением механизмов адаптации при переходе от внутриутробного существования к внеутробному.