Սերժ Սարգսյան. Ես հրավիրում եմ բոլորիս բաց և շիտակ խոսակցության
Սեպտեմբերի 25-ի երեկոյան Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Լոս Անջելեսում մասնակցել է ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված տոնական ընդունելությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով: Այն ընթերցողին ենք ներկայացնում ամբողջությամբ:
Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար: Ես հպարտ եմ ձեզնով, հպարտ եմ, որ այսօր մենք միասին ենք և ուզում եմ բոլորիդ շնորհավորել մեր ընդհանուր հայրենիքի, համայն հայության հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության քսանամյակի կապակցությամբ:
Այս մեծ տոնը նշվեց և դեռ շարունակում է նշվել աշխարհի տարբեր անկյուններում` ամեն տեղ, որտեղ գոնե մեկ հայ կա: Սրանք իսկապես հիշարժան և գեղեցիկ օրեր էին բոլորիս համար:
Սեպտեմբերի 21-ի հայկական հեռուստաեթերը լեցուն էր Հայաստանի մարզերից և աշխարհի չորս կողմերից ներկայացվող հուզիչ ու շատ տպավորիչ տեսանյութերով: Եվ ինչպես չհուզվես, երբ դիտում ես ասենք, հենց ձեր` լոսանջելեսյան համայնքի տոնակատարությունների մասին պատմող սյուժեները: Ինչպես չփառավորվի հոգիդ, երբ անկախ հայրենիքի կենաց թասը բարձրացնող տղաներն ի լուր աշխարհի բարձրաձայնում են, որ հայոց հողի հանդեպ որևէ ոտնձգության դեպքում հեռու Ամերիկայից էլ ժամեր անց կհայտնվեն պաշտպանական դիրքերում: Դիտում ես ու մտքում կրկնում. «Տղե՛րք, ձեր ցավը տանեմ»:
Միտք ու զգացում, որ հասկանալի են յուրաքանչյուր հայի, որտեղ էլ նա լինի: Առանձնահատուկ երջանկության րոպեներ եմ ապրում միշտ, երբ արտասահմանյան այցերիս ընթացքում տեսնում եմ եռագույնը հպարտությամբ բարձրացրած մեր երիտասարդներին ու երեխաներին: Դա նշանակում է, որ աշխարհի երեսին չկա այնպիսի ուժ, որը կկարողանա այդ երիտասարդներին այլևս երբևէ կտրել իրենց հայկական օջախից: Դա նշանակում է, որ ծնվելով և կայանալով մեկ այլ երկրի, լեզվի, մշակույթի պայմաններում, նրանք կարողացել են պահպանել հայի ոգին, որն իրենց հաստատապես բերելու է Հայաստան:
1991թվականին իրականություն դարձավ ողջ հայ ժողովրդի երազանքը: Արդեն երկու տասնամյակ շարունակ մենք կառուցում ենք մեծ աշխարհի մե՛ր անկյունը, մե՛ր պետությունը` Հայաստանի Հանրապետությունը: Կառուցում ենք հաղթահարելով մեկը մյուսից դժվար ու դաժան մարտահրավերներ: Կառուցում ենք, դիմակայելով աղետ ու պատերազմ, շրջափակում ու ճգնաժամ: Կառուցում ենք, մեծով ու փոքրով, համայն հայության ջանքերով:
Այս կարճ ժամանակաշրջանում փորձել ենք ստեղծել պետականության հիմքերը, ամրացնել ժողովրդավարությունը, կայացնել քաղաքացիական հասարակությունն ու ազատ տնտեսությունը, ինտեգրվել միջազգային հանրությանը: Փորձել ենք մերը դարձնել ամենայն նորն ու լավագույնը, պահպանելով մեր ավանդականը` հայկականը: Եվ հասցրել ենք ոչ միայն սովորել աշխարհից, այլև աշխարհին տալ մեր մտքի սլացքն ու մեր հոգու ջերմությունը:
Ասել, թե 20 տարում հասել ենք կատարելության, իհարկե չի կարելի, սակայն ամեն ինչ համեմատության մեջ է գնահատելի: Պատմության համար ակնթարթ, բայց մեզ համար երկար, բարդ, բայցև շատ հետաքրքիր 20 տարիները եղան կորուստների, փնտրտուքի, հաջողությունների ու նվաճումների տարիներ: Այսօր ունենք կայացած պետական կառավարման համակարգ, ունենք բանակ, որով ուղղակի կարելի է հպարտանալ և մենք հպարտանում ենք, թափ հավաքող քաղաքացիական հասարակություն և ժամանակակից պետության բոլոր հաստատությունները: Սակայն ձեռք բերածով գոհանալ անկարելի է: Եվ շարունակում ենք ամրացնել մեր պետությունը` ամեն օր, քայլ առ քայլ ու հետևողականորեն:
Վերջերս Երևանում Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ես առաջարկեցի հետևյալ բանաձևը. «Հայրենիքի հնարավորությունների առավելագույնը` Սփյուռքի համար և Սփյուռքի հնարավորությունների առավելագույնը հայրենիքի համար»:
Այսօր արդեն իրականություն է դարձել երկքաղաքացիության ինստիտուտը: Այստեղ ներկաների մեջ կան մարդիկ, ովքեր կրում են նաև Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր: Ըստ էության, վերացրել ենք այն հոգեբանական պատնեշը, որը շատ սփյուռքահայերի խոչընդոտում էր Հայաստանում լիարյուն ապրելու և գործելու:
Նայենք մեր շուրջ. բազմաթիվ են Հայաստան վերադարձած կամ մեր հայրենիքի կյանքում աշխույժ ու անմիջականորեն մասնակցող սփյուռքահայերը: Անշուշտ, դա հեշտ բան չէ: Հեշտ չէ թողնել ծանոթ միջավայրը և տեղափոխվել անծանոթ, երևակայական թվացող հայրենիք: Սակայն այսօր ունենք բազմաթիվ թևավորող օրինակներ: Մեր հայրենակիցներից շատերն են ճաշակել հայրենիքում ապրելու և գործելու ոգևորությունը: Ցավոք նրանցից ոմանք ճաշակել են և հիասթափությունների դառնությունը: Պիտի սովորենք մեր ոգևորիչ օրինակների դասերը: Սակայն առաջին հերթին պետք է ազատ ու բաց քննարկենք հենց դառնությունների պատճառները: Քննարկենք միասին, քանի որ թերությունը մատնանշելը գործի կեսն է միայն: Անհրաժեշտ է համատեղ փնտրել դրանց վերացման ուղիներն ու կիսել հաջողության պատիվն ու պատասխանատվությունը:
Հայաստանն իրականում երևակայական, ռոմանտիկ հայրենիք չէ: Հայաստանը հողեղեն է` իր բերկրանքներով և իր դժվարություններով: Մենք ահռելի առաջընթաց ենք ապրել, բայց ունենք բոլորիս քաջ հայտնի թերություններ: Իսկ ո՞վ մեզ կարող է օգնել հաղթահարել այդ թերությունները, եթե ոչ մեր հայրենակիցները:
Ես հրավիրում եմ բոլորիս բաց և շիտակ խոսակցության: Սփյուռքի մեր արյունակիցներին մենք դիմում ենք որպես հարազատի: Եվ հենց հարազատության իրավունքով միասին պետք է քննարկենք բոլոր թերությունները: Պիտի քննարկենք մեր խնդիրները` առանց յուրաքանչյուրս իր պատասխանատվության բաժնից խուսափելու:
Իսկ խնդիրներ դեռ շատ ունենք: Մենք դեռ չենք հասել կայուն խաղաղության ու ստիպված ենք ահռելի միջոցներ ծախսել մեր երկրի ու մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար: Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ողջ աշխարհում, բոլոր միջազգային ամբիոններում արշավ է տանում մեր երկրի դեմ, որին պարտավոր ենք հակազդել: Մեր փոքրիկ տնտեսությունը շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին անբարենպաստ ազդակների հանդեպ, ու մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում պաշտպանելու համար մեր տնտեսավարողներին, ապահովելու մեր տարեցների գոնե նվազագույն կարիքները: Ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը, անշուշտ, շարունակում է մնալ կոռուպցիան, և մենք շարունակում ենք պայքարել խորհրդային տարիներից ժառանգած ու վերջին տասնամյակներում նոր երանգներ ստացած այդ երևույթի դեմ գրեթե բոլոր ոլորտներում` կրթությունից մինչև քաղաքաշինություն, սոցիալական ապահովության ոլորտից մինչև գյուղատնտեսություն:
Այս բոլոր խնդիրները մերն են ու լուծումներն էլ մենք պետք է գտնենք: Վայրկյան անգամ չեմ կասկածում, որ կարող ենք գտնել անհրաժեշտ լուծումները: Դրա համար մենք ունենք ներուժ և կամք: Ունենք կարևոր պատմական հիշողություն և դասեր, որ պարտավոր ենք քաղել մեր իսկ անցյալից: Հայաստանի Հանրապետության ստեղծումը նախորդ դարասկզբին սեփական ուժերով մեր դարավոր երազանքն իրողություն դարձնելու մեր զորության փայլուն ապացույցն էր: Մայիսի 28-ը նաև մեր առջև ամենամեծ ու ամենդաժվար խնդիրներ դնելու և համատեղ լուծելու մեր կարողության ապացույցն էր: Այդ զորության արմատները ձգվում են դարերի խորքից: Եվ այդ զորության ծառը ծաղկում ու պտղավորվում է ամեն անգամ, երբ մենք դրսևորում ենք հավատ սեփական ուժերի հանդեպ, հավաքական ջանք, ներքին համաձայնություն, փոխադարձ հարգանք, մեծահոգություն, ներողամտություն և վստահություն:
Մեր դարի խորհրդանիշը ազատությունն է: Ազատություն, որը ձեռք ենք բերում մրցելով ու գործակցելով: Մրցում են անհատները, մրցում են տնտեսավարողները: Մրցում են տնտեսություններն ու պետությունները: Եվ որքան մրցունակ ենք մենք, այնքան մեծ է ազատությունը, որ կարող ենք վայելել:
Մենք` որպես ազատատենչ մարդիկ, որպես քսանամյա ազատ ու անկախ պետականություն նվաճած ժողովուրդ, շարունակում և շարունակելու ենք մրցել: Մրցում ենք բոլոր ուղղություններով ու բոլորի հետ: Եվ այս շարունակական մրցության մեջ արդյունքի հասնելու միակ գրավականը մեջքիդ ամրությունն է, հաղթանակի համար հետդ մեկտեղ պայքարող ընկերոջ ու արյունակցի մեջքի հպումը զգալը: Ես հավատում եմ, որ խելահեղ այս մրցակցության մեջ մենք մեջք մեջքի ենք: Մեջք մեջքի՝ ստեղծելու ու կառուցելու համար: Մեջք մեջքի՝ մեր ազատությունը պաշտպանելու համար: Ավելի ազատ լինելու համար:
Վստահ եմ` մեր ընդհանուր հայրենիքի խնդիրների լուծման ուղղությամբ աշխատելը նոր ուժ և հզորություն է տալու թե՛ մայր հայրենիքին, թե՛ սփյուռքին: Նպաստելու է հայապահպանության գործին սփյուռքի բոլոր գաղթօջախներում, որտեղ էլ դրանք լինեն: Մեզ օր առաջ է մոտեցնելու Արցախի խնդրի արդար լուծմանը: Ամրապնդելու է մեր անկախ պետականության հիմքերը: Զորացնելու է մեր հարատևության ծառի արմատներն ու փարթամացնելու մեր ազատության ու անկախության սաղարթը:
Ասում եմ սա ամենայն համոզվածությամբ, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունն է հայ ժողովրդի հարատևության միակ իրական երաշխավորը: Որևէ այլ ուժ այդ պատասխանատվությունը մեր փոխարեն չի ստանձնելու:
Սփյուռքի նախարարության ջանքերով հաճախ են կազմակերպվում համահայկական մասնագիտական հավաքներ, որոնք հնարավորություն են ստեղծում աշխարհասփյուռ մեր ճարտարապետների, իրավաբանների, ֆինանսիստների և ամենատարբեր մասնագիտությամբ հայերի փորձն ու գիտելիքները ծառայեցնել համահայկական խնդիրների լուծմանը: Սա շատ արդյունավետ ու գործնական ձևաչափ է, որ պետք է շարունակենք ու կատարելագործենք:
Հայաստանի միակ և ամենակարևոր հարստությունը ազատ կամքով օժտված իր արժանապատիվ զավակներն են: Իսկ Հայաստանի զավակներն այսօր աշխարհասփյուռ են: Մեր երկրի արդիականացման և զարգացման առաջին օժանդակողները կարող են լինել հենց սփյուռքի ներկայացուցիչները: Եվ ես կասկած չունեմ, որ մեր համատեղ քայլերով մենք ճիշտ ճանապարհով կտանենք Հայաստանը դեպի նոր ձեռքբերումներ ու ազատության նոր հանգրվաններ:
Հայաստանը կա, երազային չէ, նոր-նոր ոտքի կանգնող փոքրիկ, բայց հպարտ երկիր է հեռավոր լեռներում: Երկիր, որն այսօր մրցության է մտել աշխարհի մեծերի ու հզորների մրցադաշտում: Երկիր, որը դժվար խնդիրների է բախվում, նոր ու կարևոր կառույցներ է ձևավորում, ունի հաջողություններ, բայցև շատ ավելի մեծ նպատակներ: Դրանք մեր բոլորիս նպատակներն են:
Հայաստանը մեր բոլորի, մեր ծնողների ու պապերի երազած երկիրն է, մեր զավակների ու թոռների տունը, որի հիմքերը մենք ենք հետևողականորեն ամրացնում: Հայաստանն անկեղծորեն սիրում է իր բոլոր զավակներին ու երբեք խտրականություն չի դնում նրանց մեջ:
Իրողություն դարձած մեր երազանքը քսան տարեկան է: Քսան տարեկան է այսօր ազատ ու անկախ Հայաստանը: Եվ այսօր հայի համար չկա ավելի մեծ հպարտություն և հրճվանք:

Комментарии 19:05 26/09/2011
Президент Армении Серж Саргсян вечером 25 сентября в Лос-Анджелесе принял участие в праздничном приеме в честь 20-летия Независимости РА и выступил с приветственной речью.
“Дорогие соотечественники,
Дамы и господа
Я очень рад этой встрече. Я горжусь вами, горжусь, что сегодня мы вместе и хочу поздравить всех вас с двадцатилетием нашей общей родины, родины всего армянства - Республики Армения.
Этот великий праздник отмечался и еще продолжает отмечаться в разных уголках мира – везде, где есть хоть один армянин. Это были действительно памятные и прекрасные дни для всех нас.
21 сентября армянский телеэфир был полон волнующими и очень впечатляющими видеоматериалами из областей Армении и всех четырех сторон света. И как не волноваться, когда смотришь, скажем, сюжеты, рассказывающие о праздновании здесь, у вас, в Лос-Анджелесе?! Как не воспрянуть духом, когда парни, поднимающие чашу торжества на пиру независимой Родины, во всеуслышание заявляют, что в случае любого поползновения в отношении родной земли, даже из далекой Америки, через несколько часов уже окажутся на оборонных позициях?! Смотришь и повторяешь про себя: «Молодцы, парни!».
Мысль и чувство, понятные каждому армянину, где бы он ни был. Минуты особого счастья я переживаю всегда, когда во время зарубежных визитов вижу наших молодых людей и детей, гордо поднявших наш триколор. Это означает, что на земле нет такой силы, которая сможет этих молодых людей когда-либо оторвать от их армянского очага. Это значит, что родившись и оставаясь в условиях другой страны, языка, культуры, они смогли сохранить дух армянина, который их, точно, приведет в Армению.
В 1991 году стала реальностью мечта всего армянского народа. Уже два десятилетия подряд мы строим в большом мире наш угол, наше государство – Республику Армения. Строим, преодолевая жестокие вызовы, один другого труднее. Строим, противостоя бедствию и войне, блокаде и кризису. Строим, стар и млад, усилиями всего армянства.
За этот короткий период мы пытались создать основы государственности, укрепить демократию, сформировать гражданское общество и свободную экономику, интегрироваться в международное сообщество. Пытались всё новое и лучшее сделать своим, сохраняя наши традиции – армянское. И успели не только научиться у мира, но и миру дать полет нашей мысли, теплоту нашей души.
Сказать, что за 20 лет мы достигли совершенства, конечно, нельзя, однако все оценивается в сравнении. Миг - для истории, а для нас - долгие, трудные, но и очень интересные 20 лет были годами потерь, поисков, успехов и достижений. Сегодня мы имеем сформированную систему государственного управления, имеем армию, которой, просто, можно гордиться, и мы гордимся, стремительно развивающееся гражданское общество и все учреждения современного государства. Однако нельзя успокаиваться на достигнутом. И мы продолжаем укреплять свое государство – каждый день, шаг за шагом и последовательно.
Недавно на встрече в Ереване с руководителями и представителями организаций Диаспоры я предложил следующую формулу: «Максимум возможностей Родины – для Диаспоры и максимум возможностей Диаспоры для Родины».
Сегодня уже стал реальностью институт двойного гражданства. Среди присутствующих здесь есть люди, имеющие паспорт Республики Армения. По сути, мы ликвидировали тот психологический барьер, который препятствовал тому, чтобы армяне Диаспоры полноценно жили и действовали в Армении.
Давайте посмотрим вокруг себя: многочисленны вернувшиеся в Армению или активно и непосредственно участвующие в жизни нашей родины армяне Диаспоры. Разумеется, это не простое дело. Не просто оставить привычную среду и переехать на родину, которая кажется незнакомой, виртуальной. Однако сегодня мы имеем множество окрыляющих примеров. Многие из наших соотечественников испробовали воодушевление жить и действовать на родине. К сожалению, некоторые испробовали также горечь разочарований. Мы должны учиться на наших воодушевляющих примерах. Однако в первую очередь мы должны свободно и открыто обсудить именно причины горечи. Обсудить вместе, поскольку указать на недостаток – это лишь половина дела. Необходимо совместно искать пути их ликвидации и разделять честь и ответственность за успехи. Армения, в действительности, - не воображаемая, романтическая родина. Армения – земная, своими радостями и своими трудностями. Мы пережили громадный прогресс, но у нас есть известные всем нам недостатки. А кто нам может помочь преодолеть эти недостатки, если не наши соотечественники?!
Я приглашаю всех нас к открытому и прямому разговору. Мы обращаемся к нашим соотечественникам из Диаспоры как к родным. И именно по праву родства должны вместе обсуждать все недостатки. Должны обсудить наши проблемы, так, чтобы каждый из нас не избегал своей доли ответственности.
А проблем у нас еще много. Мы еще не достигли стабильного мира и вынуждены тратить громадные средства для обеспечения безопасности нашей страны и нашего народа. Турецко-азербайджанский тандем во всем мире, на всех международных трибунах ведет кампанию против нашей страны, которой мы обязаны противодействовать. Наша маленькая экономика продолжает оставаться уязвимой перед неблагоприятными внешними импульсами, и мы предпринимаем большие усилия для защиты наших хозяйствующих субъектов, обеспечения хотя бы минимальных нужд наших престарелых. Одним из самых больших вызовов, несомненно, продолжает оставаться коррупция, и мы продолжаем бороться против этого явления, унаследованного с советских времен и обретшего в последние десятилетия новые оттенки, почти во всех сферах – от образования до градостроительства, от сферы социального обеспечения до сельского хозяйства.
Все эти проблемы наши и решения тоже должны найти мы. Ни секунды не сомневаюсь, что мы можем найти необходимые решения. Для этого у нас есть потенциал и воля. Имеем важную историческую память и уроки, которые мы обязаны извлечь из нашего же прошлого. Создание Республики Армения в начале прошлого века было блестящим доказательством того, что мы в силе претворить в жизнь нашу многовековую мечту. 28 мая также было доказательством нашей способности ставить перед собой самые большие и самые сложные задачи и совместно их решать. Корни этой силы уходят в глубину веков. И древо этой силы цветет и приносит плоды всякий раз, когда мы проявляем веру в собственные силы, совместные усилия, внутреннее согласие, взаимное уважение, великодушие, снисходительность и уверенность.
Символом нашего века является свобода. Свобода, которую мы обретаем, конкурируя и взаимодействуя. Конкурируют личности, конкурируют предприниматели. Конкурируют экономики и государства. И чем более мы конкурентоспособны, тем больше свобода, которой мы можем пользоваться.
Мы, как свободолюбивые люди, как народ, заслуживший двадцатилетнее свободное и независимое государство, продолжаем и будем продолжать конкурировать. Конкурируем по всем направлениям и со всеми. И единственный залог того, что ты достигнешь результата в этой непрерывной конкуренции – прочность твоей спины, чувство спины друга и соплеменника, борющегося за победу заодно с тобой. Я верю, что в этой бешеной конкуренции мы стоим спиной к спине. Спиной к спине, чтобы создавать и строить. Спиной к спине для того, чтобы защитить нашу свободу. Чтобы быть более свободными.
Я уверен, что работа в направлении решения общих задач родины придаст новые силы и Матери-Родине, и Диаспоре. Будет способствовать делу сохранения армянства во всех общинах Диаспоры, где бы они ни находились. Приблизит нас к справедливому решению проблемы Арцаха. Укрепит основы нашей независимой государственности. Укрепит корни дерева нашей долговечности и сделает еще более пышной крону нашей свободы и независимости.
Говорю это с полной уверенностью, поскольку Республика Армения – единственный истинный гарант долговечности армянского народа. Никакая другая сила не возьмет на себя эту ответственность вместо нас. Усилиями Министерства Диаспоры часто организовываются панармянские профессиональные собрания, которые создают возможность, чтобы наши рассеянные по миру архитекторы, юристы, финансисты и армяне самых разных специальностей своим опытом и знаниями содействовали решению обще-армянских задач. Это очень эффективный и действенный формат, который мы должны продолжать и совершенствовать.
Единственное и самое главное богатство Армении – ее достойные сыны, наделенные свободной волей. А сыны Армении сегодня рассеяны по миру. Первыми помощниками модернизации и развития нашей страны могут быть именно представители Диаспоры. И у меня нет сомнений, что нашими совместными шагами мы поведем Армению в правильном направлении к новым достижениям и к новым гаваням свободы. Армения существует, она – не мечта, только-только становящаяся на ноги, маленькая, но гордая страна в дальних горах. Страна, которая сегодня вступила в соревнование с сильными мира сего, на их поле. Страна, которая сталкивается с трудными задачами, формирует новые и важные структуры, имеет успехи, но и гораздо более серьезные цели. Это цели всех нас.
Армения страна мечты всех нас, наших родителей и дедов, дом наших детей и внуков; и основы этой страны мы последовательно укрепляем. Армения искренне любит всех своих сыновей и никогда не делает между ними различий.
Нашей, ставшей реальностью, мечте двадцать лет. Сегодня двадцать лет свободной и независимой Армении. И сегодня для армянина нет большей гордости и восхищения.