Տարածաշրջան 16:55 29/11/2011
«Վստահությամբ կարելի է արձանագրել, որ այս տարին մեր երկու երկրների միջև համագործակցության առումով աննախադեպ էր, իսկ վերջին երկու տարիներին մեր հարաբերությունները շատ դինամիկ զարգացում են ապրել»,-Վրաստանի նախագահի նստավայրում` Միխեիլ Սաակաշվիլու հետ առանձնազրույցից հետո տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը թվարկեց բոլոր այն ոլորտները, որոնք երկկողմ համագործակցության կոնտեքստում եղել են առաջնային` միջխորհրդարանական կապեր, կրթություն, տրանսպորտ, էներգետիկա և այլն: Եվ որպես ասվածի վառ ապացույց` հիշեցրեց, որ օրերս Բաթումիում կայացավ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ` երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ, տարվա ընթացքում ստորագրվել է վեց փաստաթուղթ, որոնց գումարվեց ևս չորսը. դրանք ստորագրվեցին այսօր ՀՀ նախագահ Սարգսյանի Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում.
«Այս առումով հասել ենք շատ բարձր մակարդակի»,- ընդգծեց նախագահը:
Կոնկրետ այսօր ստորագրված համաձայնագիրներից հանրապետության ղեկավարը հատկապես առանձնացրեց ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության և Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության միջև ստորագրված համաձայնագիրը` սահմանային համագործակցության մասին: Նախագահ Սարգսյանը վստահություն հայտնեց, որ դա կնպաստի սահմանային մեխանիզմների կատարելագործմանը:
Առանձնահատուկ շեշտադրվեց Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրա-տնտեսական համագործակցությունը.
«Այս տարվա տվյալներով` ունենք դրական տեղաշարժ` 20 տոկոսի աճ է արձանագրել առևտրաշրջանառությունը մեր երկրների միջև, թեև սա դեռ քիչ է Հայաստանի և Վրաստանի համար»,- հայտարարեց նախագահը, բայց և վստահություն հայտնեց, որ առկա խնդիրների շտկումը կբարելավի իրավիճակը:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանը հայտնեց, որ առաջիկա ամիսներին մեկնարկելու են լավագույն չափանիշներով Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու աշխատանքները, որը, միանալով Վրաստանի Նինոծմինդա-Բաթում վերանորոգվող ճանապարհին, հնարավոր կդարձնի բեռների արագ և հարմարավետ տեղափոխումը.
«Վրաստանում արդեն գիտեն, թե ինչ է նշանակում եվրոպական չափանիշներով ավտոմայրուղի և, կարծում եմ, հաջորդ տարի արդեն Հայաստանի բնակչությունը կտեսնի դրա առավելությունները»,- ընդգծեց նախագահը:

Economy 18:32 29/11/2011
We can assert confidently that this year was unprecedented in the aspect of cooperation between the two countries, and our relations developed dynamically over the past two years, President Serzh Sargsyan told a joint news conference after a private meeting with Georgian President Mikheil Saakashvili in the Georgian Presidential Palace.
The President named the primary sectors of bilateral cooperation – interparliamentary ties, education, transport, energy, etc. He reminded those present that the Armenian-Georgian intergovernmental commission met in Batumi lately, presided by the Armenian and Georgian Prime Ministers, six documents were signed during the year 2011, and another four documents were signed today, as part of President Serzh Sargsyan’s official visit to Georgia.
“We have reached a very high level in this aspect,” said the President.
Regarding the agreements signed today, Serzh Sargsyan highlighted the border cooperation agreement between the Armenian National Security Service and the Georgian Ministry of Internal Affairs. He noted that the agreement will improve cross-border mechanisms.
The President also highlighted trade and economic cooperation between Armenia and Georgia.
“Current year’s data mark a positive shift, 20 percent increase in trading volume between the two countries, however, this is a small number for Armenia and Georgia,” stressed the President.
Construction of North-South Expressway will be launched in the coming months, the President noted. The Expressway will join with the Ninotsminda-Batumi renovated highway to facilitate freight forwarding.