ՀԱԿ ակտիվիստի ոտքերը երկաթյա շիկացած ձողով այրել են, ծեծել են ու խոշտանգել. Փաստաբան
2008-ի մարտիմեկյան դեպքերից հետո ձերբակալված, պատժի կրումից նախորդ տարի դեկտեմբերին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակված ՀԱԿ ակտիվիստ Ֆելիքս Գևորգյանի նկատմամբ դաժան խոշտանգումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի քննչական բաժանմունքում: Այդ մասին այսօր ասուլիսում հայտարարեց Գևորգյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը:
Գևորգյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրնսգրքի 177 -րդ հոդվածով նախատեսված հանցանք` գողություն, կատարելու մեջ: Փաստաբանի պնդմամբ, Գևորգյանը «բացարձակ առնչություն» չունի իր նկատմամբ հարուցված մեղադրանքի հետ: Նա փոխանցեց, որ Զովունի գյուղի իր տնից Ֆելիքս Գևորգյանին ոստիկանության Մաշտոցի բաժանմունք են տեղափոխել սեպտեմբերի 28-ին:
«Նրան ապօրինաբար են ձերբակալել ու տեղափոխել Մաշտոցի քննչական բաժին ու առաջարկվել է իր վրա վերցնել մարտիմեկյան սպանություններից որևէ մեկը: Բնականաբար, նա հրաժարվել է նման արարք իր վրա վերցնել: Հետո նրան առաջարկվել էր ընդունել մի շարք գողությունների փաստեր: Այդ մեղադրանքները շինծու են, արհեստածին, քանի որ մեղադրանքների մեջ նշված են, որ ինչ-որ գյուղի ինչ-որ նկուղի ինչ-որ տարածքից գողություն է կատարել», -հայտարարեց փաստաբան Ոսկանյանը` մանրամասնելով, որ Գևորգյանի մեղադրանքի մեջ նշված է, որ ասենք Երևանի այգիներից մեկից էլեկտրական շարժիչ է գողացել, Զովունի գյուղի ինչ-որ նկուղից էլեկտրական լարեր է գողացել և նման այլ նկարագրություններ:
Ֆելիքս Գևորգյանի պաշտպանը նշեց, որ Մաշտոցի քննչական բաժնում շիկացած երկաթյա ձողով այրել են ոտքերը, ծեծել նրան, ինչի հետևանքով Ֆելիքսն այժմ դժվարանում է քայլել: Փաստաբանի պնդմամբ, Ֆելիքս Գևորգյանի դեմ նպատակուղղված հետապնդում է իրականացվում, քանի որ այդպիսով փորձ է արվում ճնշում գործադրել նրա հոր վրա, որը Հայ Ազգային կոնգրեսի Աջափնյակի մասնաճյուղի ղեկավարն է:
«Տեղյակ եմ, որ ինչ-որ կերպ փորձել են քրեական գործ հարուցել նրա հոր վրա, սակայն չի ստացվել», -հավելեց փաստաբանը:
Ասուլիսում նաև նշվեց, որ Գևորգյանի գործով իրենց տեսակետը ներկայացնելու համար հրավիրվել են նաև Ոստիկանությունից ու Հատուկ քննչական ծառայությունից, սակայն հրաժարվել են մասնակցել ասուլիսին:

Право 13:12 04/11/2011
Активист Армянского национального конгресса Феликс Геворкян, арестованный после мартовских событий 2008 года, и досрочно освобожденный в прошлом году, ныне вновь арестован, и он подвергся жестоким пыткам в следственном отделе Маштоцского отделения полиции Еревана. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил его адвокат Степан Восканян.
Отметим, что Геворкян обвиняется по статье 177 УК РА (Кража). По заверению адвоката, Геворкян не имеет никакого отношения к выдвинутому против него обвинению. Он сообщил, что Ф.Геворкян был подвергнут приводу в отделение полиции в из своего дома в селе Зовуни 28 сентября.
«Его арестовали и привезли в Маштоцское отделение незаконно, и предложили взять на себя вину за одно из убийств, совершенных 1 марта. Затем ему предложили признаться в совершении ряда краж. Эти обвинения являются сфальсифицированными», - заявил адвокат Восканян, и разъяснил, что в обвинительном заключении говорится, что Ф.Геворкян похитил электрический двигатель из одного из ереванских парков, украл из какого-то подвала в Зовуни электрический провод и пр.
Адвокат сообщил, что в отделении полиции его подзащитному жгли ноги раскаленным железом, избивали, в результате чего Феликс сегодня ходит с трудом. Адвокат уверен, что в отношении Ф.Геворкяна осуществляется целенаправленное преследование, и тем самым оказывается давление на его отца, который является руководителем Ачапнякского отделения Армянского национального конгресса.
«Я в курсе, что была предпринята попытка возбудить уголовное дело против его отца, но не вышло», - добавил адвокат.
Организаторы пресс-конференции сообщили, что на встречу с журналистами сегодня были приглашены также представители полиции и Специальной следственной службы для представления своей точки зрения, но они отказались.