Մշակույթ 14:53 10/11/2011
«Ակադեմիա» պատկերասրահում բացվել է Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդես, որն անցկացվում է նորվեգացի Ֆրիտյոֆ Նանսենի 150-ամյա հոբելյանին նվիրված լայնածավալ տոնակատարությունների շրջանակում:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են հայ դասական և ժամանակակից գեղանկարիչների 48 աշխատանք` նվիրված Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, բեվեռախույզ, գիտնական և հայ ժողովրդի բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենին: Ցուցահանդեսի մուտքն անվճար է և բոլոր ցանկացողները կարող են ծանոթանալ ներկայացված աշխատանքներին մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 20-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են. ՀՀ Կառավարությունը, Արարատյան Հայրապետական թեմը, Աշխարհի հայ նկարիչների Միավորումը և “Ակադեմիա” ցուցասրահը:
«ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ տպագրվել է պատկերագիրք, որը կոչվում է «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» և ներառում է ցուցահանդեսին ներկայացված բոլոր աշխատանքները:

Культура 15:14 10/11/2011
В ереванской галерее искусств «Академия» открылась выставка художественных произведений, посвященная 150-летию Фритьофа Нансена. Выставка проходит в рамках широкомасштабных мероприятий по празднованию юбилея великого гуманиста.
Как сообщает пресс-служба компании «АрменТел», на выставке представлены 48 работ армянских классиков и современных художников, посвященных лауреату Нобелевской премии мира, ученому-полярнику и другу армянского народа Фритьофу Нансену. Все желающие могут ознакомиться с выставленными работами до 20 ноября текущего года. Вход на выставку бесплатный.
Организаторами выставки являются правительство Республики Армения, Араратская Патриаршая епархия Армянской Апостольской церкви, Союз армянских художников мира и галерея «Академия».
При содействии компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) издан иллюстрированный каталог всех работ, представленных на выставке.