Իրանի դեսպան. ԱԷՄԳ-ի մեղքով իրանցի գիտնականները հայտնվել են ահաբեկչական խմբերի թիրախում
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) մեղքով իրանցի գիտնականները հայտնվել են ահաբեկչական խմբերի թիրախում:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` ԱԷՄԳ գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոյին ուղղված բողոքի նոտայում նշել է ԱԷՄԳ-ում ԻԻՀ դեսպան Ալի Ասղար Սոլթանինեն:
Իրանցի դիվանագետը նշել է, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը, հրապարակելով իրանցի գիտնականների անունները, վերջիններիս կանգնեցրել է մի շարք ահաբեկչական խմբերի սպառնալիքի առջև:
Սոլթանիեն, քննադատելով Իրանի միջուկային ծրագրերի վերաբերյալ Յ.Ամանոյի հրապարակած զեկույցը, նշել է, որ այն, ոչ միայն իրատեսական չէ, այլև քաղաքական բնույթ է կրում:
Հիշեցնենք, որ ԱԷՄԳ գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն նոյեմբերի 9-ին հրապարակված զեկույցում նշել էր, որ Իրանը մինչև 2003 թվականը աշխատանքներ է իրականացրել միջուկային զենքի ստեղծման ուղղությամբ, ինչին ի պատասխան, Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը հայտարարեց, որ Իրանը ատոմային ռումբ ստեղծելու կարիք չունի, եթե Իրանը ցանկանա ինչ-որ բան ստեղծել, ապա ոչ ոքից չի վախենա, եթե ցանկություն ունենա որևէ մեկին հարվածելու, ապա դա անաղմուկ կիրականացնի:

По вине МАГАТЭ иранские ученые оказались под прицелом террористов – А.А. Солтание
По вине Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) иранские ученые оказались под прицелом террористических группировок. Как передает официальное информагентство Ирана «ИРНА», об этом говорится в ноте протеста постоянного представителя ИРИ в МАГАТЭ Али Асгара Солтание, направленной гендиректору МАГАТЭ Юкие Амано.
Иранский дипломат отмечает, что МАГАТЭ, обнародовав имена ученых Ирана, поставило их под угрозу, исходящую от ряда террористических группировок. Солтание критикует опубликованный ранее доклад генерального директора МАГАТЭ Ю. Амано и отмечает, что он не только не реалистичный, но и несет политический характер.
Напомним, 9 ноября генеральный директор МАГАТЭ Юкия Амано в опубликованном им докладе отмечал, что Иран до 2003г. осуществлял работы по созданию ядерного оружия. В ответ президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад заявил, что Иран не нуждается в создании атомной бомбы, а если захочет что-то создать, то никого не побоится, если же захочет нанести удар кому-нибудь, то сделает это без шума.