Տնտեսություն 15:21 19/10/2011
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնօրենների խորհրդի պատվիրակությանը:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, նախագահը ՎԶԵԲ-ի պատվիրակության այցը Հայաստան գնահատել է իբրև մեր երկրի հետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված քայլ և բարձր է գնահատել բանկի գործունեությունը Հայաստանում: Նշելով, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցությունը ձևավորվել է դեռևս Հայաստանի անկախացումից ի վեր, և տարեցտարի փոխգործակցության շրջանակներն ընդլայնվում են, Սերժ Սարգսյանը խրախուսելի է համարել բանկի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր ու հեռանկարային ցանկացած ծրագրի: Նախագահի հավաստմամբ, այդ արդյունավետ համագործակցությունը բերում է նաև վստահության մեծացման և նպաստում մեր երկիր արտաքին ներդրումների հոսքին:
Եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամները նախ շնորհավորել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանին` ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ և նշել, որ պատվիրակությունը Հայաստան է այցելել` մեր երկրի համար 2012-2015թթ. ՎԶԵԲ-ի ռազմավարության մշակման նպատակով քննարկելու համագործակցության առաջնահերթությունները, ծանոթանալու Հայաստանի ներկայիս տնտեսական վիճակին ու բանկի ընթացիկ ծրագրերին:
Բանկի ներկայացուցիչները նշել են, որ Հայաստանի կառավարությունն զգալի աշխատանք է իրականացրել երկրում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Նրանք կարևորել են հատկապես տեսչական բարեփոխումների, հարկային օրենսդրության բարեփոխման և մի շարք այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքը` ընդգծելով, որ որոշ ոլորտներում դեռևս կան լուծման կարիք ունեցող խնդիրներ, և ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է աջակցել դրանց լուծմանը:
Հանրապետության ղեկավարի հետ Եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամները քննարկել են հետագա համագործակցության հնարավոր ոլորտները:

Экономика 15:55 19/10/2011
Делегация Европейского банка реконструкции и развития обещала президенту Армении рост сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял делегацию Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD). Как передает пресс-служба президента РА, глава государства высоко оценил визит делегации EBRD как шаг, направленный на развитие сотрудничества с Арменией, и в целом деятельность банка в республике.
По словам С. Саргсяна, сотрудничество с EBRD сформировалось уже в самом начале пути независимой Республики Армения и расширяется из года в год. При этом президент поощрил участие банка в любой перспективной и важной для экономики страны программе. Глава государства выразил уверенность, что эффективное сотрудничество приведет к увеличению доверия и будет стимулировать инвестиции в Армению.
Члены делегации EBRD, поздравив С. Саргсяна с 20-летием независимости республики, заявили, что прибыли в Армению для разработки стратегии банка на 2012-2015гг., обсуждения в связи с этим имеющихся предложений о сотрудничестве, знакомства со сложившейся на сегодня экономической ситуацией в стране и др.
Представители EBRD отметили, что правительство Армении провело большую работу для улучшения условий бизнес-среды в стране, особо подчеркнув реформы в налоговой системе. Однако, сказали гости, в некоторых сферах еще остаются требующие решения проблемы и EBRD готов содействовать их устранению.
Затем стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества Армении и EBRD, его возможные направления.