Քաղաքական 15:14 07/10/2011
2011թ. հոկտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական ծառայությունում գրանցվեց այս տարվա 10 000-րդ այցելուն: Դա Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի, բանաստեղծ և թարգմանիչ Վադիմ Ռախմանովն է: ԼՂՀ ԱԳՆ կողմից նրան շնորհվեց հավաստագիր և հուշանվեր` Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդանիշով: Այս մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայության տվյալների համաձայն` 2011թ. անցած 9 ամիսների ընթացքում ԼՂՀ այցելած օտարերկրացիների թիվը 64 %-ով գերազանցում է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Հարկ է նշել, որ օտարերկրացի այցելուների շրջանում գերակշռում են Ռուսաստանի, ԵՄ, ԱՄՆ. Իրանի, Կանադայի քաղաքացիները: 2011թ. երեք եռամսյակների ընթացքում կրկնապատկվել է Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների թիվը` անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ: Շարունակում է ընդլայնվել ԼՂՀ այցելող օտարերկրացիների աշխարհագրությունը. Լեռնային Ղարաբաղ են այցելում զբոսաշրջիկներ Ճապոնյաից, Չինաստանից, Սինգապուրից, Բրազիլիայից, Վենեսուելայից, Իսրայելից, Նոր Զելանդիայից, Հնդկաստանից, Կոտ դ'Իվուարից և այլ երկրներից:
Արցախի նկատմամբ հատուկ հետաքրքրություն են ցուցաբերում աշխարհի տարբեր երկրներից հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչները: Նրանք հիմնականում այցելում են Գանձասարի /XIII դար/, Ամարասի /IV դար/, Դադիվանքի /IV դար/ վանական համալիրներ, հնագույն հայկական քաղաք Տիգրանակերտի պեղումների գոտի, Ազոխի քարանձավ, Նիկոլ դումանի տուն-թանգարան, ինչպես նաև Ականաբերդի, Լևոնաբերդի, Բերդաքարի, Ասկերանի, Թումասաբերդի հայկական ամրոցներ:
Ըստ զբոսաշրջիկների` հրապուրում են ոչ միայն բազմադարյա պատմական հուշարձանները, շքեղ բնությունը, գեղատեսիլ կիրճերը, առողջ էկոլոգիան, հանքային և տաք աղբյուրները, այլև արցախցիների բարյացակամությունն ու հյուրասիրությունը:

В Консульской службе МИД НКР был зарегистрирован десятитысячный посетитель
7-го октября 2011 г. в Консульской службе Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики был зарегистрирован десятитысячный посетитель текущего года. Им оказался гражданин Российской Федерации, поэт и переводчик Вадим Рахманов. Со стороны МИД НКР ему был вручен сертификат и памятный подарок с символом Нагорного Карабаха.
Согласно информации Консульской службы МИД НКР, число иностранных граждан, посетивших НКР за прошедшие 9 месяцев 2011 года, превышает на 64% показатели того же периода 2010 года.
Следует отметить, что большинство иностранных посетителей составляют граждане России, стран ЕС, США, Ирана, Канады. За три квартала 2011 года вдвое увеличилось число туристов из России, по сравнению с показателями того же периода прошлого года. Продолжает расширяться география посещающих НКР иностранных граждан: Нагорный Карабах посещают туристы из Японии, Китая, Сингапура, Бразилии, Beнесуэлы, Израиля, Новой Зеландии, Индии, Кот д'Ивуара и других стран.
Особый интерес к Арцаху проявляют представители армянской диаспоры различных стран мира. Они, в основном, посещают монастырские комплексы Гандзасар /XIII век/, Амарас /IV век/, Дадиванк /IV век/, зону раскопок античного армянского города Тигранакерт, Азохскую пещеру, дом-музей Николы Думана, а также армянские крепости Аканаберд, Левонаберд, Бердакар, Аскеран, Тумасаберд.
По мнению туристов, их привлекают не только древнейшие исторические памятники, роскошная природа, живописные ущелья, здоровая экология, минеральные и горячие источники, но и доброжелательность и гостеприимство арцахцев.