Տեսա՞ք ինչ եղավ Քադաֆիի հետ. Գեորգի Կիմիչ
Հայաստանում կանանց 18 տոկոսը տառապում է անպտղությամբ: Նման եզրահանգման են եկել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետները կատարած վերլուծությունից հետո: Ընտանիքի պլանավորման և սեռական առողջության կենտրոնի վերարտադրողականության բաժնի ղեկավար, ԵՊԲՀ-ի մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ Գեորգի Պողոսյանը իր առօրյա գործունեության ընթացքում հասկացել է, որ այս թիվը գնալով աճելու միտում ունի:
Մասնագետի խոսքով, Հայաստանում հիմնականում անպտղության պատճառ են սեռավարակները, կրելախախտը, երբ հաճախ են լինում վիժումներ, և սթրեսը: Սեռավարակները, Գեորգի Կիմիչի խոսքով, «ներմուծվում են» Հայաստան «խոպանչիների» միջոցով: «Ամուսինները գնում են, դրսում աշխատում են, հետո գալիս են սեռավարակների խրձով», նկատեց մասնագետը:
Մյուս հանգամանքը, որ կինը չի կարողանում երեխա ունենալ, սթրեսածին վիճակն է, իսկ այդպիսի վիճակ, ըստ Կիմիչի, կարող է առաջանալ այն ընտանիքներում, որտեղ կա «սկսեուրի ֆակտրը»: «Ջահել աղջիկը ամուսնանալուց վախով ու սթրեսով է լցվում, երբ հայտնաբերում է, որ դաշտան է սկսվել մոտը: Այդպիսի բան չի կարելի թույլ տալ, ամուսնանում եք հանգիստ կյանք արեք», -հորդորեց Կիմիչը` նկատելով, որ նորմալ է, երբ ամուսնությունից 6 ամիս հետո կինը չի հղիանում:
Սեռական առողջության կենտրոնի վերարտադրողականության բաժնի ղեկավարի համար տհաճ է, երբ Երևանի փողոցներում հանդիպում է «քիփ ջինսերով» աղջիկների, որոնց «փորն ու կոնքերը շալվարից դուրս են եկել»: «Կանայք պետք է ընտրեն սեզոնին հարմար հագուստ, բնական նյութերից, չէ՞ որ քիփ ջինսերն էլ կարող են սեռական օրգանների վրա ազդեցություն ունենալ», -ասաց նա:
Լրագողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ժողովրդագրական իրավիճակի ծանր պայմաններում, արդյո՞ք պետությունն ամեն ինչ անում է կանանց վերարտադրողական առողջության պահպանման համար: Կիմիչը, դրական գնահատեց պետական ծրագրերը և հավելեց. «Մի քանի տարի է` ինչ անկախ, ինքնուրույն պետություն ենք և դժվար է պահանջել, որ 100 տոկոսով ապահովեն վերարտադրողական առողջությունը: Օրինակ, տեսեք, շատ լավ էր, որ կանանց տվեցին հղիության վաուչերները (նկատի ունի սերտիֆիկատները-թղթ.) և այժմ ինչքան պահանջվում է անվճար օգնություն է տրամադրվում հղի կանանց»:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե երիտասարդ ընտանիքներին երեխա ունենալու համար խրախուսանքները բավարար չեն և հարկերն էլ բարձր, Գեորգի Կիմիչը արձագանքեց հարցով. «Որտեղի՞ց նրանց (նկատի ունի պետությանը-թղթ.) փող, որ տան երիտասարդներին, -ու շարունակեց, - Հավատացեք, որ մարդիկ, ովքեր նստած են մեր վերևներում, լավ էլ հասկանում են, որ ժողովրդագրական վիճակը ծանր է: Իհարկե, լավ կլիներ, որ մեր պետությունն էլ Լիբիայի նման երիտասարդներին 7000 դոլար փող տար, Քադաֆին տվեց, բայց տեսա՞ք ինչ եղավ Քադաֆիի հետ»:

Здоровье 14:05 03/11/2011
18% женщин Армении страдают бесплодием – к такому выводу в ходе исследований пришли специалисты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Руководитель отдела репродуктивности Центра планирования и полового здоровья семьи, доцент кафедры акушерства и гинекологии Ереванского медицинского университета Георгий Погосян в процессе свой повседневной деятельности понял, что эта цифра имеет тенденцию роста.
По словам специалиста, основной причиной бесплодия в Армении являются половые инфекции, нарушения течения беременности, из-за чего часты выкидыши, и стресс. Половые инфекции, по словам Георгия Кимыча, «завозят» в Армению трудовые мигранты. «Мужья уезжают, работают в других странах, а затем возвращаются с букетом половых инфекций», - пояснил специалист.
По мнению врача, другой немаловажный фактор, ведущий к бесплодию, это стресс, а он неизбежен в тех семьях, где присутствует «фактор свекрови». «Молодые девушки после замужества переживают страхи и стрессы, когда выясняется, что у них менструация, и они не беременны. Это непозволительно, женитесь, ведите спокойную жизнь», - призвал Кимыч, заметив, что это вполне нормально, когда женщина, спустя 6 месяцев после замужества, все еще не беременна.
Затем специалист обратил внимание на то, как одеваются молодые девушки: «обтягивающие джинсы, бедра и живот полностью открыты». «Женщины должны одеваться по сезону, должны носить одежду из натуральных тканей, ведь джинсы в обтяжку также оказывают воздействие на половые органы», - заметил врач.
Отвечая на вопрос, достаточны ли меры правительства по защите репродуктивного здоровья в условиях демографического кризиса, Георий Кимыч государственные программы похвалил и заметил: «Мы всего несколько лет являемся независимым, суверенным государством, и сегодня трудно требовать у государства, чтобы оно на 100% обеспечило защиту репродуктивного здоровья. Например, посмотрите, очень хорошо, что женщинам дали ваучеры беременности (имеет в виду сертификаты, - корр.) и сегодня беременным женщинам предоставляется бесплатное медицинское обслуживание».
В ответ на замечание одного из журналистов, что молодые семьи недостаточно поощряются, чтобы иметь детей, Кимыч спросил: «А откуда у них деньги (в смысле у государства, - корр.), чтобы дать их молодым?» И продолжил: «Поверьте, что люди, которые сидят у нас на верхах, очень даже хорошо понимают, что демографическая ситуация тяжелая. Конечно, было бы неплохо, если бы и наша страна, как Ливия, давала молодым по 7000 долларов. Каддафи давал, но видите, что стало с Каддафи?».