Քաղաքական 15:39 07/12/2011
«Ըստ էության, այն պահվածքը, որը դրսևորվում է միջազգային հանրության կողմից մտահոգիչ է: Անթույլատրելի է, երբ հայտարարության մեջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը նույն հարթության մեջ են դիտվում»,- մեկնաբանելով Վիլնյուսում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների գագաթաժողովի շրջանակներում 5 երկրների կողմից հնչած համատեղ հայտարարությունը՝  Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ այդ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Նշելով 2011 թվականի մայիսին Դովիլում իրենց նախագահների արած հայտարարությունը, որը Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է անում ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցումը, Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ափսոսանք հայտնեցին, որ կողմերը չկարողացան այդ վճռական քայլը կատարել:
Պատգամավորը նշեց, որ Հայաստանն իր քայլերով հավատարիմ է Դովիլում տարածված հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի, բազային սկզբունքների վերաբերյալ, հայկական կողմը տվել էր իր համաձայնությունը:
«Ադրբեջանը Կազանում կայացած հանդիպման ժամանակ, բոլորի համար անակնկալ, նոր 10 առաջարկներ ներկայացրեց՝ տապալելով սկզբունքների շուրջ համաձայնության հասնելու հույսերը»,- ընդգծեց Գ. Մինասյանը:
Պատգամավորը նաև հիշեցրեց, որ դովիլյան հայտարարությամբ կողմերին կոչ էր արվում իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի, սակայն հակառակ այդ կոչերին, Ադրբեջանը շարունակում է իր ժողովրդի մեջ միլիտարիստական տրամադրություններ ներշնչել, ինչպես նաև հայատյացություն սերմանել:
«Այս պայմաններում նման հայտարարություն հնչեցնելն անհասկանալի է: Իրերը պետք է իրենց անուններով կոչել, քանի որ հակառակ դեպքում, հիմնախնդրի կարգավորում դժվար է պատկարեցնել»,- հավելեց նա:

Г. Минасян: Армению и Азербайджан следует рассматривать на разных плоскостях
Позиция международного сообщества вызывает обеспокоенность. Непозволительно, чтобы Армению и Азербайджан рассматривали на одной и той же плоскости. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал руководитель армянкой делегации в ОЧЭС, депутат РПА Гагик Минасян, комментируя заявление руководителей делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
Напомним, что в заявлении руководителей делегаций стран-сопредседателей Минской группы говорится, что отметив заявление своих президентов в Довиле в мае 2011 года, в котором содержался настоятельный призыв к Армении и Азербайджану завершить работу над Основными принципами мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, выразили сожаление в связи с тем, что стороны не смогли предпринять этот решающий шаг.
Депутат отметил, что Армения своими шагами остается приверженной распространенному в Довиле заявлению, подчеркнув, что в отличие от Азербайджана, армянская сторона дала свое согласие по базовым принципам.
“На состоявшейся в Казани встрече Азербайджан, неожиданно для всех, представил 10 новых предложений, провалив надежды на достижение соглашения вокруг принципов”, - подчеркнул Минасян.
Депутат также напомнил, что довилское заявление призывало стороны подготовить свои народы к миру, а не к войне, однако вопреки этим призывам Азербайджан продолжает внушать своему народу милитаристские настроения и сеять армянофобию.
“Озвучивание подобных заявлений в данных условиях непонятно. Вещи надо называть своими именами, поскольку в противном случае сложно представить урегулирование проблемы”, - добавил он.