Հայաստանում օրենքով կարգելվի մանկական կերերի գովազդը
Հայաստանում կարգելվեն մանկական կերերի բոլոր գովազդները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը և ավելացրեց, որ անփորձ մայրերը, մասնագետներից խորհուրդ չստանալով ու նախընտրելով իրենց համար ավելի հեշտ ուղի, երեխաներին զրկում են մայրական կաթից` նորածիններին կերակրելով արհեստական կերով:
Ըստ նրա` ԱՆ-ը Ազգային ժողովի հետ համատեղ մշակել է «Կրծքով սնուցման խրախուսման» օրենքի նախագիծ: «Պետք է իրականացվեն մի շարք միջոցառումներ` լիազոր մարմինները պետք է տեղեկատվություն տրամադրեն մայրիկներին կրծքով սնուցման առավելությունների, չսնուցելու բացասական կողմերի մասին, կաթնախառնուրդների օգտագործման խնդիրների, երեխաների կաթնային սննդի գովազդի արգելման վերաբերյալ»,- նշեց Ս.Քրմոյանը` հավելելով, որ օրենքի նախագիծն ԱԺ օրակարգ կմտնի այս տարվա նոյեմբերին:
Նշվեց նաև, որ ՀՀ կառավարությունը «Կրծքով կերակրման խրախուսում» ծրագիրն իրականացնում է 1990թ.-ից: Իսկ կաթնախառնուրդների գովազդումն օրենքով արգելված է դեռևս 1998 թվականից, սակայն ամեն օր ականատես ենք լինում օրենքի խախտման, քանի որ եթերը շարունակում է ողողված լինել արհեստական մանկական կերերի գովազդով:

Здоровье 19:27 31/10/2011
В Армении на законодательном уровне будут запрещены все рекламы детского питания. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил руководитель аппарата министерства здравоохранения РА Сурен Крмоян.
По его словам, неопытные матери, не получая совета специалистов и отдавая предпочтение легкому пути, лишают ребенка материнского молока, кормя новорожденных искусственным питанием.
Крмоян сообщил, что Минздрав совместно с Национальным Собранием разработал законопроект “О поощрении грудного вскармливания”. “Необходимо осуществить ряд мероприятий: полномочные органы должны проинформировать матерей о преимуществах грудного вскармливания и негативных сторонах перехода на искусственное кормление, проблемах использования молочных смесей и запрете на их рекламу”, - сказал Крмоян, добавив, что в ноябре этого года данный законопроект уже будет внесен в повестку парламента.
Напомним, что с 1990 года правительство приступило к реализации программы “Поощрение грудного вскармливания”. А реклама молочных смесей запрещена законом еще с 1998 года, однако каждый день мы становимся свидетелями нарушения закона, поскольку эфир продолжает оставаться заполоненным рекламой искусственного детского питания.