Ռուսաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է Հարավային Կովկասի կայունության մեջ
Հայկական տնտեսության զարգացման առանձնահատկությունների ու նաև այն մասին, թե ինչպես է Հայաստանը վերաբերում Ռուսաստանի հետ համագործակցությանը, պատմում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Հայաստանն, ըստ էության, գրեթե քսան տարի ապրում է տնտեսական շրջափակման մեջ: Ինչպե՞ս է երկրին հաջողվում գոյատևել:
Սերժ Սարգսյան - Դուք ճիշտ եք` գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն ինտենսիվ գործընթացների դարաշրջանում դեպի ծով ուղղակի ելք չունեցող երկրի համար հեշտ չէ զարգանալ երկու անմիջական հարևանների հետ փակ սահմանների պայմաններում: Դա բացասաբար է ազդում ինչպես մեր երկրի տնտեսության, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի լիարժեք զարգացման վրա: Բաքվի ու Անկարայի համակարգված հակահայկական, հակաիրավական քաղաքականությունը չի նպաստում տարածաշրջանային ինտեգրացիային, հանգեցնում է տարածաշրջանի մասնատմանն ու խոչընդոտում է Հարավային Կովկասում ամուր խաղաղության ու կայունության հաստատմանը: Դա լրջագույնս խոչընդոտում է մեր արտադրողների մրցունակությանը: Մեր արտահանողները ստիպված են լրացուցիչ ջանքեր ու միջոցներ ներդնել շրջափակման հետ կապված վնասների փոխհատուցման ու խնդիրների լուծման համար:
Հայաստանի տնտեսությունը համապատասխան կերպով ադապտացվել է` կենտրոնանալով տեղափոխման մեծ ծախսեր չպահանջող ապրանքների արտադրության վրա. օրինակ, մշակված թանկարժեք քարերը, ոսկերչական ապրանքները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մշակումները: Նույնը կարելի է ասել այն ապրանքների մասին, որոնց արտահանման դեպքում գնային մարժան բավականին բարձր է օրինակ, պղինձն ու մոլիբդենը: Տնտեսական աճին հատկապես նպաստել են չարտահանվող ոլորտները, այդ թվում շինարարությունն ու ծառայությունների ոլորտը: Ոչ քիչ կարևորություն ունի զբոսաշրջությունը. տարեցտարի աճում է օտարերկրյա այն զբոսաշրջիկների քանակը, ովքեր ցանկանում են այցելել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն առաջինն ընդունած երկիրն ու դիտել բիբլիական Արարատը: Հայաստանում ինտենսիվ զարգանում են զբոսաշրջային ժամանակակից ենթակառուցվածքները:
Ներդրումների ներգրավման հարցում քիչ դեր չունի հայկական սփյուռքը: Այսօր հպարտությամբ կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի ադրբեջանա-թուրքական շրջափակմամբ հետապնդվող նպատակները ոչ միայն չիրականացան, այլև երբեք չեն էլ իրականանալու:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Ինչպե՞ս երկիրը հաղթահարեց ճգնաժամը: Արդյոք վերականգնվե՞լ է տնտեսական աճը:
Սերժ Սարգսյան - 2008-2009 թվականները փորձություն էին բոլոր երկրների տնտեսությունների համար՝ անկախ նրանց զարգացվածության աստիճանից: Հայաստանը տնտեսական առաջին ալիքին կարողացավ դիմակայել արդյունավետ ֆինանսական հսկողության և տնտեսության ֆինանսական հատվածում, այսպես կոչված, «տաք փողերի» բացակայության շնորհիվ: Բայցևայնպես Հայաստանին, ինչպես և շատ երկրների, չհաջողվեց խուսափել տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունից: Նախորդող տարիների ՀՆԱ կայուն աճի ֆոնին 2009 թվականին տնտեսական անկում գրանցվեց: Դա հիմնականում պայմանավորված էր արտաքին ֆինանսական հոսքերի ու ներդրումների կրճատմամբ:
Հայաստանի կառավարությունը օպերատիվ կերպով մի շարք գործողություններ իրականացրեց: Իրավիճակը կարգավորելու նպատակով հակաճգնաժամային քաղաքականության փաթեթում ներկայացվեցին գլխավորապես չորս ուղղություն: Առաջին հերթին, դա արդյունավետ դրամա-վարկային և ֆիսկալ քաղաքականության միջոցով մակրոտնտեսական կայունության վերականգնումն էր, իրական հատվածի ուղղակի օժանդակությունը՝ արտահանման և նորարարական ներուժ ունեցող ընկերություններին սատարելու միջոցով, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերի իրականացումն ու հաղորդակցությունների, հիդրոէներգետիկայի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում լայնամասշտաբ ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը:
Այսօր մենք կարող ենք ասել, որ ճգնաժամի այդ փուլը հաղթահարված է: Տնտեսության շատ ճյուղերում դրական դինամիկա է նկատվում: Մենք շարունակում ենք իրականացնել բարեփոխումներ ու ծրագրեր՝ ուղղված առավել արդյունավետ տնտեսական համակարգի ձևավորմանը, որն ունակ կլինի հետճգնաժամային մարտահրավերներին համարժեք արձագանքել:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Հայաստանի համար այսօր տնտեսության ո՞ր ճյուղերն են հիմնական: Ինչպիսի՞ն է երկրի տնտեսական ներուժը:
Սերժ Սարգսյան - Ժամանակակից ու մրցունակ տնտեսություն զարգացնելու մեր քաղաքականությունը հիմնված է արտադրական ներուժի արդիականացման, գործարար միջավայրի հետևողական բարելավման, արտաքին առևտրի ընդլայնման համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գիտական ներուժի վերարտադրման վրա: Մեծ ուշադրություն է հատկացվում վերամշակող արդյունաբերությանը: Կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում ներդրումներ ներգրավելու և արտահանումը խթանելու ուղղությամբ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում, այդ թվում` հարկային արտոնությունների տեսքով, այն ընկերություններին, որոնք նորարարական ներուժ ունեն, օգտագործում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Նոր ռազմավարության շրջանակներում պետությունն օժանդակում է այն ընկերությունների մրցունակության բարձրացմանը, որոնք աշխատում են գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, դեղագործության, թանկարժեք քարերի մշակման ոլորտներում: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք ծառայությունների ոլորտի զարգացման վրա: Անշուշտ, մեզ համար կարևորագույն նպատակ է եղել և մնում մարդկային կապիտալի զարգացումը, ինչն էլ և հանդիսանում է երկրի երկարաժամկետ զարգացմանը հիմքը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Ինչպիսի՞ն է այսօր հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության մասշտաբը:
Սերժ Սարգսյան - Ռուսաստանի հետ Հայաստանին կապում է ռազմավարական սերտ գործընկերությունը, այդ թվում` տնտեսական ոլորտում: Այսօրվա դրությամբ ստորագրվել են 80 միջպետական համաձայնագրեր ու պայմանագրեր: Մենք արդյունավետ համագործակցում ենք բազմակողմ ձևաչափերով, մասնավորապես` Անկախ պետությունների համագործակցության շրջանակներում: Մենք մի շարք համատեղ խոշոր նախագծեր ենք իրականացնում էներգետիկայի, տրանսպորտի ու հեռահաղորդակցության, լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտներում: Ռուսաստանը Հայաստանի կարևոր առևտրային ու ներդրումային գործընկերն է: Փաստերն ինքնին խոսուն են. Հայաստանում գործում են ռուսական կապիտալի մասնակցությամբ մոտ 1500 ընկերություններ, տարեկան ներդրումների ողջ ծավալի մեկ երրորդը բաժին է հասնում Ռուսաստանի Դաշնությանը: Երկու երկրների առևտրային հարաբերությունները նույնպես պետք է գնահատել կայուն զարգացող: Նախորդ տարի մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է գրեթե 1 մլրդ դոլար:
Սրանով, իհարկե, փոխադարձ շահավետ գործընկերության հնարավորությունները չեն սպառվում: Համագործակցության ներուժը շատ ավելի լայն է, և ես որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում դրա լիարժեք օգտագործման համար:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Այսօր Հայաստանի տնտեսության առաջ ինպիսի՞ հիմնական խնդիրներ են կանգնած:
Սերժ Սարգսյան - Տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացումը թիվ մեկ խնդիրն է, քանի որ այն կօգնի մեզ նվազագույնի հասցնել արտաքին տատանումների հետ կապված մեր խոցելիությունը: Հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում այն հարցերին, որոնք ամրապնդում ու զարգացնում են պետական ու մասնավոր ոլորտների միջև համագործակցության գործուն մեխանիզմները: Դա կնպաստի երկրում տնտեսական ակտիվությանը, խոշորամասշտաբ նախագծերի իրականացմանը և պետության կողմից մասնավոր հատվածին արդյունավետ ծառայությունների մատուցմանը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Շատերն ասում են, որ հայկական տնտեսությունը խիստ մոնոպոլիզացված է: Այս հիմնախնդիրը գիտակցվո՞ւմ է պետության կողմից, և արդյոք քայլեր ձեռնարկվո՞ւմ են մենաշնորհների դեմ պայքարելու համար:
Սերժ Սարգսյան - Նոր սուբյեկտների շուկա մուտք գործելու համար բարենպաստ պայմանների ձևավորումն ու բոլորի համար խաղի հավասար կանոնների ապահովումը մեր տնտեսական քաղաքականության գերակա ուղղություններն են: Նոր գաղափարների զարգացման և առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման փորձերը մշտապես գործնական աջակցություն են ստանում պետության կողմից: Ունենալով սահմանափակ ներքին շուկա` պետությունը որդեգրել է արտահանումը խթանելու ուղին՝ ամեն կերպ օժանդակելով նորարարական նախաձեռնություններին: Ազատ մրցակցային միջավայրի կայացումը այդ նպատակին հասնելու կարևորագույն մեխանիզմներից մեկն է: Ձեռքբերումներից բացի առկա են նաև խնդիրեր, որոնց լուծման համար մի շարք համակարգային բարեփոխումներ են իրականացվում, մասնավորապես պետք է ընդգծեմ, որ բավականին արդյունավետ գործում է Տնտեսական մրցակցության պաշպանության պետական հանձնաժողովը, և այդ ինստիտուտին մենք ամեն կերպ կսատարեք ու կուժեղացնենք այն:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Որոշ փորձագետներ գտնում են, որ Հայաստանը լուրջ տնտեսական օգուտներ կքաղի Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու դեպքում: Ըստ Ձեզ, այդ օգուտները որքանո՞վ մեծ կլինեն:
Սերժ Սարգսյան - Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը չի կարելի գնահատել բացառապես երկկողմ տնտեսական կամ քաղաքական հարաբերությունների կոնտեքստում: Ողջամիտ ու ռացիոնալ չէ 21-րդ դարում հարևան երկրի հետ վաղուց արդեն իր դարն ապրած երկաթյա վարագույրի սկզբունքով փակ սահման ունենալ: Այդպիսի դիրքորոշում ունի նաև ողջ միջազգային հանրությունը, որը մեծ եռանդով ընդունեց կարգավորման մեր նախաձեռնությունը: Բայց, ցավոք սրտի, Թուրքիայի ղեկավարությունը ընդունակ չեղավ անհրաժեշտ քաղաքական կամք դրսևորել ու գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնել:
Ակնհայտ է, որ դրական արդյունքի դեպքում երկու կողմերն էլ շահելու էին: Բայց դա առաջին հերթին նպաստելու էր ավելի զարգացած, դինամիկ ռեգիոնալ տարածության ստեղծմանը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Մի շարք ընդդիմադիր պատգամավորներ բացեիբաց ասում են, որ Ռուսաստանը պետք է հեռանա Հայաստանից` մասնավորապես, և Հարավային Կովկասից` ընդհանրապես: Ո՞ւմ շահերից է բխում նման քայլը:
Սերժ Սարգսյան - Սկսեմ նրանից, որ հայ հանրության մեջ ռուսատյաց քննարկումները երբևէ ժողովրդականություն և ազդեցություն չեն ունեցել: Շատ հնարավոր է, որ նման մարդիկ այդկերպ փորձում են ուշադրություն հրավիրվել իրենց վրա: Մի քանի մարգինալ, էպատաժային գործիչների հայտարարությունները եղանակ չեն ստեղծում: Ավելին, իմ կարծիքով, հայ հանրության լայն շրջանակներում` անկախ քաղաքական հայացքներից, առկա է փոխհամաձայնություն` հօգուտ Ռուսաստանի հետ դաշնակցային փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացմանը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Ինչպե՞ս եք գնահատում Ռուսաստանի հետ հարաբերութունները և նրա քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
Սերժ Սարգսյան - Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Ռուսաստանի Դաշնությունը կարևորագույն դերակատարություն ունի. այն լուրջ ջանքեր է գործադրում այստեղ խաղաղության ու բարեկեցության հաստատման ուղղությամբ: Ռուսաստանի նախագահին ես շնորհակալ եմ այն բանի համար, որ նա անձամբ է ներգրավվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնման գործընթացում: Ժամանակին՝ 1994 թվականին, ռազմական գործողությունների դադարեցման համաձայնությունը նույնպես հնարավոր դարձավ հենց ռուսական միջնորդության շնորհիվ:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, մենք համարում ենք, որ Ռուսաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման մեջ: Որպես ՀԱՊԿ գծով դաշնակիցներ` մենք պարբերաբար խորհրդակցում ենք ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում խաղաղության ու անվտանգության հարցերով: Երկկողմ մակարդակում մենք սերտ համագործակցում ենք` մեր երկրների զինված ուժերի փոխգործակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով: Նախորդ տարի ստորագրվեց արձանագրություն, որով երկարաձգվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման ժամկետն ու ընդլայնվեց նրա ռազմավարական պատասխանատվության շրջանակը:
«Էքսպերտ» ամսագիր - Հայաստանում ռուսերենին տիրապետողները գնալով քչանում են: Այս հարցին ուշադրություն դարձվո՞ւմ է:
Սերժ Սարգսյան - Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հումանիտար կապերը. համատեղ մշակութային, կրթական, գիտական նախագծերը գտնվում են երկու կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում: Մենք նշանակալից ջանքեր ենք ներդնում մեր երկրների երիտասարդության միջև կապերի ընդլայնման համար: Այս իմաստով էական դեր ունեն ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության խորհուրդն ու հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:
Ինչ վերաբերվում է լեզուների իմացությանը, ապա Հայաստանում դրան առանձնակի հարգանքով են վերաբերում: Մենք, հավանաբար, միակ երկիրն ենք աշխարհում, որտեղ դեռևս միջին դարերից սկսած ամեն տարի Թարգմանչաց տոն է նշվում: Չէ՞որ լեզուների իմացությունը թույլ է տալիս այլ կերպ տեսնել ու ճանաչել աշխարհը, հասկանալ այլոց տեսակետները: Ավանդաբար ռուսերենը մեզ համար եղել է պատուհան դեպի աշխարհը, որի միջոցով մենք շփվել ենք ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև մյուս երկրների ու մշակույթների հետ: Հուսով եմ և հավատացած, որ այդ հարստությունը մենք երբեք չենք կորցնի: Ընդհանրապես ես համարում եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ պետք է գերազանց տիրապետի իր մայրենի լեզվին և ևս երկու օտար լեզուների: Հայկական դպրոցներում լեզուների դասավանդման հիմքում այս տրամաբանությունն է ընկած, իսկ ռուսերենին ու ռուս գրականությանը հատուկ ուշադրություն է դարձվում:

Комментарии 15:45 19/10/2011
О том, как Армения относится к сотрудничеству с Россией, и об особенностях развития армянской экономики “Эксперту” рассказал президент Республики Армения Серж Саргсян
- Армения, по сути, почти двадцать лет живет в состоянии экономической блокады. Каким образом государству удается выживать?
— Вы правы, в эпоху глобализации и интенсификации региональных интеграционных процессов в стране без прямого выхода к морю нелегко развиваться при закрытых границах с двумя непосредственными соседями. Это негативно влияет как на экономику нашей страны, так и на полноценное развитие региона в целом. Противоправная скоординированная антиармянская политика Баку и Анкары не способствует региональной интеграции, приводит к раздроблению региона и препятствует установлению прочного мира и стабильности на Южном Кавказе. Это серьезнейшим образом препятствует конкурентоспособности наших производителей. Наши экспортеры вынуждены прилагать дополнительные усилия и затраты для компенсации убытков и решения проблем, связанных с блокадой.
Экономика Армении соответствующим образом адаптировалась, сконцентрировавшись на производстве товаров, вывоз которых не требует высоких затрат. Это, к примеру, обработанные драгоценные камни, ювелирные изделия, разработки в сфере информационных технологий. То же самое можно сказать о товарах, ценовая маржа которых при экспорте достаточно высока, например медь и молибден. Росту экономики особенно способствовали неэкспортируемые отрасли, в том числе строительство и сектор услуг. Немаловажную роль играет туризм, год от года растет число иностранных туристов, желающих посетить страну, первой принявшую христианство как государственную религию, и взглянуть на библейский Арарат. В Армении интенсивно развивается современная туристическая инфраструктура.
Немалую роль в привлечении инвестиций играет армянская диаспора. Сегодня мы можем с гордостью констатировать, что цели, преследуемые азербайджано-турецкой блокадой Армении, не только не были, но никогда и не будут достигнуты.
— Как страна пережила кризис? Возобновился ли рост экономики?
— 2008–2009 годы стали испытанием для экономик всех стран вне зависимости от степени их развития. Армения суме- ла успешно выстоять во время первой волны кризиса благодаря эффективному финансовому контролю и отсутствию так называемых горячих денег в финансовом секторе экономики. Тем не менее, Армении, как и многим другим странам, не удалось избежать воздействия экономического кризиса. В 2009 году был зафиксирован экономический спад на фоне стабильного роста ВВП в предшествующие годы. Это явление в основном было обусловлено сокращением внешних финансовых притоков и инвестиций.
Правительство Армении оперативно осуществило ряд действий. В пакете антикризисной политики для регулирования ситуации были представлены преимущественно четыре направления. Прежде всего это восстановление макроэкономической стабильности путем эффективной денежно-кредитной и фискальной политики, непосредственное содействие реальному сектору посредством поддержки компаний с экспортным и инновационным потенциалом, реализация программ, имеющих социальную направленность, и осуществление широко- масштабных инфраструктурных программ в сфере коммуникаций, гидроэнергетики и информационных технологий.
Сегодня мы можем сказать, что этот этап кризиса преодолен. Наблюдается позитивная динамика во многих отраслях экономики. Мы продолжаем осуществлять реформы и программы, направленные на формирование более эффективной экономической системы, которая способна адекватно реагировать на посткризисные вызовы.
— Какие отрасли экономики сегодня основные для Армении? Каков потенциал экономического развития страны?
— Наша политика развития современной и конкурентоспособной экономики основывается на модернизации производственного потенциала, на последовательном улучшении бизнес-климата, создании более благоприятных условий для расширения внешней торговли, на воспроизводстве научного потенциала.
Большое внимание уделяется перерабатывающей промышленности. Правительство принимает меры для привлечения инвестиций и поощрения экспорта. Особое внимание, в том числе в виде налоговых преференций, уделяется компаниям с инновационным потенциалом, использующим современные технологии. В рамках новой стратегии государство оказывает содействие повышению конкурентоспособности компаний, действующих в таких отраслях, как сельское хозяйство, пищевая промышленность, информационные технологии, последовательно работаем над развитием сферы услуг. Важнейшей целью для нас, безусловно, было и остается развитие человеческого капитала, который и является основой долгосрочного развития страны.
— Каков сегодня масштаб российско-армянского экономического сотрудничества?
— С Россией Армению связывает тесное стратегическое партнерство, в том числе в экономической сфере. На сегодня подписано более 80 межгосударственных договоров и соглашений. Мы эффективно сотрудничаем в многостороннем формате, в частности в рамках Содружества независимых государств. Мы осуществляем ряд крупных совместных проектов в сфере энергетики, транспорта и телекоммуникаций, горнодобывающей промышленности. Россия выступает важным торговым и инвестиционным партнером Армении. Факты говорят сами за себя: в Армении действует около полутора тысяч компаний с участием российского капитала, третья часть общего объема годовых инвестиций приходится на долю Российской Федерации. Торговые отношения двух стран тоже нужно оценивать как стабильно развивающиеся. В прошлом году товарооборот между нашими странами составил почти миллиард долларов.
Этим, конечно, не исчерпываются возможности взаимовыгодного партнерства. Потенциал сотрудничества намного шире, и я не вижу никаких препятствий для его полноценного использования.
— Какие основные задачи стоят сегодня перед экономикой Армении?
— Дальнейшая диверсификация экономики — задача номер один, так как это поможет минимизировать нашу уязвимость в связи с внешними колебаниями. Особое внимание уделяем вопросам укрепления и развития действенных механизмов партнерства государственного и частного секторов. Это будет способствовать экономической активности в стране, реализации крупномасштабных проектов и обеспечению эффективного предоставления услуг частному сектору со стороны государства.
— Многие говорят, что армянская экономика сильно монополизирована. Осознается ли эта проблема государством и предпринимается ли что-нибудь для борьбы с монополизмом?
— Формирование благоприятных условий для вхождения в рынок новых субъектов и обеспечение равных условий и правил игры для всех — приоритетные направления нашей экономической политики. Попытки развивать новые идеи и внедрять передовые технологии всегда находят практическое содействие со стороны государства.
Имея ограниченный внутренний рынок, государство ориентируется на стимулирование экспорта, всячески поддерживая инновационные начинания. Становление свободной конкурентной среды — один из важнейших механизмов достижения этой цели. Кроме достижений есть и проблемы, для решения которых проводится целый ряд системных реформ. В частности, должен отметить, что достаточно эффективно функционирует Государственная комиссия по защите экономической конкуренции, и этот институт мы будем всячески поддерживать и укреплять.
— Некоторые эксперты считают, что Армения получит серьезные экономические выгоды от открытия границы с Турцией. Насколько, на ваш взгляд, велики эти выгоды?
— Вопрос нормализации отношений между Арменией и Турцией не стоит оценивать сугубо в контексте двусторонних экономических или политических связей. Он намного шире и глубже. Неразумно и нерационально в двадцать первом веке иметь закрытые границы с соседним государством по давно отжившему принципу. Этой позиции придерживается все мировое сообщество, которое с энтузиазмом восприняло нашу инициативу по нормализации. Но, к сожалению, руководство Турции оказалось не способным проявить необходимую политическую волю и довести процесс до логического завершения.
Очевидно, что в случае положительного результата обе стороны могли бы выиграть. Но прежде всего это способствовало бы созданию более развитого, динамичного регионального пространства.
— Ряд оппозиционных депутатов открыто говорит, что Россия должна вообще уйти из Армении, в частности, и с Южного Кавказа в целом. В чьих интересах был бы подобный шаг?
— Начну с того, что русофобский дискурс никогда не пользовался популярностью или влиянием в армянском обществе. Очень возможно, что эти люди пытаются, таким образом, просто привлечь к себе внимание. Заявления пары маргинальных эпатажных деятелей не делают погоды. Более того, на мой взгляд, в широких кругах армянской общественности, вне зависимости от политических взглядов, существует консенсус в пользу развития союзнических, взаимовыгодных отношений с Россией.
— Как вы оцениваете отношения с Россией и ее политику в регионе?
— Российская Федерация играет важнейшую роль в регионе Южного Кавказа. Она предпринимает серьезные усилия для установления здесь мира и благополучия. Я благодарен президенту России за то, что он лично вовлечен в поиск путей мирного решения нагорно-карабахского конфликта. В свое время, в 1994 году, соглашение о прекращении боевых действий тоже стало возможным именно благодаря российскому посредничеству.
В целом же мы считаем, что Россия искренне заинтересована в мире и стабильности на Южном Кавказе. Как союзники по ОДКБ мы регулярно совещаемся по вопросам мира и безопасности в зоне ответственности ОДКБ. На двустороннем уровне мы тесно сотрудничаем с целью повышения эффективности взаимодействия вооруженных си л наших стран. В прошлом году был подписан протокол, продлевающий срок пребывания российской военной базы на территории Республики Армения и расширяющий круг ее стратегической ответственности.
— Людей, владеющих русским языком, в Армении все меньше и меньше. Уделяется ли внимание этому вопросу?
— Мы очень дорожим нашими гуманитарными связями: совместные культурные, образовательные, научные проекты находятся в центре внимания наших правительств, мы прикладываем значительные усилия для расширения связей между молодежью наших стран.
В этом плане значимую роль играет Совет по гуманитарному сотрудничеству СНГ и Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества.
А что касается знания языков, то в Армении к этому относятся с особым уважением. Мы, возможно, единственная в мире страна, где начина я со Средних веков каждый год празднуется День переводчиков. Ведь знание языков позволяет увидеть и узнать мир иначе, понять другую точку зрения. Русский язык для нас традиционно был окном в мир, с его помощью мы общались не только с Россией, но и с другими странами и культурами. Надеюсь и верю, что это богатство мы никогда не утеряем. Вообще, я считаю, что каждый человек должен в совершенстве владеть своим родным и еще двумя иностранными языками. Эта логика лежит в основе преподавания языков в армянских школах, а русскому языку и литературе уделяется особое внимание.