ԱՆ. Կատաղության առումով բարձր ռիսկի գոտիներ են Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզերը
Կատաղություն (Rabies, lyssa, hydrophobia), որը հիմնականում, գրեթե 100%, մահացու ելքով, սուր, բնական–օջախային զոոնոզ հիվանդություն է, երկայումս առողջապահության կարևոր խնդիրներից է: Երեկ Կատաղության դեմ պայքարի համաշխարհային օրն էր: Նպատակը մեկն է` հասարակության ուշադրությունը հրավիրել մարդկանց և կենդանիների շրջանում այդ հիվանդության հետևանքներին, և թե ինչպես պայքարել հիվանդության դեմ` իրականացնելով կանխարգելիչ միջոցառումներ կենդանիների շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետությունում կատաղության առումով բարձր ռիսկի գոտիներ են Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզերը:
Առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, կատաղության էպիզոոտահամաճարակային իրավիճակը Հայաստանի Հանրապետությունում եղել է համեմատաբար հանգիստ: Ինչպես 2010 թվականի, այնպես էլ այս տարվա անցած ամիսների ընթացքում հանրապետությունում բնակչության շրջանում «կատաղություն» հիվանդության դեպքեր չեն արձանագրվել: Սակայն 2008 և 2009 թվականներին դիտվել է էպիզոոտահամաճարակային իրավիճակի աշխուժացում: Նշված տարիների ընթացքում բնակչության շրջանում համապատասխանաբար արձանագրվել են 2 և 1 (Շիրակի մարզ) դեպք:
Բնակչության շրջանում կծվածության դեպքերի նվազեցման արդյունավետ ճանապարհը թափառող կենդանիների ոչնչացումն է կամ դրանց նկատմամբ կանխարգելիչ անասնաբուժական միջոցառումների (ստերջացում, պատվաստումներ և այլն) կազմակերպումը և իրականացումը:
Հայաստանի ոռողջապահության նախարարությունից մանրամասնում են, որ կատաղության հարուցիչը` Neuroryctes rabiei, պատկանում է ֆիլտրվող վիրուսների շարքին, որն անջատվում են հիվանդ կենդանու և մարդու թքից: Կենդանի օրգանիզմից դուրս դրանք անմիջապես ոչնչանում են:
Վիրուսի հիմնական պահոցը վայրի կենդանիներն են, այդ թվում` աղվեսներ, գայլեր, կրծողներ, խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիներ, սակայն էական դերը պատկանում է շներին` որպես բնակչության համար կատաղություն հիվանդության բնական աղբյուր:
Ինչքան մեծ է կենդանու շփումը մարդու հետ, այնքան մեծ է վարակման վտանգը:
Մարդու համար վարակի աղբյուր համարվում են գաղտնի շրջանում կամ կատաղության կլինիկական դրսևորումներով կենդանիները: Գաղտնի շրջանը որոշվում է վնասվածքի /կծվածի/ տեղակայմամբ և ծանրությամբ: Այն կարող է ընթանալ մի քանի օրից մինչև 1 տարի և ավելի:
Վարակի փոխանցման մեխանիզմը մարդու անմիջական շփումն է վարակի աղբյուրի հետ (մաշկի կամ լորձաթաղանթների ամբողջականության խախտում կծելու, թքոտելու արդյունքում և այլն):
Այն դեպքում, երբ կենդանին (շուն, կատու, աղվես, գայլ, արջ, առնետ) վնասել է մարդուն և առաջացել է մաշկի ամբողջականության խախտում, անհապաղ պետք է դիմել բժշկական օգնության` համապատասխան կանխարգելիչ պատվաստումներ կազմակերպելու և իրականացնելու համար:
Պատվաստումներն իրականացվում են` սահմանված կարգով թույլատրված իմունակենսաբանական պատրաստուկներով: Կենդանու նկատմամբ սահմանվում է 10-14-օրյա հսկողություն: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հիշեցնում է` կենդանիների կողմից տուժելու դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության:

Здоровье 11:00 29/09/2011
На территории Армении Тавушская, Лорийская, Гегаркуникская и Ширакская области входят в зону повышенного риска с точки зрения бешенства, сообщает Министерство здравоохранения страны.
В этом году эпидемиологическая ситуация с бешенством в Армении была сравнительно спокойной. За прошедшие месяцы этого года, как и в прошлом году, случаев бешенства среди населения не было отмечено. А вот в 2008 и 2009 годах такие случаи были зарегистрированы в Ширакской области, 2 и 1 случай соответственно.
Бешенство - это заболевание вирусной природы, возникающее после укуса зараженного животного, характеризующееся тяжелым поражением нервной системы и заканчивающееся, как правило, смертельным исходом. Вирус бешенства (Neuroryctes rabid) относится к группе миксовирусов рода Lyssavirus семейства Rhabdoviridae. Обнаруживается в слюне, а также в слезах и моче.
После проникновения в организм вирус бешенства распространяется по нервным окончаниям, поражая практически всю нервную систему. Наблюдаются отек, кровоизлияния, дегенеративные и некротические изменения нервных клеток головного и спинного мозга.
Источником вируса бешенства являются как дикие, так и домашние животные. К диким относятся волки, лисицы, шакалы, еноты, барсуки, скунсы, летучие мыши, грызуны, а к домашним - собаки, кошки, лошади, свиньи, мелкий и крупный рогатый скот. Однако наибольшую опасность для человека представляют лисы и бездомные собаки за городом в весенне-летний период. Заразными считаются животные за 3-10 дней до появления признаков болезни и далее в течение всего периода заболевания. Часто больных бешенством животных можно отличить по обильному слюно- и слезотечению, а также при наблюдении признаков водобоязни.
Заражение человека происходит при укусе "бешенным" животным. А также при попадании слюны больного животного на поврежденную кожу или слизистую оболочку.
Минздрав Армении напоминает, что в случае укуса животного надо сразу же обратиться за медицинской помощью.