Ս. Արաբաջյան. Մեծածախ ինտերնետի գինը 1 մեգաբիթի համար սահմանվել 35-36 հազար դրամ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում այսօր տեղի ունեցած նիստի ընթացքում «ԱրմենՏել» ընկերության համար մեծածախ ինտերնետի գինը 1 մեգաբիթի համար սահմանվել 35-36 հազար դրամի միջակայքում: 2010 թվականի հունվարի 1-ից գործող առավելագույն սակագինը կազմել է 174 հազար դրամ: Այս մասին ասուլիսում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
Գնի իջեցման հիմնական գործոններից մեկը, ըստ բանախոսի, Հայաստանում ինտերնետ օգտագործողների քանակի և ինտերնետի միջազգային տարածման տրաֆիկի տարածման կտրուկ աճն է: Եթե հունվարի 1-ին Հայաստանն ուներ 10 գիգաբիթ ընդահնուր ծավալ, կիսամյակի արդյունքներով ունի 17 գեգաբիթ, մինչև տարեվերջ այդ դինամիկան, Ս. Արաբաջյանի համոզմամբ, կշարունակվի:
Նա նաև ասաց, որ հունվարի 1-ից կիսամյակի արդյունքներով լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվն աճել է 100 հազարով` հասնելով 340 հազար: Ըստ ՀԾԿՀ անդամի, նվազում է նկատվել JPRS տեխնալոգիայով ինտերնետ օգտագործողների թիվը:

Экономика 17:23 12/10/2011
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении в ходе сегодняшнего заседания установила новый тариф на оптовый интернет для телекоммуникационной компании “АрменТел”. Как сообщил член Комиссии Самвел Арабаджян, согласно решению КРОУ, максимальная цена на 1 мегабит безлимитного интернета для “АрменТел” установлена в размере 35000-36000 драмов.
Он напомнил, что с 1 января 2010 года цена была установлена на уровне 174 000 драмов.
По словам С. Арабаджяна, снижение цен обусловлено резким ростом потребителей широкополосного интернета и IP трафика.
“Если по положению на 1 января этого года объем IP-трафика в Армении составлял 10 Гбт, то по результатам первого полугодия он достиг 17 Гбт, а число Интернет-пользователей с начала года выросло на 100 тысяч, составив 340 тысяч”, - сказал С. Арабаджян.
Он добавил, что сократилось число пользователей Интернета по технологии GPRS.
Отметим, что сегодня на рынке оптового Интернета в Армении действуют три компании: “АрменТел”, “Fibernet Communication” и GNC-Alfа.