Քաղաքական 14:33 08/10/2011
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների` անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը տակավին անհանգիստ էր:
Չնայած պաշտոնական Բաքվի կողմից միջազգային տարբեր ատյաններում պարբերաբար հնչեցվող այն մեղադրանքներին, թե իբր հայկական կողմը շարունակ խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, իրականությունը փաստում է լրիվ հակառակը: Դրա վառ ապացույցն են անցած 7 օրերի ընթացքում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողությունները, որոնց արդյունքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 180 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 550 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խխատումներ են արձանագրվել հոկտեմբերի 4-ին և 5-ին, որոնց ընթացքում, բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, հակառակորդը շուրջ 70 անգամ թիրախային կրակ է բացել"СВД", "Սև նետ" և "Իստիգլալ" դիպուկահարային զինատեսակներից: Մանավորապես հոկտեմբերի 5-ին ժամը 17.00-ի սահմաններում շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի ուղղությամբ արձակված թշնամական կրակոցից ստանալով գնդակային հրազենային վիրավորում, զոհվել է ՊԲ զինծառայող, 1987թ. ծնված Յուրի Արամի Սարգսյանը:
ՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժնի հաղորդմամբ, կատարվածը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ ինչպես դարանակալ հակառակորդի զինուժը, այնպես էլ նրա սադրիչ գործողությունները պարտակող քարոզիչները նպատակային քայլեր են իրականացնում հակամարտ կողմերի շփման գծում իրադրությունն ապակայունացնելու ուղղությամբ: Հանգամանք, որը ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումներին ստիպում է իրենց գործողություններում լինել առավել վճռական և հակառակորդին տալ համարժեք, իսկ գուցե նաև խիստ պատասխան:

АО НКР: ВС противника предпринимают целевые шаги по дестабилизации ситуации на линии соприкосновения
По оперативным данным Армии обороны НКР в течение прошлой недели ситуация на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских сил была неспокойной, сообщает пресс-служба АО НКР.
Несмотря на то, что официальный в Баку постоянно озвучивает в различных международных инстанциях обвинения в адрес армянской стороны, будто армянская сторона нарушает режим перемирия, факты говорят об обратном. Ярким доказательством этого являются наступательные действия передовых подразделений ВС Азербайджана в течение истекших 7 дней, в результате чего из орудий разного калибра противник нарушил режим перемирия 180 раз, выстрелив по армянским позициям 550 раз.
Наиболее интенсивные нарушения зарегистрированы 4 и 5 октября, когда помимо автоматов и пулеметов противник 70 раз открыл целевой огонь из снайперских винтовок «СВД», «Черная стрела» и «Истиглал».
В частности, 5 октября в 17.00 по местному времени на боевых позициях, дислоцированных на восточном направлении линии соприкосновения Вооруженных сил Карабаха и Азербайджана в результате огня, открытого азербайджанской стороной, смертельное ранение в голову получил военнослужащий АО НКР Юрий Арамович Саргсян 1987 года рождения.
Это еще раз свидетельствует о том, что как ВС противника, так и пропагандисты, прикрывающие их провокационные действия, предпринимают целевые шаги по дестабилизации ситуации на линии соприкосновения. Это обстоятельство вынуждает дозорных АО НКР быть более решительными в своих действиях и наносить противнику адекватный, а иногда и жесткий ответный удар.