Տիգրան Դավթյան. «Այս տարին տնտեսական առումով կարելի է հաջողված համարել»
«Այս տարին տնտեսական առումով կարելի է հաջողված համարել»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` հավելելով, որ սպասվում է ՀՆԱ-ի 5 % աճ, ինչը պետական բյուջեով նախատեսվածից մի փոքր ավելի է: «Այդ կանխատեսումն արել եմ տարեսկզբին և ուրախ եմ, որ այն իրականացավ»,- ընդգծեց նախարարը:
Ըստ նրա` հիմնականում արդյունաբերության մեջ արձանագրված աճի շնորհիվ է ընդհանուր տնտեսական աճ արձանագրվել: Տ.Դավթյանի խոսքերով` տարեվերջին արդյունաբերության ոլորտում կարձանագրվի 12-13 տոկոսի աճ, արտահանման ծավալների աճը կկազմի 20-25 տոկոս, իսկ զբոսաշրջության ոլորտում աճը կկազմի 13 տոկոս: Բացի դրանից, աճ է արձանագրվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում: «Աճը ապահովվել է իրական հատվածի բավականին դինամիկ զարգացմամբ: Միայն շինարարության ոլորտում անկում ենք արձանագրում, սակայն բացասական չեմ համարում, քանի որ նախորդ տարիներին շինարարության ոլորտում արձանագրված աճի շնորհիվ տնտեսությունում կար դիսբալանս, իսկ հիմա ունենք ավելի հավասարակշռված, բալանսավորված տնտեսություն»,- նշեց Տ.Դավթյանը:
Ինչ վերաբերում է 2012թ.-ին սպասվող հնարավոր ճգնաժամին, ապա էկոնոմիկայի նախարարը կարծում է, որ միջազգային կառույցները, քաղաքական և տնտեսական ղեկավարները կգտնեն միջոցներ, որպեսզի գլոբալ տնտեսության մեջ հնարավորինս նվազեցնեն ռիսկերը: «Նախորդ ճգնաժամի ժամանակ փորձի պակասություն կար և այս տարիների ընթացքում սովորեցինք, թե ինչ է ճգնաժամը և ինչպես պետք է դիմակայել: Այսօր համաշխարհային տնտեսության ղեկավարներն արդեն կանխարգելող գործողություններ են իրականացնում, ինչը էականորեն կնվազեցնի այդ ռիսկերը»,- ընդգծեց Տ.Դավթյանը:

Economy 14:34 02/12/2011
We can say that the passing year was successful for Armenian economy, Minister of Economy Tigran Davtyan told reporters in Yerevan.
“GDP growth rate is projected at 5 percent, a little more than envisaged by the state budget,” the Minister said.
According to him, economic growth was ensured mainly thanks to the industrial growth. At the end of the year, the Minister noted, the industrial growth rate is projected at 12-13 percent, the growth rate of exports – at 20-25 percent, and tourism growth rate – at 13 percent. Besides, agricultural field has also recorded growth in Armenia.
“The growth was ensured thanks to the dynamic development of the real sector. Construction industry recorded a fall but I do not think it is negative because we faced economic imbalance in the previous years due to the growth in construction industry, but now we have more balanced economy,” Davtyan said.
As to the predictions of economic crisis for 2012, the Minister thinks that international organizations, political and economic leaders will find ways to cut global economy risks.