Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանին 65 մլն դոլար վարկ կտրամադրի
Ասիական զարգացման բանկը /ԱԶԲ/ հաստատել է Հայաստանին մինչև 65 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկ տրամադրելու որոշումը` երկրում փոքր և միջին բիզնեսը/ձեռնարկատիրությունը ընդլայնելու նպատակով, որը շատ կարևոր է երկրի տնտեսական աճի, աշխատանքային հնարավորություններ ստեղծելու, ինչպես նաև աղքատության մակարդակի նվազեցման համար:
Վարկը կտրամադրվի հայկական չորս բանկերին հինգ տարի ժամկետով: Վարկեր կտրամադրվեն փոքր և միջին ձեռնարկություններին /ՓՄՁ/, որոնք կազմում են երկրի ձեռնարկատիրության գրեթե 98 տոկոսը և ապահովում երկրի համախառն ներքին արդյունքի /ՀՆԱ/ ու զբաղվածության 40%-ը:
Բանկի երևանյան գրասենյակի հաղորդմամբ, նախատեսված վարկերը կտրամադրվեն «ACBA կրեդիտ ագրիկոլ», «Արդշինինվեստ», «Ամերիա» և «Ինեկո» բանկերին: Նշված բոլոր բանկերն էլ ունեն դրական երաշխավորություն և պարտավորվել են ընդլայնել ՓՄՁ վարկավորումը:
«Հայաստանյան ՓՄՁ-ների խթանման, ինչպես նաև երկրի ֆինանսական հատվածի աջակցման նպատակով վարկերի տրամադրումը ԱԶԲ-ի առաջին և ամենածավալուն նախաձեռնությունն է: Այս ծրագրի շրջանակներում հաստատված չորս բանկերին կտրամադրվեն միջնաժամկետ վարկեր, որոնք կենսապես էական են ավելի մեծ թվով ՓՄՁ-ներին օգնելու առումով»,- ասել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի ներկայացուցիչ Դեյվիդ Դոուլը: Նա նշել է նաև, որ փոքր ձեռնարկությունների աճը կստեղծի նոր աշխատատեղեր ու կխթանի տնտեսության եկամուտը, ինչպես նաև կաջակցի երկրում ապահովել տնտեսության ու ձեռնարկատիրության բազմազանությանը:
Հայաստանում բանկերը ֆինանսավորում են ՓՄՁ-ներին, սակայն դա բավարար չափով չի համապատասխանում ձեռնարկությունների պահանջներին: ՓՄՁ ֆինանսավորումը դարձավ սահմանափակ 2009 թ.-ի տնտեսական ճգնաժամի արդյունքում` դրամական առաքումներն ու փոխադրումները նվազեցին, մյուս կողմից էլ բանկերն դժկամորեն են վարկեր տրամադրում փոքր ընկերություններին: Միևնույն ժամանակ, բանկերն ունեն միջնաժամկետ վարկավորում/ֆինանսավորում ստանալու դժվարություններ` որպեսզի առաջարկեն երկարաժամկետ վարկեր ՓՄՁ-ների կարիքներն ապահովելու համար, մինչդեռ վերջիներիս անհրաժեշտ են կապիտալ ներդրումներ իրենց արտադրողականությունը խթանելու նպատակով:
Այս վարկային ծրագիրն ունի մի շարք նոր մոտեցումներ, ներառյալ այն պայմանը, որ բիզնես վարկեր պետք է տրամադրվեն նաև մայրաքաղաք Երևանից դուրս, որտեղ աղքատության սանդղակն ավելի բարձր է և ֆինանսավորման հնարավորությունն ավելի սահմանափակ: Ծրագրում ներառված բանկերը համաձայնել են փոքր և միջին ձեռնարկատեր վարկառուների գենդերային հատկանիշների մասին տվյալներ տրամադրել, որը կտա ավելի ստույգ պատկեր երկրում կին ձեռներեցների վերաբերյալ, իսկ հետագայում` գենդերային հավասարությունը բարելավելու պայմանով:
ԱԶԲ-ն բանկերին կտրամադրի նաև փորձագիտական աջակցություն ՓՄՁ-ներին ավելի ընդլայնված ծառայություններ մատուցելու կապակցությամբ: ԱԶԲ-ի այս նախաձեռնությունը կհզորացնի ծրագրում բանկերի ընդգրկված ներուժը և վերջիններս ՓՄՁ-ների հետ կաշխատեն ավելի շրջահայաց կերպով:
Արդեն տասը տարուց ավել է ինչ ՀՀ կառավարությունը փորձում է զարգացնել ՓՄՁ հատվածը, և ներկայումս մշակում է ՓՄՁ-ների աջակցման ազգային ռազմավարությունը, որը կնպաստի ՓՄՁ հատվածի զարգացմանն ու հզորացմանը: Ազգային ռազմավարությունը, ԱԶԲ-ի նախաձեռնության հետ մեկտեղ, բանկերին կտա ավելի մեծ հնարավորություններ նշված հատվածը վարկավորելու հարցում:
ԱԶԲ-ը հիմնված է Մանիլայում, որի առաքելությունն է` աղքատության կրճատումը խթանելով տնտեսական աճը, կայուն շրջակա միջավայրը և տարածաշրջանային ամբողջականությունը Ասիայում և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Այն հիմնադրվել է 1966 թ.-ին և ունի 67 անդամ երկրներ, 48-ը` տարածաշրջանից: 2010 –ին ԱԶԲ-ի ֆինանսավորումը /ներառյալ` համաֆինանսավորումը/ կազմում է 17.51 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ ԱԶԲ-ի ընթացող/ շարունակվող «Առևտրի ֆինանսավորման ծրագիր»-ը տրամադրել է 2.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար առևտրի խթանման նպատակով:

Economy 10:40 25/11/2011
The Asian Development Bank (ADB) has approved loans of up to $65 million to help Armenia expand its small and medium-sized business sector which is crucial for driving inclusive growth, increasing employment, and reducing poverty.
The five-year loans will be made to four Armenian banks for onlending to small- and medium-sized enterprises (SMEs) which make up almost 98% of all businesses and provide more than 40% of the country’s gross domestic product and employment.
ADB Yerevan office reports that the four banks earmarked to receive loans―ACBA Credit Agricole Bank, Ardshininvestbank, Ameriabank, and Inecobank―all have strong financial credentials and are committed to expanding their lending to SMEs.
“This is the first ADB initiative to promote SMEs in Armenia, and its largest initiative to-date in support of Armenia’s financial sector. The program will provide the four banks with vital medium-term funds needed to reach more SMEs,” said David Dole, Resident Representative in Armenia. “Helping smaller firms to grow will create jobs and boost incomes as well as help Armenia diversify its economy.”
Bank finance is available to SMEs in Armenia but not enough to meet firms’ needs. Funding to smaller businesses has been constrained by a slowdown in remittances in the wake of the 2009 economic crisis and an historical reluctance by banks to lend to smaller companies. At the same time, banks face difficulties in sourcing medium-term finance to offer longer-term loans to SMEs needed for capital investment to boost productivity.
The loan program has a number of innovative features, including requiring a minimum amount of loans to be provided to businesses outside the capital, Yerevan. Poverty rates are higher and access to finance more limited outside of the capital city. Banks in the program have also voluntarily agreed to provide data on the gender attributes of SME borrowers to get a clearer picture of lending practices to SMEs owned or managed by women, with a view to improving gender equity.
At the same time, ADB will provide expertise to help the banks improve their capacity for expanding services to SMEs in a prudent and sustainable manner.
The Armenian government has been working to develop the SME sector for more than a decade and is now working on a SME national strategy that will shape the way forward for the sector’s development. The leadership from government will help build stronger SMEs, and will complement private sector initiatives like ADB’s program by giving banks better lending opportunities in the SME sector.
ADB, based in Manila, is dedicated to reducing poverty in Asia and the Pacific through inclusive economic growth, environmentally sustainable growth, and regional integration. Established in 1966, it is owned by 67 members -- 48 from the region. In 2010, ADB approvals, including, cofinancing, totaled $17.51 billion. In addition, ADB’s ongoing Trade Finance Program supported $2.8 billion in trade.