«Նաբուկո»-ով գազամատակարարումը հետաձգվեց ևս մեկ տարով
Nabucco գազատարով գազի մատակարարման մեկնարկը հետաձգվել է ևս մեկ տարով: «Ֆրանսպրես» գործակալությունը վկայակոչելով OMV ընկերության նախագահ Գերհարդ Ռոյսին, նշում է, որ գազամատակարարումը կսկսվի 2018-ից:
Հետաձգումը ընկերությունում հիմնավորել են այն պայմանագրերի բացակայությամբ, որոնք կնքվելու են մատակարարների հետ: Նախատեսվում է, որ այս շաբաթվա ընթացքում Գերհարդ Ռոյսը կայցելի Միջին Ասիա` քննարկելու գազի մատակարարման հնարավորությունները, նախատեսվում է նաև հանդիպում Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի հետ:
Նշենք, որ ավելի վաղ նախատեսվում էր, որ գազամատակարարումը կմեկնարկի 2017-ին, իսկ գազամուղի կառուցումը` 2013-ին: OMV ավստրիական ընկերությունը հանդիսանում է Nabucco-ի իրավահասավասար գործընկերներից մեկը: Բացի նրանից ծրագրում ընդգրկված են գերմանական RWE, թուրքական Botas, ռումինական Transgaz, բուլղարական «Բուլգարգազ» և հունգարական MOL ընկերությունները:
Հիշեցնենք, որ գազամուղով, որ Եվրոպա պետք է հասցնի միջինասիական ու ադրբեջանական գազը` շրջանցելով Ռուսաստանը, գազի մատակարարումը նախատեսված էր դեռ 2009-ին, սակայն մի շարք պայմանավորվածությունների բացակայության հետևանքով ծրագրի իրականացումը պարբերաբար հետաձգվում է:
Այժմ Nabucco-ն դեռևս ապահոված չէ լուրջ բազայով: Դեռ այս տարվա մայիսին հայտարարվում էր, որ գազամուղի շինարարությունը մեկնարկելու է հաջորդ տարի, իսկ մատակարարումը` 2015-ին:

Начало поставок газа по Nabucco в очередной раз откладывается
Начало поставок по газопроводу Nabucco, который должен связать Европу с месторождениями Кавказа и Средней Азии в обход России, отложено еще на год. Об этом сообщает AFP со ссылкой на исполнительного директора компании OMV Герхарда Ройсса (Gerhard Roiss). По его словам, первые поставки по газопроводу начнутся в 2018 году.
Проект в очередной раз отложен из-за отсутствия договоренностей с поставщиками, которые должны обеспечить Nabucco газом. AFP отмечает, что на этой неделе исполнительный директор OMV совершит визит в Среднюю Азию, чтобы обсудить возможности поставок газа для Nabucco, а также встретится с министром энергетики Турции Танером Йылдызом (Taner Yildiz).
Ранее планировалось, что поставки первого газа по Nabucco начнутся в 2017 году, сам газопровод должны были начать строить в 2013-м.
Австрийская газоперерабатывающая компания OMV является одним из равноправных партнеров в Nabucco Gas Pipeline International - проектной компании Nabucco. Кроме OMV, в проект входят германская RWE, турецкая Botas, румынская Transgaz, болгарская "Булгаргаз" и венгерский MOL.
Первоначально сдача газопровода, который будет поставлять газ в Европу из Средней Азии и с азербайджанского месторождения "Шах-Дениз" в обход России, планировалась еще в 2009 году. Но из-за отсутствия договоренностей с поставщиками газа сроки реализации проекта регулярно откладываются. В настоящее время Nabucco все еще не обеспечен сырьевой базой. Еще в мае 2011 года сообщалось, что строительство газопровода начнется в 2012 году, а поставка газа по нему - в 2015-м.