«Եղնիկների» գործից. Ծեծված զինծառայողը 10 ժամ մնացել է բուժկետում, բացարձակ անօգնական
ԼՂՀ-ի «Եղնիկներ» կոչվող զորամասում 18-ամյա ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանին և դաժանորեն ծեծել են և բռնության ենթարկել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը` ներկայացնելով Աբրահամյանի մահվան հանգամանքները, տեղեկացրեց գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
«Կա ծեծի ու բռնության էպիզոդ գումարտակում, որի արդյունքում, ըստ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների, տուժողը սկսել է իրեն վատ զգալ, ինչի հետևանքով գիտակցությունը կորցրել և վայր է ընկել: Որոշ ժամանակ անց տեղափոխվել է զորամասի բուժկետ, որը գումարտակից 30 կիլոմետր հեռավորության վրա է: Այնուհետև մոտ 10 ժամ գտնվել է բուժկետում, բացարձակ անօգնական վիճակում, ինչին գումարվել է բուժկետի պետի կողմից բռնության կիրառման էպիզոդը, այնուհետև մեր զինծառայողը տեղափոխվել է հոսպիտալ և մենք ունենք գրանցված մահվան փաստ», -ներկայացրեց Կոստանյանը` նկատելով, որ միայն նախաքննությունն ավարտելուն պես Աբրահամյանի մահվան հանգամանքների ամբողջական պատկերը հայտնի կդառնա:
Մահվանից հետո նախկին զինծառայող Աբրահամյանի ծնողներին տեղեկացրել էին, որ իրենց տղան թունավորվել է, այնուհետև տեղափոխվել է հիվանդանոց, վայր է ընկել անկողնուց ու մահացել: Կոստանյանն ասաց, որ ի սկզբանե թունավորումը, մահճակալից ընկնելը կամ այլ վարկածներ քննարկման առարկա չեն դարձել նախաքննական մարմնի համար, քանզի Աղասի Աբրահամյանի մարմնի վրա ակնհայտ են եղել բռնության հետքեր: «Տարբեր անձինք իրավունք ունեն անել տարբեր հայտարարություններ, լավ չի որ անձը, որը չի տիրապետում անհրաժեշտ տեղեկատվությանն ու ապացույցներին, իրեն իրավունք է վերապահում անել որևէ հայտարարություն: Բայց դա բացարձակ չի նշանակում, որ նախաքննության մարմինը որևէ կաշկանդվածություն կարող է ունենալ», -հավելեց զինդատախազը:
Նախաքննական մարմինը, ըստ Կոստանյանի, կաշկանդված չէ նաև հարուցված քրեական գործով` ՀՀ ՔՕ-ի 375 հոդվածի 1-ին մաս` «Իշխանության չարաշահում, իշխանազանցություն կամ անգործություն» կամ մեկ այլ հոդվածով: «Այդ հանգամանքը դեռևս չի նշանակում, որ դա բացարձակ փաստ է: Քրեական գործ հարուցվում է հիմնավոր կասկածի հիման վրա», նկատեց Գևորգ Կոստանյանը` նշելով, որ քննության ցանկացած փուլում մեղադրանք կարող են առաջադրել որևէ այլ հոդվածով, քանի որ «որևէ կաշկանդվածություն չկա»:
Նշենք, որ բուժկետի սպայի նկատմամբ, որն այժմ կալանավորված է, մեղադրանք է առաջադրվել հենց վերոնշյալ հոդվածի հատկանիշներով: Իսկ թե ինչո՞ւ սպայի անունը չի հայտարարվում, Գևորգ Կոստանյանն ասաց, որ անձի երաշխավորման խնդիր կա: «Երբ կա նման հանցագործություն, որևէ կերպ չենք կարող երաշխավորել այդ անձանց անվտանգությունը», -նշեց զինդատախազը:
Հարցին, թե բուժկետի սպան ինչո՞ւ պետք է բռնություն կիրառեր զինծառայողի նկատմամբ, արդյո՞ք ճանաչել է նրան, Կոստանյանն ասաց, որ հարցին կարող են պատասխանել նախաքննության ավարտից հետո միայն:
Հարակից լուր. Եղնիկների գործով ձերբակալությունները շարունակվելու են, զինդատախազը բացառեց հովանավորչությունը

Право 18:54 05/09/2011
В отношении солдата-срочника Агаси Абраамяна в воинской части “Ехникнер” в НКР было применено насилие и его жестоко избили. Об этом сообщил военный прокурор Армении Геворк Костанян, представляя обстоятельства смерти военнослужащего.
“Есть эпизод избиения и насилия в батальоне, в результате чего, по данным предварительного следствия, пострадавший стал плохо себя чувствовать, вследствие этого потерял сознание и упал. Через некоторое время его перевезли в медпункт, который находится в 30 км от части. Почти 10 часов он находился в медпункте, совершенно в беспомощном состоянии, к чему прибавился и эпизод применения насилия начальником медпункта, после этого наш военнослужащий был переведен в госпиталь, где у нас и был зарегистрирован факт смерти”, - представил Костанян, заметив, что полная картина обстоятельств смерти Агаси Абраамяна станет известна после завершения следствия.
После смерти родителям Абраамяна сообщили, что их сын отравился, после чего был доставлен в больницу, там упал с койки и умер. По словам Костаняна, изначально отравление, падение с койки или другие версии не обсуждались следствием, поскольку на теле Агаси Абраамяна были видны следы насилия.
“Разные люди имеют право делать различные заявления, но не хорошо, когда лицо, не владеющее необходимой информацией и доказательствами, берет на себя право выступать с каким-либо заявлением. Но это вовсе не значит, что следственный орган может быть в чем-то ограничен”, - добавил прокурор.
Следственный орган, по его словам, не ограничен также по возбужденному делу: 1 часть ст. 375 УК Армении (Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти) или другая статья. “Это обстоятельство еще не значит, что это совершенный факт. На любом этапе следствия может быть предъявлено обвинение по другой статье, поскольку ограничений нет”, - заметил Костанян.
Отметим, что арестованному офицеру медпункта предъявлено обвинение именно по признакам указанной статьи. На вопрос, почему не называется имя этого офицера, Г. Костанян сказал, что существует задача гарантирования лица. Он также добавил, что о причинах применения насилия со стороны этого офицера и были ли они знакомы, можно будет говорить только после окончания следствия.
Предыдущая новость: Ожидаются аресты по делу воинской части “Ехникнер”. Военный прокурор исключает патронаж