Քաղաքական 14:19 01/10/2011
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ԼՂՀ-ում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից վերջին նախաձեռնությունների և Բաքվի արձագանքի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես նշվում է.
«2011թ. սեպտեմբերի 18-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անց կացված տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները հանդիսացել են ժողովրդավարական գործընթացի հերթական հաջող դրսևորումը: Իշխանության մարմինները, որոնք ձևավորվել են, բազմաթիվ միջազգային դիտորդների գնահատման համաձայն, ազատ քվեարկության միջոցով, կոչված են շարունակելու մեր հանրապետությունում ղարաբաղի ժողովրդի ինքնակազմակերպվածության բարձրացման, ինչպես նաև բաց և ժողովրդավարական հասարակության հիմքերի հետագա ամրապնդման մշտական գործընթացը:
ԼՂՀ քաղաքացիները օգտվել են ազատ ընտրության` աշխարհի բոլոր ժողովրդների անօտարելի իրավունքից: Այս համատեքստում մենք դիտարկում ենք ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական գործընթացների ցանկացած քննադատություն` չհիմնավորված և միջազգային հարաբերությունների զարգացման ժամանակակից միտումներին չհամապատասխանող:
Բացի դրանից, ԼՂՀ ԱԳՆ-ն տեղին է համարում Ադրբեջանին հիշեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ժողովրդավարական զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման իրավունքից զրկելու փորձերի դատապարտվածության մասին և միաժամանակ մտահոգություն է հայտնում հարևան հանրապետությունում նույնատիպ գործընթացների բացակայությամբ:
Նախարարությունը նաև դիմում է միջազգային հանրությանը կառուցողական և հետևողական վերաբերմունք դերսևորել ԼՂՀ-ում բոլոր գործընթացների նկատմամբ, որոնք նպաստում են Հյուսիսային Կովկասում բաց և ժողովրդավարական հասարակության ձևավորմանը»:

Политика 14:43 01/10/2011
Mинистерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (НКР) в связи с недавними инициативами со стороны Азербайджана и реакцией Баку относительно проведения муниципальных выборов в НКР
Прошедшие в Нагорно-Карабахской Республике 18 сентября 2011г. выборы в органы местного самоуправления явились очередным успешным проявлением демократического процесса. Органы власти, сформированные путем свободного по оценке многочисленных международных наблюдателей голосования, призваны продолжить постоянный в нашей республике процесс повышения самоорганизованности карабахского народа, а также дальнейшего укоренения устоев открытого и демократического общества.
Граждане НКР воспользовались правом свободного выбора - неотъемлемым правом всех народов мира. В данном контексте, мы рассматриваем любую критику демократических процессов в НКР как необоснованную и не отвечающую современным тенденциям развития международных отношений.
Кроме того, МИД НКР считает уместным напомнить Азербайджану об обреченности попыток лишить народ Нагорного Карабаха права на демократическое развитие и укрепление гражданского общества, одновременно выражает озабоченность отсутствием аналогичных процессов в соседней республике.
Министерство также обращается к международному сообществу с призывом проявить конструктивное и последовательное отношение ко всем процессам в НКР, которые способствуют формированию открытого и демократического региона Южного Кавказа.