Տիգրան Դավթյան. «Այս տարին տնտեսական առումով կարելի է հաջողված համարել»
«Այս տարին տնտեսական առումով կարելի է հաջողված համարել»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` հավելելով, որ սպասվում է ՀՆԱ-ի 5 % աճ, ինչը պետական բյուջեով նախատեսվածից մի փոքր ավելի է: «Այդ կանխատեսումն արել եմ տարեսկզբին և ուրախ եմ, որ այն իրականացավ»,- ընդգծեց նախարարը:
Ըստ նրա` հիմնականում արդյունաբերության մեջ արձանագրված աճի շնորհիվ է ընդհանուր տնտեսական աճ արձանագրվել: Տ.Դավթյանի խոսքերով` տարեվերջին արդյունաբերության ոլորտում կարձանագրվի 12-13 տոկոսի աճ, արտահանման ծավալների աճը կկազմի 20-25 տոկոս, իսկ զբոսաշրջության ոլորտում աճը կկազմի 13 տոկոս: Բացի դրանից, աճ է արձանագրվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում: «Աճը ապահովվել է իրական հատվածի բավականին դինամիկ զարգացմամբ: Միայն շինարարության ոլորտում անկում ենք արձանագրում, սակայն բացասական չեմ համարում, քանի որ նախորդ տարիներին շինարարության ոլորտում արձանագրված աճի շնորհիվ տնտեսությունում կար դիսբալանս, իսկ հիմա ունենք ավելի հավասարակշռված, բալանսավորված տնտեսություն»,- նշեց Տ.Դավթյանը:
Ինչ վերաբերում է 2012թ.-ին սպասվող հնարավոր ճգնաժամին, ապա էկոնոմիկայի նախարարը կարծում է, որ միջազգային կառույցները, քաղաքական և տնտեսական ղեկավարները կգտնեն միջոցներ, որպեսզի գլոբալ տնտեսության մեջ հնարավորինս նվազեցնեն ռիսկերը: «Նախորդ ճգնաժամի ժամանակ փորձի պակասություն կար և այս տարիների ընթացքում սովորեցինք, թե ինչ է ճգնաժամը և ինչպես պետք է դիմակայել: Այսօր համաշխարհային տնտեսության ղեկավարներն արդեն կանխարգելող գործողություններ են իրականացնում, ինչը էականորեն կնվազեցնի այդ ռիսկերը»,- ընդգծեց Տ.Դավթյանը:

Экономика 17:37 02/12/2011
Нынешний год можно считать успешным для Армении с экономической точки зрения, сказал сегодня на встрече с журналистами министр экономики страны Тигран Давтян.
Он добавил, что в этом году ожидается 5%-й рост ВВП, что несколько превышает запланированный госбюджетом показатель.
“Этот показатель я спрогнозировал еще в начале года и очень рад, что он сбылся”, - подчеркнул министр.
По его словам, экономический рост в основном был зафиксирован за счет роста промышленной сферы. По прогнозам министра, к концу года в этой сфере будет отмечен 12-13%-й рост, объем экспорта увеличится на 20-25%, а рост в сфере туризма составит 13%. Помимо этого, отмечен также рост в сфере сельского хозяйства.
Спад отмечен только в строительной сфере. Однако министр не видит в этом ничего негативного, поскольку отмеченный в прошлые годы рост в этой сфере привел к дисбалансу в экономике, “а сегодня наша экономика более сбалансированная”.
Касаясь вероятного кризиса в 2012 году, министр экономики РА заметил, что международные структуры, политические и экономические лидеры найдут методы для сокращения по мере возможности рисков в глобальной экономике.
“Во время предыдущего кризиса нам не хватало опыта, а за эти годы мы научились противостоять кризису. Мировые лидеры уже предпринимают превентивные меры, что существенно сократит эти риски”, - подчеркнул Т. Давтян.