Քաղաքական 18:29 01/11/2011
ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսի վերաբերյալ հոկտեմբերի 24-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած մտքերի կապակցությամբ ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը արձագանքել է լրատվամիջոցներից մեկի հնչեցրած հարցին:
«Հիշեցնենք, որ ընդամենը զավեշտ հիշեցնող ու միջազգային հանրության շրջանակներում իսպառ անտեսված այդ մտքերը արտահայտվել էին զորահանդեսից ավելի քան մեկ ամիս անց, և, որպես մեկամսյա մտավոր աշխատանքի արգասիք, ուղղակի անհեթեթ էին ու արժանի` միայն օրեր անց մեկնաբանման:
Իսկ մեր մեկնաբանությունը ընդամենը հարց է, հարց այն մասին, թե ինչու է Իլհամ Ալիևն այդքան ցածր կարծիքի իր ժողովրդի մասին: Միթե՞ Ռուստամ Իբրահիմբեկով կամ Հեյդար Ալիև ծնած մի ողջ ժողովրդի կարելի է կուրացնել հակառակորդի մոտ վառելիքի բացակայության կամ ժողովրդագրական խնդիրներով պայմանավորված հոգևարականների ստիպողական ծառայության մասին պրիմիտիվիզմներով ու փորձել դրանով ինչ-որ միավորներ հավաքել:
Պետք է հիասթափեցնենք. չհասկացվածությունը զուտ աշխարհընկալման հարց է:
Այո´, տեխնիկան դրա մոբիլությունը բազմապատիկ անգամ մեծացնող քարշակներով է անցել (միգուցե նաև որպես վառելիք օդ օգտագործող), բայց ոչ թե այն պատճառիկներով, որոնք փորձ է արվում հրամցնել սեփական ժողովրդին, այլ պարզապես որովհետև բանակը կոչված է ծառայելու ժողովրդին, իսկ ժողովուրդը նույն ակնածանքով վերաբերվում է նաև սեփական մայրաքաղաքին, նրա վերգետնյա ու ստորգետնյա դարավոր գանձերին:
Այո´, զորահանդեսում կարևոր տեղ ունեին նաև հոգևորականները, բայց ոչ թե այն պատճառներով, որոնք փորձ է արվում հրամցնել սեփական ժողովրդին, այլ բոլորովին ուրիշ, էլի արժեքային հարթությունում գտնվող պատճառներով. իմիջիայլոց հենց որոնցով էլ մեր բանակը հաղթել ու հարկ եղած դեպքում էլի կհաղթի ցանկացած ոտնձգության դեպքում:
Իսկ տեխնիկան, վստահ եղեք, պատրաստ է լիցքավորման ու ցանկացած մարտական առաջադրանքի»:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահը անդրադառնալով ՀՀ-ում անցկացված զորահանդեսին, նշել էր, թե զորահանդեսին ռազմական տեխնիկան ընդունակ չէր տեղաշարժվել ինքնուրույն. այն տեղաշարժում էին բեռնատարների և քարշակների միջոցով։ Կամ այդ տեխնիկան սարքին չէ, կամ այնտեղ վառելիք չկա, կամ էլ երկուսը միասին։ Վերջինս նաև իր զարմանքն էր արտահայտել զորահանդեսին՝ հոգևորականների մասնակցության վերաբերյալ՝ համարելով, որ դա արդյունք է զորակոչիկների սակավության:

Политика 19:11 01/11/2011
В связи с высказываниями Ильхама Алиева о военном параде, посвященном 20-летию независимости Республики Армения, озвученным на заседании Кабинета министров Азербайджана 24-го октября с.г., на днях news.am обратилось в Департамент информации и связей с общественностью Министерства обороны Республики Армения. Сегодня мы получили официальный ответ, который представляем вниманию читателей полностью:
«Уважаемая редакция!
Просим Вашего снисхождения в связи с запоздавшим ответом на Ваш запрос от 26-го октября относительно публичных высказываний Ильхама Алиева о параде Вооруженных Сил Республики Армения. Напомним, что эти курьезные измышления, абсолютно проигнорированные международным сообществом, озвучены были более чем месяц спустя после парада. Результат этого тяжелого месячного умственного труда более чем нелеп и не достоин безотложного комментария.
Прокомментировать это все мы можем лишь одним вопросом: почему Ильхам Алиев придерживается такого плохого мнения о своем родном народе и так низко его ценит? Неужели целый народ, родивший Рустама Ибрагимбекова или Гейдара Алиева, может быть ослеплен примитивизмом типа “у противника нет топлива”, или же “из-за демографической проблемы духовенство призывается на действительную военную службу” и подобными дешевыми попытками набрать очки?
Должны его разочаровать: это непонимание – прежде всего проблема мировоззрения.
Да, техника прошла на тягачах, которые многократно увеличивают ее мобильность (а сами тягачи, вполне возможно, работают на воздушном топливе), и вовсе не по тем надуманным причинам, которые пытаются представить азербайджанскому народу, а потому, что армия призвана служить народу, а народ с таким же почтением относится и к своей столице, ее вековым наземным и подземным сокровищам.
Да, свою важную лепту в парад внесли также и представители духовенства, но не по тем мелочным причинам, которые он пытается представить своему народу, а по совершенно иным, опять-таки ценностным причинам. Именно этими причинами, между прочим, была обусловлена победа нашей армии, и она не преминет победить еще раз в случае любых поползновений.