Ալի Լարիջանի. Իրանը պետք է վերանայի ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ հարաբերությունները
Իրանի ղեկավարությունը պետք է վերանայի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ երկրի հարաբերությունները: «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Իրանի խորհրդարանի ղեկավար Ալի Լարիջանին:
Վերջինիս խոսքերով, ՄԱԳԱՏԷ-ն «քաղաքական գործիք» է դարձել Միացյալ Նահանգների ձեռքերում, և այդ իսկ պատճառով սույն կառույցի հետ Իսլամական հանրապետության համագործակցության պայմանները վերանայման կարիք ունեն:
Նշենք, որ իրանական կողմի նման դիրքորոշումը կապված է գործակալության վերջին զեկույցի հետ, որում մասնավորապես նշվում է, որ Իրանը մի քանի տարի առաջ իրականացրել է մի շարք փորձարկումներ, որոնք կարող են կապված լինել միջուկային զենքի դետանացիոն մասի հետազոտությունների հետ:
Հիշեցնենք, որ Արևմտյան երկրները մեղադրում են Իրանին միջուկային զենք ստեղծելու ցանկության մեջ: Իր հերթին պաշտոնական Թեհրանը հավաստիացնում է, որ իր միջուկային ծրագիրը ունի բացառապես խաղաղ բնույթ:

Economy 12:36 14/11/2011
Iran must review its cooperation with the UN nuclear watchdog due to the hostile nature of a report on the country’s atomic program, parliament speaker Ali Larijani warned on Sunday, according to AFP.
“The parliament deems necessary to review (Iran’s) cooperation with the agency, because it showed with its new approach that cooperation and non-cooperation makes no difference in its decision – which are unprofessional anyway,” he said in remarks made to lawmakers.
The U.N. nuclear watchdog released a report on Tuesday expressing serious concerns about “credible” evidence of Iran working towards the development of nuclear warheads to fit inside its medium-range missiles.
Iranian officials immediately characterized the report as “baseless” and hewing to intelligence provided by Israel and the United States.