Արցախում Էռնեկյանը մտադիր է մի շարք ծրագրեր իրականացնել
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է նույն օրը Արցախ ժամանած հանրահայտ սփյուռքահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել գյուղատնտեսության, ֆինանսների, բարձր տեխնոլոգիաների և քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտներում առկա հիմնախնդիրներին: Երկուստեք նշվել է Արցախի զարգացման գործում Սփյուռքի ներուժի օգտագործման կարևորությունը:
Նախագահը բարերարի ընտանիքին է հանձնել նրա եղբոր` Անդրանիկ Էռնեկյանին հետմահու շնորհված «Մարտական ծառայություն» մեդալը` Արցախի Հանրապետության պաշտպանության համար մղված մարտական գործողությունների ժամանակ զինծառայողներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար և ԼՂՀ հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:

Economy 17:57 17/09/2011
On 17 September President Bako Sahakyan received а famous philanthropist from the Diaspora Eduardo Ernekyan and a delegation of his lead having arrived in Artsakh the same day, central information department of the office of the Artsakh Republic President reported.
Issues related to realization of different programs in Nagorno Karabakh were discussed during the meeting. A special attention was paid to the problems of agricultural, financial, high technological and civil aviation spheres. It was reciprocally noted the importance of using the potential of the Diaspora for the development of Artsakh.
The President handed in to the family of the philanthropist the “For Service in Battle” medal, posthumously awarded to his brother Andranik Ernekyan for medical assistance shown to servicemen during the defense of the Artsakh Republic and in connection with the 20th anniversary of the NKR’s proclamation.