Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ընտրվել է կոմիտեի բյուրոյի փոխնախագահ
Դեկտեմբերի 5-7-ը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման հարցերով միջկառավարական կոմիտեի 5-րդ նիստը, որի ընթացքում պետք է նաև տեղի ունենար Բյուրոյի անդամների ընտրությունը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ նիստին մասնակցում էին 2005 թ. ընդունված «Մշակութային ինքնարտահայտումների բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիային միացած անդամ երկրները, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և դիտորդներ: Նիստում` երեկ Հայաստանը ընտրվել է Կոմիտեի Բյուրոյի փոխնախագահ և որպես 2012 թ. հիմնական զեկուցող հանդես կգա ՀՀ մշակույթի նախարարության արտաքին կապերի վարչության փորձագետ Արտաշես Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ միջկառավարական կոմիտեն ստեղվել և գործում է 2005 թ. ընդունված «Մշակութային ինքնարտահայտումների բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիայի հիման վրա, որին Հայաստանը միացել է 2007 թ.: Հայաստանը վերոնշյալ Կոմիտեի անդամ է 4 տարի ժամկետով:

Культура 16:03 08/12/2011
Армения избрана вице-председателем Бюро Комитета по вопросам защиты и поощрения плюрализма способов культурного самовыражения ЮНЕСКО. До 2012 года в качестве основного докладчика будет выступать эксперт управления по внешним связям Минкульта РА Арташес Аракелян.
Выборы членов Бюро состоялись в ходе прошедшего 5-7 декабря в Париже пятого заседания межправительственного комитета по вопросам защиты и поощрения плюрализма способов культурного самовыражения ЮНЕСКО.
Как сообщили в пресс-службе министерства культуры РА, в заседании приняли участие страны, присоединившиеся к принятой в 2005 году конвенции ЮНЕСКО “О защите и поощрении плюрализма способов культурного самовыражения”, представители международных организаций и наблюдатели.
Напомним, что межправительственный комитет был создан и действует на основе вышеупомянутой конвенции ЮНЕСКО, к которой Армения присоединилась в 2007 году. Армения является членом данного комитета сроком на четыре года.