Տնտեսություն 10:41 27/10/2011
Եվրամիության երկրների արտահերթ նիստի ժամանակ, որը շարունակվել է մինչ չորեքշաբթի ուշ գիշեր, համաձայնություն է ձեռք բերվել վարկատու բանկերի կողմից դուրս գրել Հունաստանի պարտքի մոտ 50 տոկոսը:
Այս մասին հաղորդում է «Ասոշիեյթիդ Պրես » գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, Հունաստանի պարտքերի դուրս գրման հարցը գագաթնաժողովի կենտրոնական հարցերից մեկն է եղել:
Ավելի վաղ, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ու Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին խոստացել էին գագաթնաժողովի արդյունքում մշակել Եվրագոտու պարտքային ճգնաժամից դուրս գալու ծրագիր, որն հնարավոր չէր իրագործել առանց հունական պարտքի հետ կապված խնդիրների լուծման:
Ավելի վաղ, վարկատու բանկերը Հունաստանի նկատմամբ խիստ դիրքորոշում էին ընդունել և զգուշացրել, թե այդ երկրի պարտքի մոտ 50 տոկոսի դուրսգրումը կարող է դեֆոլտի հանգեցնել` տագնապ առաջացնելով ֆինանսական շուկաներում:
Տեղեկատվության համաձայն, ԵՄ նիստի ժամանակ երկարատև բանակցություններից հետո անդամ երկրները երաշխիքներ են ներկայացրել բանկերին պարտքային ճգնաժամից խուսափելու և վարկունակությունը պահպանելու հարցում: Երաշխիքների չափի վերաբերյալ մանրամասներ չեն հաղորդվում:

Economy 10:42 27/10/2011
The European Union has reached a deal that will see banks take a loss of 50 per cent on Greek bonds they have purchased -- an important step toward defusing the eurozone's debt crisis.
French President Nicolas Sarkozy hailed the agreement at a press conference early Thursday after a marathon emergency meeting of EU leaders in Brussels, The Associated Press reported.
"The result will relieve the whole world that was expecting a decision that was strong from the eurozone," French President Nicolas Sarkozy told reporters at news conference, according to the BBC.
The assembled leaders also agreed to force Europe's major banks to raise $148 billion in an effort to strengthen them ahead of the expected losses on Greece's debt, and made headway toward a third agreement that would boost a joint bailout fund to $1.4 trillion.
The larger bailout fund is supposed to help keep Greece's debt -- which is expected to hit 180 percent of its economic output -- from enveloping larger countries including Italy and Spain.