Իրավունք 16:11 14/09/2011
«Իրավիճակը հայկական բանակում» թեմայով այսօր տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը հիշեց Մատաղիսի հայտնի գործը և հարցադրում արեց. «Մատաղիսի գործով ունենք երկու զոհ, բայց չունենք պատժվածներ, այդ ինչպե՞ս է պատահում, չեմ հասկանում»:
Հարցն անպատասխան չթողեց քննարկմանը ներկա Հայաստանի զինվորական դատախազության ներկայցուցիչ Արտակ Հարությունյանը. «Դատաքննություն է շարունակվում և խնդիր է դրված ամենայն մանրակրկիտ ձևով կատարել բոլոր դատավարական գործողությունները բոլոր միջնորդությունների հետ կապված, բոլոր վկաների հարցաքննություն և այլն, մի խոսքով մանրակրկիտ քննություն է գնում և, եթե առայսօր որոշում չի կայացվել, դա չի վկայում, որ խայտառակ վիճակ է: Բոլորս էլ գիտենք, թե ինչքան բարդ ու հակասական գործ է: Քննություն է գնում, պետք է իհարկե ողջամիտ ժամկետում քննվի, բայց կան դեպքեր, որոնք պահանջում են որոշակի ժամանակահատված, որ հասնենք արդարության այսինքն` ոչ մի անմեղ չդատապարտվի և ոչ մի մեղավոր անպատիժ չմնա»:
Հիշեցնենք, որ «Մատաղիս»-ի զորամասում 2 զինվորների (Ռոման Եզիազարյան ու Հովսեփ Մկրտումյան) սպանության համար մեղադրվում էին նույն զորամասի 3 զինծառայողներ (Ռազմիկ Սարգսյան, Մուսա Սերոբյան ու Արայիկ Զալյան): Դեպքը տեղի է ունեցել 2003 թվականի դեկտեմբերի 24-ին: Առաջին ատյանի դատարանի վճռով 15 տարվա, իսկ Վերաքննիչ դատարանի վճռով ցմահ ազատազրկման դատապարտված երիտասարդները Վճռաբեկ դատարանից ազատ են արձակվել, իսկ գործն ուղարկվել է լրացուցիչ քննության:

Право 17:22 14/09/2011
Следствие по делу о Матагисе продолжается, и поставлена задача детально рассмотреть все ходатайства, обстоятельно допросить всех свидетелей, одним словом, провести тщательное расследование, и если до сих пор не вынесено решения, это не значит, что ситуация позорная. Так ответил представитель военной прокуратуры Армении Артак Арутюнян на вопрос председателя Хельсинского комитета Аветика Ишханяна: «В деле о Матагисе у нас есть две жертвы, но нет наказанных, как такое может быть?» Напомним, что сегодня состоялось обсуждение по теме «Положение в армянской армии», в котором приняли участие представители госструктур, заинтересованные организации.
«Все мы знаем, насколько это сложное и противоречивое дело. Ведется следствие, конечно, оно должно быть завершено в разумные сроки, но есть случаи, которые требуют определенного времени для справедливого решения, то есть, чтобы ни один невиновный не был осужден, и ни один виновный не ушел бы от наказания», - сказал он.
Напомним, что в воинской части «Матагис» 24 декабря 2003 года были убиты двое военнослужащих - Роман Егиазарян и Овсеп Мкртумян. В убийстве обвинялись трое военнослужащих той же части – Размик Саргсян, Муса Серобян и Араик Залян. Суд первой инстанции приговорил их 15-и годам лишения свободы, Апелляционный суд приговорил их к пожизненному сроку, а уже Кассационный суд оправдал их и освободил. Дело было направлено на повторное расследование.