Քաղաքական 14:19 01/10/2011
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ԼՂՀ-ում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից վերջին նախաձեռնությունների և Բաքվի արձագանքի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես նշվում է.
«2011թ. սեպտեմբերի 18-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անց կացված տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները հանդիսացել են ժողովրդավարական գործընթացի հերթական հաջող դրսևորումը: Իշխանության մարմինները, որոնք ձևավորվել են, բազմաթիվ միջազգային դիտորդների գնահատման համաձայն, ազատ քվեարկության միջոցով, կոչված են շարունակելու մեր հանրապետությունում ղարաբաղի ժողովրդի ինքնակազմակերպվածության բարձրացման, ինչպես նաև բաց և ժողովրդավարական հասարակության հիմքերի հետագա ամրապնդման մշտական գործընթացը:
ԼՂՀ քաղաքացիները օգտվել են ազատ ընտրության` աշխարհի բոլոր ժողովրդների անօտարելի իրավունքից: Այս համատեքստում մենք դիտարկում ենք ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական գործընթացների ցանկացած քննադատություն` չհիմնավորված և միջազգային հարաբերությունների զարգացման ժամանակակից միտումներին չհամապատասխանող:
Բացի դրանից, ԼՂՀ ԱԳՆ-ն տեղին է համարում Ադրբեջանին հիշեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ժողովրդավարական զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման իրավունքից զրկելու փորձերի դատապարտվածության մասին և միաժամանակ մտահոգություն է հայտնում հարևան հանրապետությունում նույնատիպ գործընթացների բացակայությամբ:
Նախարարությունը նաև դիմում է միջազգային հանրությանը կառուցողական և հետևողական վերաբերմունք դերսևորել ԼՂՀ-ում բոլոր գործընթացների նկատմամբ, որոնք նպաստում են Հյուսիսային Կովկասում բաց և ժողովրդավարական հասարակության ձևավորմանը»:

NKR MFA: any criticism of the democratic processes in the NKR as groundless
The Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) released a statement on the recent initiatives of Azerbaijan and reaction of Baku related to the municipal elections in the NKR. The statement reads:
The September 18, 2011 municipal elections in the Nagorno Karabakh Republic were another successful demonstration of the democratic process. The authorities formed via free voting, which was evaluated as such by numerous international observers, are called to continue the permanent process of increasing the Karabakh people’s self-organization and consolidating the principles of an open and democratic society, which is taking place in our Republic.
The NKR citizens enjoyed the right to free choice – the inherent right of all the nations in the world. In this context, we consider any criticism of the democratic processes in the NKR as groundless and contradicting the modern tendencies of developing international relations.
Besides, the NKR MFA considers it necessary to remind Azerbaijan that its attempts to deprive the people of Nagorno Karabakh of the right to democratic development and consolidation of a civil society are doomed to failure, as well as expresses its concern about the lack of similar processes in the neighboring Republic.
Also, the NKR Foreign Ministry appeals to the international community for displaying a constructive and successive attitude towards all the processes in the NKR, which contribute to the formation of an open and democratic region of the South Caucasus.