Առողջություն 11:00 26/11/2011
Այսօր վաղ առավոտյան աշխատանքային այցով Գեղարքունիք է մեկնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ինչպես հաղորդում է Գավառից Panorama.am-ի թղթակիցը, երկրի ղեկավարը այդ քաղաքում եղել է Արաբկիր բժշկական համալիր- երեխաների և դեռահասների առողջության ինստիտուտում /ԵԴԱԻ/, շրջել կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված հնարավորություններին, մատուցվող բուժծառայությունների որակին:
Լրագրողների հետ զրույցում «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի ղեկավար Արա Բաբլոյանը նշեց, որ մարզերում նման ինստիտուտների ստեղծմամբ ավելի հասանելի են դարձել հատուկ կարիքներով երեխաների զարգացման գնահատումը, խնդիրների վաղ հայտնաբերումը և բուժումը:
Այսօր նման 7 կենտրոններ կան վեց մարզերում` Սպիտակ, Վանաձոր, Գյումրի, Արտաշատ, Գավառ, Իջևան, Արմավիր:
Մինչ օրս Արաբկիր ԲՀ-ԵԴԱԻ-ներում վերականգնողական բուժում է ստացել ավելի քան 21 500 երեխա: Մտավոր և ֆիզիկական թերություններ ունեցող երեխաների բուժման և վերականգնման արդյունավետության բարձրացման նպատակով կենտրոնը առողջարան է ստեղծել Ապարանում: Վերջին երեք տարիներին առողջարանում բուժում է ստացել 480 երեխա:
Բաբլոյանն ասաց, որ մարզերում ստեղծված ինստիտուտներում աշխատում են տեղի մասնագետները, որոնք վերապատրաստման դասընթացներ են անցնում:

Health 11:34 26/11/2011
President Serzh Sargsyan has left on a working visit to Gegharkunik region early this morning. The President has visited Arabkir Institute of Children and Teenagers' Health Medical Complex in Gavar town, a Panorama.am correspondent reported from Gavar.
Director of Arabkir Medical Center, Ara Babloyan told reporters that establishment of such medical centers in the regions help assess children with special needs, reveal their problems at an early stage and organize their treatment.
There are seven similar centers in six regions of Armenia, in the towns of Spitak, Vanadzor, Gyumri, Artashat, Gavar, Ijevan, and Armavir.
More than 21500 children have undergone treatment in the Arabkir medical centers so far. The center has established a sanatorium in Aparan where 480 children have undergone treatment in the past three years.