ՀՀ նախագահ. Սեպտեմբերի 21-ը ազգային հպարտության օր է
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հրավիրել է ընդունելություն, որին մասնակցել են հանրապետության սոցիալական և տնտեսական ոլորտի, ՀՀ տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ: Հանրապետության ղեկավարը շնորհավորել է տոնական ընդունելության մասնակիցներին հոբելյանի առթիվ և մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում ասել է.
«Հրգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Սա տոն է, որին մեր ժողովուրդը շատ երկար է սպասել: Անկախությունն իր հետ բերեց հնարավորություն, բերեց իրավունք, կարողություն ու պատասխանատվություն: Մեր դարավոր երազանքը մեր իսկ ձեռքերով իրողություն դարձնելու հնարավորություն բերեց մեզ անկախությունը: Պայքարով, մաքառումով, թեկուզ արյան գնով ազգային արժանապատվությանը տեր կանգնելու կարողություն բերեց անկախությունը: Բերեց նաև խոշորագույն ազգային նվաճումներ ունենալու ու դրանցով հպարտանալու իրավունք: Բայց ամենից առաջ անկախությունը պատասխանատվություն բերեց բոլորիս, մեր ուսերին դրեց իրականություն դարձած դարերի երազանքը կերտելու ահռելի բեռը: Այդ բեռը կրելը իսկապես մեծ պատիվ է, և մենք բոլորս մեր ազգի բախտավոր սերունդն ենք, ու մեր սերունդներն էլ այդպիսին են լինելու, քանզի շարունակելու են կերտել ու ամրացնել անկախ հայրենիքը:
Սեպտեմբերի 21-ը ազգային հպարտության օր է:
Անկախությունն իր հետ բերեց նաև նոր տնտեսակարգ` իր նոր հեռանկարներով, ինչպես և նոր մարտահրավերներով: Հենց անկախ պետականությունն էր, որ առաջին իսկ օրվանից հույսը դրեց հայաստանցու աշխատասեր ու ձեռներեց նկարագրի վրա` հռչակելով ազատ շուկա: Իհարկե՛, առաջին շրջանում շատ բան մեզ համար անորոշ էր, կային նույնիսկ ռոմանտիկ պատկերացումներ: Ոմանց թվում էր, որ բավական է միայն հայտարարել կապիտալիզմ, և մնացածն արդեն կանեն նախաձեռնող մարդիկ: Իրականությունն անշուշտ շատ ավելի դաժան էր, քան մեզ թվում էր, բայց, ինչպես մի առիթով արդեն ասել եմ, մենք արագ ենք սովորում:
Ունենալով շատ համեստ բնական ռեսուրսներ և երկու տասնամյակ ապրելով շրջափակման պայմաններում` մենք կարողացանք ստեղծել տնտեսություն, որ կերակրում ու սպառազինում է իր զինվորին, ապահովում իր ուսուցչի արժանապատիվ կենցաղը: Մեր հասարակության մեջ ձևավորվեցին փոքր, միջին և խոշոր գործարարների խավեր: Աստիճանաբար խոշոր գործարարներն ու ընկերությունները սովորում են նաև այն ճշմարտությունը, որ, իրենք ի թիվս այլ խնդիրների, ունեն նաև սոցիալական պատասխանատվություն հասարակության առջև: Ավելին` քայլ առ քայլ մեզանում վերականգնվում են նաև բարեգործության ընդհատված ավանդույթները:
Մենք էլի շատ ավանդույթներ վերականգնեցինք և նորերն ենք ամրացնում, իսկ սոցիալական պատասխանատվության մակարդակի բարձրացումը դառնում ու դառնալու է մշտական գործընթաց: Արժե հիշել և երբեք չմոռանալ, որ առանց անկախ Հայաստանի այսօր չէին լինելու ո՛չ խոշոր ընկերությունները, և ո՛չ էլ մեծահարուստները: Համենայնդեպս` չէին լինելու Հայաստանում:
Հայտնի է, որ մենք սահմանադրորեն հռչակել ենք սոցիալական պետություն: Նաև գաղտնիք չէ, որ այդ սոցիալական պետությունը դեռևս մնում է նպատակ և չի դարձել անքննելի իրականություն: Այս ոլորտում և՛ պետությունը, և՛ այլ կազմակերպություններ հսկայական գործ են արել և անում: Բայց «հսկայական» բառը մեր պարագայում պետք է հասկանալ մեր հնարավորությունների համատեքստում: Մենք պիտի խոստովանենք, որ երկու տասնամյակները մեզ չբավարարեցին այս բնագավառի բազմաթիվ խնդիրներ լուծելու համար: Բայց սա ամենևին էլ վհատվելու առիթ չէ:
Սոցիալական հարցեր, այդ թվում և` սուր, կան նույնիսկ բարեկեցիկ երկրներում, սակայն այդ երկրները կայացած սոցիալական պետություններ են, ինչին մենք դեռևս չենք հասել: Հասարակության սոցիալական պաշտպանվածությունը ամենաուղղակի կերպով կապված է մեր տնտեսական վիճակի հետ: Առաջինի զարգացումը պայմանավորված է երկրորդի զարգացմամբ:
Բոլոր առկա հիմնախնդիրներով հանդերձ, մենք առաջ ենք գնում: Մեր պետության ու հասարակության առաջընթացը համակողմանի է: Այո, երբեմն մենք տեսնում ենք անհամապատասխանություն տարբեր ոլորտների զարգացման մակարդակների միջև: Մենք ընտրել ենք կայուն վերելքի ճանապարհը, և բոլոր ուղղություններով տարվող ակտիվ աշխատանքով է, որ մեր երկիրը դնելու ենք ներդաշնակ զարգացման անշրջելի ուղու վրա:
Մեր երկրի առջև անցյալում և ներկայում ծառացած խոշորագույն փորձությունները շատ հաճախ արտաքին ապակայունացման արդյունք էին: Ղարաբաղյան հակամարտություն, Հայաստանի տնտեսական շրջափակում, էներգետիկ ճգնաժամ, պատերազմ հարևանությամբ, համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամ և այլն: Այս և բազմաթիվ այլ մարտահրավերներ նախևառաջ մեր երկրի համար խիստ աննպաստ տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումների արդյունք էին, որ էլի կարող են կրկնվել:
Մեր նորանկախ պետությունն իր ստեղծման օրվանից դիմակայել է հիմնականում մարտահրավերների հետևանքներին: Մեր երկրի առջև ծառացած բազմաթիվ ներքին տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական և հոգևոր մարտահրավերները, անկայունության թափանցող ազդեցությամբ պայմանավորված դժվարությունները, ըստ էության, տարածաշրջանային ապակայունացման բացասական ներգործության հանդեպ մեր պետականության և հասարակության խոցելիության հետևանք էին: Արդյունքում, համաշխարհային և տարածաշրջանային յուրաքանչյուր ցնցում մեր երկիրը դուրս է բերել հանդարտության ընդմիջումներից` կանգնեցնելով նոր խնդիրների առջև:
Դժվարին պայմաններում դրանց դիմակայելով և աստիճանաբար ոտքի կանգնելով, ժողովրդավարության իդեալները որդեգրելով և այդ իդեալներին հնարավորինս համահունչ անկախ պետականության կարևորագույն կառույցները ձևավորելով` մեր երկիրը ներկա փուլում ջանում է վերացնել իր փորձությունների աղբյուրը՝ տարածաշրջանային և համաշխարհային հնարավոր ապակայունացման զգալի բացասական ներգործությունը երկրի տնտեսական, քաղաքական և հասարակական կյանքի վրա: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Այլապես պարբերաբար պիտի շարունակենք պայքարել հետևանքների դեմ, մինչդեռ մեր դժվարությունների ծագման պատճառները շարունակելու են նորանոր մարտահրավերներ ծնել ու դնել մեր ու մեր սերունդների առջև:
Այս խնդրի լուծումը հնարավոր է նույնարժեքային համակարգերի ինտեգրվելու ճանապարհով, ամրացնելով նաև մեր իսկ ներքին պաշտպանական համակարգերը: Կայացնելով ներքին այնպիսի համակարգ, որտեղ հասարակությունը ձևավորում է բարօրության և պաշտպանվածության մթնոլորտ իր յուրաքանչյուր անդամի համար: Եվ այդ անդամին ձեռք են մեկնում ամենածանր փորձության պահին` անգամ եթե նույն փորձությունը թակում է հենց իրենց դուռը: Այնպիսի համակարգ, որը պահանջում ու ձևավորում է միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր անհատի բարօրությունն անհնար է առանց բոլոր անհատների բարօրության համար անհրաժեշտ միջավայրի: Համակարգ, որտեղ գործնականում վերաիմաստավորված է ռուս մեծ դասականի միտքը, և որտեղ աշխարհի բոլոր բարիքները երեխայի աչքը չոր պահելու համար են:
Մենք, որպես պետություն և որպես հասարակություն արդեն կայացել ենք այնքան, որ կարող ենք մեզ թույլ տալ ավելի մեծ ու ավելի կայուն համակարգերի ամրապնդման մասին խոսել: Խոսել ու քայլ առ քայլ իրողություն դարձնել: Համենայն դեպս անցած քսան տարիների ձեռքբերումները մեզ այդ հնարավորությունն այսօր իրապես տալիս են:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ հոբելյանի առթիվ: Համոզված եմ, որ հայոց պետականության հաջորդ տասնամյակները լինելու են առավել արդյունավետ: Այդպիսին են լինելու նաև բոլորիս աշխատանքի շնորհիվ, ողջ հայության ջանքերի մեկտեղման շնորհիվ:

Политика 22:43 15/09/2011
Президент Армении Серж Саргсян по случаю 20-летия независимости республики сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна дал прием, на котором присутствовали представители социальной и экономической сферы, органов территориального управления и местного самоуправления РА. Глава Республики поздравил участников праздничного приема с юбилеем и пожелал им успехов.
Текст выступления предоставила пресс-служба главы государства.
“Уважаемые дамы и господа!
Поздравляю всех нас с 20-летием Независимости Республики Армения!
Это праздник, которого наш народ очень долго ждал. Независимость принесла с собой возможность, принесла право, способность и ответственность. Независимость принесла нам возможность своими же руками превратить в реальность нашу многовековую мечту. Независимость принесла нам способность отстоять в борьбе и сражениях, пусть даже ценой крови, национальное достоинство. Принесла также право иметь крупнейшие национальные достижения и гордиться ими. Но прежде всего, независимость принесла всем нам ответственность, возложила на наши плечи громадное бремя воплощения многовековой мечты, которая стала реальностью. Нести это бремя, действительно, - великая честь, и все мы являемся счастливым поколением нашего народа, и наши поколения будут таковыми, ибо будут продолжать строить и укреплять независимое Отечество.
21 сентября – день национальной гордости.
Независимость принесла с собой также новую экономическую систему, с ее новыми перспективами, а также новыми вызовами. Именно независимое государство с первых же дней возложило надежды на трудолюбие и предприимчивость жителей Армении, провозгласив свободный рынок.
Конечно, в первый период многое было для нас неопределенным, были даже романтичные представления. Некоторым казалось, что достаточно только объявить капитализм, и дальнейшее уже сделают предприимчивые люди. Реальность, несомненно, была намного более жестокой, чем нам казалось, как я уже говорил по одному поводу, мы быстро учимся.
Обладая очень скромными природными ресурсами и два десятилетия живя в условиях блокады, мы смогли создать экономику, которая кормит и вооружает своего солдата, обеспечивает достойный быт своего учителя. В нашем обществе сформировались малые, средние и крупные предпринимательские слои. Постепенно крупные предприниматели и компании учатся также той истине, что они, в числе других задач, имеют также социальную ответственность перед обществом. Более того, шаг за шагом у нас восстанавливаются также прерванные традиции благотворительности.
Мы восстановили еще многие другие традиции и укрепляем новые, а повышение уровня социальной ответственности становится и станет постоянным процессом. Стоит помнить и никогда не забывать, что без независимой Армении сегодня не было бы ни крупных компаний, ни богатых людей. По крайней мере, их не было бы в Армении.
Известно, что мы конституционно провозгласили социальное государство. Также не секрет, что это социальное государство еще остается целью и не превратилось в неоспоримую действительность. В этой сфере и государство, и другие организации делали и делают гигантскую работу. Но слово «гигантскую» в нашем случае нужно понимать в контексте наших возможностей. Мы должны признать, что нам не хватило двух десятилетий для решения многочисленных проблем этой сферы. Но это совершенно не повод для уныния.
Социальные вопросы, в том числе, и острые, есть даже в благополучных странах, однако эти страны – состоявшиеся социальные государства, чего мы еще не достигли. Социальная защищенность общества самым непосредственным образом связана с состоянием нашей экономики. Развитие первого обусловлено развитием второго.
При всех существующих проблемах, мы движемся вперед. Прогресс нашего государства и общества всесторонен. Да, подчас мы видим несоответствие между уровнями развития разных сфер. Мы избрали путь стабильного подъема, и ведущейся по всем направлениям активной работой выведем нашу страну на необратимый путь гармоничного развития.
Вставшие перед нашей страной в прошлом и настоящем крупнейшие испытания очень часто были результатом внешней нестабильности. Карабахский конфликт, экономическая блокада Армении, энергетический кризис, война по соседству, глобальный финансово-экономический кризис и прочее. Эти и многочисленные другие вызовы, прежде всего, являются результатом чрезвычайно неблагоприятных для нашей страны региональных и общемировых процессов, которые могут еще повториться.
Наше недавно обретшее независимость государство со дня своего создания противостояло в основном последствиям вызовов. Многочисленные стоящие перед нашей страной внутренние экономические, политические, социальные и духовные вызовы, обусловленные проникающим воздействием нестабильности трудности, по сути, были следствием уязвимости нашей государственности и общества перед лицом отрицательного воздействия региональной нестабильности. В результате, каждое всемирное и региональное потрясение выводило нашу страну из промежутков покоя, ставя перед новыми проблемами.
В труднейших условиях противодействуя этим вызовам и постепенно становясь на ноги, следуя идеалам демократии и формируя важнейшие структуры независимого государства, по возможности, созвучно с этими идеалами, наша страна на современном этапе старается ликвидировать источник своих невзгод – ощутимое отрицательное воздействие возможной региональной и всемирной дестабилизации на экономику, политическую и общественную жизнь страны. У нас нет другого пути. Иначе, мы периодически должны будем продолжать бороться с последствиями, между тем, причины возникновения наших трудностей по-прежнему будут порождать всё новые вызовы и ставить их перед нами и нашими поколениями.
Решение этой проблемы возможно посредством интеграции в аналогичные ценностные системы, укрепляя также наши же защитные системы. Создав такую внутреннюю систему, в которой общество формирует атмосферу благополучия и стабильности для каждого своего члена. И этому члену протягивают руку в момент самых тяжелых испытаний, даже если то же испытание стучится в их двери. Такую систему, которая требует и формирует среду, в которой благополучие каждой личности невозможно без среды, необходимой для благополучия всех личностей. Систему, в которой на деле переосмыслена мысль великого русского классика и в которой все блага мира не стоят слезы одного ребенка.
Мы, как государство и как общество уже состоялись настолько, что можем себе позволить говорить об укреплении более крупных и более стабильных систем. Говорить и шаг за шагом превращать в реальность. Во всяком случае, достижения прошедших двадцати лет, действительно, дают нам эту возможность.
Вновь поздравляю всех нас с этим великим юбилеем. Я убежден, что следующие десятилетия армянской государственности будут еще более плодотворными. Они будут такими также благодаря работе всех нас, благодаря объединению усилий всего армянства.