Աշխարհում 10:57 20/09/2011
Standard & Poor's գործակալությունը նվազեցրել է Իտալիայի վարկային վարկանիշը A+-ից հասցնելով A-ի: «Լենտա.ռու»-ի հաղորդմամբ, քայլը պայմանավորված է «տնտեսության աճի թույլ հեռանկարներով»:
Բացի այդ, գործակալությունում հայտնել են, թե «իշխող անկայուն կոալիցիան, ինչպես նաև կառավարության և խորհրդարանի միջև առկա տարաձայնությունները կարող են հանգեցնել այն բանին, որ երկիրը ի վիճակի չի ինի արձագանքելու ներքին և արտաքին մակրոտնտեսական խնդիրներին»:
Վարկային վարկանիշի հետ մեկտեղ, գործակալությունը վերնայել է նաև Իտալիայի տնտեսության աճի հեռանկարները: Ըստ այդմ, 2011-2014 թթ-ին կանխատեսվում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 0,7 տոկոս աճ, ավելի վաղ ենթադրված 1,3 տոկոսի փոխարեն:
Նշվում է նաև, թե Իտալիայի պետական պարտքը մեծությամբ երկրորդն է Եվրամիությունում, և ամենամեծը A վարկային վարկանիշով երկրների շարքում:
2011 թ-ին Իտալիան Եվրագոտու վեցերորդ երկիրն է, որի վարկանիշը իջեցվել է: Ավելի վաղ, իջեցվել էին Հունաստանի, Իռլանդիայի, Իսպանիայի, Պորտուգալիայի, և Կիպրոսի վարկանիշները:

Экономика 12:29 20/09/2011
Международное рейтинговое агентство Standard & Poor's (S&P) понизило суверенный кредитный рейтинг Италии с A+ до A, прогноз "негативный". Пересмотр рейтинга агентство объяснило "слабыми перспективами роста экономики", сообщает Lenta.ru.
Кроме того, указали в S&P, "неустойчивая правящая коалиция и разногласия между кабинетом министров и парламентом могут привести к тому, что правительство не сможет оперативно реагировать на внутренние и внешние макроэкономические проблемы".
Одновременно с понижением рейтинга Standard & Poor's пересмотрело прогноз роста итальянской экономики. Так, согласно новым оценкам, ВВП Италии в 2011-2014 годах вырастет на 0,7%. Ранее рейтинговое агентство ожидало роста экономики страны в этот период на 1,3%.
Как отмечает "Финмаркет", после объявления о снижении рейтинга курс евро снизился до $1,3613 с $1,3685; сегодня утром европейская валюта торгуется лишь чуть выше этого уровня.
Италия стала шестой с начала 2011 года страной еврозоны, чей кредитный рейтинг был понижен. Ранее агентства снизили рейтинги Испании, Ирландии, Португалии, Кипра и Греции. По размеру внешнего долга (прогноз на 2011 год — 120%) Италия занимает второе место среди стран Евросоюза.