Աշխարհում 14:48 08/12/2011
Լրագրողների պաշտպանության հանձնաժողովը (Committee to protect journalists) հերթական զեկույցում տեղեկացնում է, թե ներկայումս աշխարհում 179 լրագրողներ ազատազրկված են իրենց մասնագիտական գործունեության պատճառով:
Այս մասին հաղորդում է «Լենտա:ռու»-ն:
Տեղեկատվության համաձայն, ազատազրկված լրագրողների քանակով առաջին տեղը զբաղեցնում է Իրանը, որտեղ ճաղերի հետևում գտնվում են 42 լրագրողներ, որոնցից մեծ մասը դատապարտվել է 2009 թ-ին նախագահական ընտրություններին հաջորդած հուզումների ժամանակ:
Ազատազրկված լրագրողների քանակով առաջին տասնյակում են նաև Էրիտրեան, (28 լրագրող), Չինաստանը (27), Մյանման (12), Վիետնամը (9), Թուրքիան և Սիրիան (8- ական), ինչպես նաև Պաղեստինն ու Իսրայելը (7- ական):
Զեկույցում նշվում է, թե ազատազրկված լրագրողների թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 34-ով, ինչը, ըստ հեղինակների, պայմանավորված է արաբական երկրներում այս տարվա սկզբին տեղի ունեցած հուզումներով:
Նշենք, Լրագրողների պաշտպանության հանձնաժողովը հրապարակում է իր ամենամյա զեկույցները սկսած 1990 թ-ից:

Право 15:54 08/12/2011
Иран занимает первое место в мире по числу заключенных в тюрьмы журналистов. Как передает «Интерфакс», об этом говорится в распространенном сегодня докладе международной организации Committee to protect journalists («Комитет защиты журналистов», КЗЖ).
Согласно информации, в иранских тюрьмах содержатся 42 работника СМИ. По словам правозащитников, официальный Тегеран начал кампанию запугивания работников прессы после президентских выборов.
Отмечается также, что за Ираном следуют Эритрея (28 журналистов), Китай (27), Мьянма (12), Вьетнам (9), Турция и Сирия (по 8 человек), а также Израиль с Палестинской автономией (7).
Как говорится в документе, в последнее время значительно увеличилось число работников СМИ, посаженных в тюрьмы в странах Ближнего Востока и Северной Африки. Здесь в настоящее время за решеткой держат 77 журналистов. При этом десятки представителей СМИ содержатся под стражей без предъявления им обвинений. Многие из них находятся в секретных тюрьмах.
«Начиная с середины 1990-х годов число журналистов, заключенных в тюрьмы по всему миру, выросло более чем на 20% и достигло наивысшего уровня. Этот рост главным образом связан с заключением под стражу работников СМИ на Ближнем Востоке и в Северной Африке», – подчеркивается в докладе.