Վարչապետ. Ինտերնետն այսօր սովորական ընտանիքի համար դարձել է անբաժանելի մաս
«Ընդամենը երեք տարի առաջ մեկ մեգաբիթ ինտերնետ կապն արժեր մեկ միլիոն 200 հազար դրամ: Այսօր այն արժե 34 հազար դրամ: Դա էական առաջընթաց է, քանի որ հնարավորություն է տալիս ապահովել ինտերնետի հասանելիությունը»,-երեկ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ի պատասխան հարցին, թե 2008 թվականի համեմատ ինտերնետ կապի մեծածախ գները նվազել են շուրջ 24 անգամ, ինչո՞վ է սա պայմանավորված, և արդյոք հնարավոր չէ նույն մեխանիզմը կիրառել նաև այլ ոլորտներում:
Վարչապետը նշել է, որ մի շարք գործոններ կան, որոնք ազդել են գների նվազման վրա:
«Առաջինը, Հայաստանի կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտը հռչակել է որպես առաջանահերթություն: Ունենք խորհուրդ, որում ներառված են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները, որոնք մեզ հետ միասին քննարկում են համալիր միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ միջավայր այս ոլորտի զարգացման համար»,-ասել է նա, ապա ավելացրել, որ կառավարությունը իրականացրել է օրենսդրական փոփոխություններ, ընդունել բազմաթիվ նորմատիվային ակտեր, հանձնարարականներ են տրվել բոլոր գերատեսչություններին` վերացնելու համար այն գործառույթները, որոնք խոչընդոտում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը:
«Եթե ընդամենը երեք տարի առաջ մենք ունեինք 80 հազար ինտերնետից օգտվող, ապա այսօր այդ թիվը կազմում է 350 հազար: Սա հանրության բավական լուրջ զանգված է: Ինտերնետն այսօր սովորական ընտանիքի համար դարձել է անբաժանելի մաս»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:

ИТ в Армении 13:27 31/10/2011
“Всего три года назад один мегабит Интернета стоил 1.2 млн. драмов, а сегодня уже стоит 34 тысяч драмов. Это существенный прогресс, поскольку позволяет обеспечить доступность интернета”, - сказал премьер-министр Тигран Саркисян накануне в беседе с журналистами.
Он отметил, что на понижение цен на Интернет повлиял ряд факторов. “Во-первых, правительство Армении объявило сферу информационных и коммуникационных технологий приоритетной. У нас действует совет, в составе которого есть представители частного сектора, которые вместе с нами обсуждают ход реализации программы комплексных мероприятий, цель которой создать благоприятную среду для развития этой сферы”, - сказал Т. Саркисян.
Он добавил, что правительство осуществило ряд законодательных изменений, приняло многочисленные нормативные акты, дало поручения всем ведомствам по устранению функций, препятствующих развитию информационных технологий.
“Если всего три года назад число интернет-пользователей было 80 тысяч, то сегодня их число составляет 350 тысяч человек. Это достаточно серьезная масса. Сегодня Интернет стал неотъемлемой частью обычной семьи”, - сказал глава правительства.