Ս. Մինասյան. Ադրբեջանը միայն նոր քարոզչական ամբիոն ձեռք բերեց
«Ադրբեջանն օգտագործեց Իսլամական կոնֆերանս կազմակերպության անդամ երկրների, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայի նախագահի վերջին հայտարարությունից հետո հակաարևմտյան տրամադրություններ ունեցող երկրների պոտենցիալը, ինչը նրան թույլ տվեց դառնալու ՄԱԿ-ի ԱԽ ոչ մշտական անդամ»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում Սլովենիայի ինքնաբացարկի շնորհիվ Ադրբեջանը ընտրվել է ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ՄԱԿ-ի ոչ մշտական անդամ դառնալու հնարավոր հետևանքներին, մասնավորապես, Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վրա դրա ազդեցությանը, նա նշեց, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման պրոցեսը ընթանում է ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափում և Ադրբեջանը՝ օգտագործելով այդ նոր ամբիոնը, օգուտներ կարող է քաղել բացառապես քարոզչական դաշտում:
«Պաշտոնական Մոսկվան, Փարիզն ու Վաշինգտոնը երբեք թույլ չեն տա, որպեսզի արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը տեղափոխվի ՄԱԿ ԱԽ, և այդ մասին բազմիցս հայտարարել են»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:

Политика 15:12 25/10/2011
Азербайджан использовал потенциал стран-членов Организации исламской конференции и стран, имеющих антизападные настроения после последних заявлений президента Франции, что позволило ему стать непостоянным членом Совбеза ООН. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал политолог Сергей Минасян.
Отметим, что по итогам прошедшего 24 октября голосования, благодаря самоотводу Словении Азербайджан был избран непостоянным членом Совбеза ООН.
Касаясь возможных последствий избрания Азербайджана непостоянным членом Совбеза ООН, в частности, влияния на урегулирование карабахского конфликта, Минасян отметил, что процесс урегулирования конфликта идет в рамках Минской группы ОБСЕ, и Азербайджан, используя эту новую трибуну, может получить выгоду исключительно на агитационном поле.
“Официальные Москва, Париж и Вашингтон никогда не позволят, чтобы процесс карабахского урегулирования был переведен в Совбез ООН, и об этом они не раз заявляли”, - добавил С. Минасян.