Իրավունք 12:15 27/09/2011
Վայքի հիվանդանոցի մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքի վարիչ, մանկաբարձ-գինեկոլոգ Մետաքսյա Հովհաննիսյանը առողջապահության նախարարի հանձնարարությամբ, Վայոց ձորի մարզպետի հրամանով աշխատանքից ազատվել է: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Վայոց ձորի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական հարցերի վարչության պետի տեղակալ Արտաշես Գալստյանը:
Նրա խոսքով, այս ծննդատան վարիչն աշխատանքից ազատվել է բժշկական էթիկայի ու նորմերի կոպիտ խախտման հիմնավորմամբ:
Հիշեցնենք, որ այս ծննդատանը, ինչպես ներկայացրել էին նրա հարազատները բժշկուհի Մետաքսյա Հովհաննիսյանը ոչ կոռեկտ է պահել իրեն ու անմիջապես բուժօգնություն չի ցուցաբերել ցավեր ապրող հղիին: Երբ վերջինը ծննդաբերել է, երեխան եղել էր ծանր վիճակում, նրա մոտ ախտորոշվել էր ասֆիքսիա և արդեն Երևանի Մուրացան կլինիկայում շուրջ 20 օր շնչառական ապարատի օգնությամբ ապրելուց հետո նա մահացել էր: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի ցուցումով ոստիկանության Վայոց Ձորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով «Բժշկակական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը»:
Գալստյանը փոխանցեց, որ այժմ Մետաքսյա Հովհաննիսյանը, որն ազատվել է միայն վարիչի պաշտոնից և կարող է ուղղակի ծննդատանը աշխատել որպես մանկաբարձ-գինեկոլոգ, աշխատանքի չի գալիս: «Հիմա նա հոգեբանական ծանր վիճակում կարող է լինել, ինչն էլ հնարավոր է այլ դժբախտությունների պատճառ դառնալ» ,- նկատեց մարզպետարանի պաշտոնյան:
Նրա խոսքով, եթե դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները պատրաստ լինեն և եզրակացություն լինի, որ բժշկական սխալ է կատարվել Մետաքսյա Հովհաննիսյանի գործողությունների հետևանքով, ապա նա որպես մանկաբարձ-գինեկոլոգ չի կարող շարունակել աշխատել:

Здоровье 13:26 27/09/2011
По поручению министра здравоохранения Армении и указом губернатора Вайка уволена заведующая акушерско-гинекологическим отделением Вайкской больницы, акушер-гинеколог Метаксия Ованнисян. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель начальника управления здравоохранения и социальных вопросов областной администрации Вайка Арташес Галстян.
По его словам, М. Ованнисян освобождена от занимаемой должности на основании грубого нарушения медицинской этики и норм, однако как акушер-гинеколог она может работать в больнице.
Напомним, что врач некорректно повела себя во время родов жительницы села Гндеваз Армине Торосян. После рождения у ребенка была диагностирована асфиксия, и, пробыв 20 дней под аппаратом искусственного дыхания в ереванской клинике “Мурацан”, ребенок умер. В следственном отделении Полиции Вайоц Дзорской области было возбуждено уголовное дело по ст. 130 УК Армении (Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание).
По словам Галстяна, Метаксия Ованнисян освобождена от должности заведующей, но может работать в роддоме в качестве акушера-гинеколога. Однако на работу она не приходит. “Сейчас она может находиться в тяжелом психологическом состоянии, что может привести к другим трагическим случаям”, - сказал А. Галстян.
По его словам, если результаты судебно-медицинской экспертизы покажут, что медицинская ошибка произошла вследствие действий М. Ованнисян, то она будет отстранена от обязанностей акушера-гинеколога.