Մշակույթ 10:00 16/11/2011
ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայաստանի պատմության թանգարանը Հռոմի Բրասկի թանգարանում բացել է «Դվին. մայրաքաղաք Եվրոպայի և Ասիայի միջև» ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսը ներառված է Հռոմ քաղաքի Մշակութային ժառանգության գերատեսչության կազմակերպած «Մետաքսի ճանապարհ» մշակութային խոշոր ձեռնարկի շրջանակներում, որի մասնակիցները դեռևս վաղ միջնադարում սկիզբ առած այս լեգենդար ճանապարհին երբևէ գտնված երկրներն են` Չինաստանից մինչև Եվրոպա:
Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ մշակույթի նախարարությունից:
Հայաստանը ներկայանում է իր նշանավոր մայրաքաղաքներով` հատկապես Դվին և Անի քաղաքներով, որոնք «Մետաքսի ճանապարհի» հանգրվաններից էին և ունեին մշակութային, առևտրական, տնտեսական սերտ հարաբերություններ Արևմուտքի և Արևելքի երկրների հետ թե' անտիկ շրջանում, թե' միջնադարում:
Ցուցադրությունում ներկայացված են VII դարի հայկական քանդակագործության և ճարտարապետության բացառիկ նմուշներ, V - X դարերի զարդեր, եկեղեցական ծիսական առարկաներ (խաչեր, բուրվառներ և այլ պարագաներ), IX - XIII դարերի ջնարակված խեցեղեն, հախճապակի, XV - XVI դարերի եկեղեցական ծիսական վարագույրներ, վակասներ և այլն, VI - XIV դարերի դրամներ` հայտնաբերված Դվինի և Անիի պեղումների ընթացքում (բյուզանդական, արաբական, սելջուկյան, մոնղոլական, պոնտական, հրեական և բոսպորյան վրացական, հայկական):

Culture 10:52 16/11/2011
Rome has opened its doors to an elaborate exhibition on the city of Dvin, the capital of Armenia between the fifth and ninth centuries, Armenia’s Ministry of Culture said.
“We used to say it was the capital linking West and East, and it was the capital of the silk road. The Armenian historian Shirakavan, as I mentioned in my speech, there were six commercial roads going out from the city linking to the silk road and to different parts of the world,” Rouben Karapetian, Ambassador of Armenia to Italy, told “romereports.com”.
The news site recalls the history of Dvin saying it had 150,000 inhabitants and was an important trade center during medieval times. But in the year 893 an earthquake destroyed the city. The only thing to survive were different works of art and a memory of the city.
These works of art gives a sense of greatness the society held, displayed by these glass plates and ceramics, crucifixes and pots made of silver and bronze, as well as old coins from the time period and tapestries that tell the life of Christ.
One in particular shows two chapters of the crucifixion and a model of a church sculpted in stone. A bible from the fifth century is also presented, which was the first book written using the Armenian alphabet.