Իրավունք 13:20 13/12/2011
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների բնագավառում առաջընթաց չկա: Այս մասին «obyektiv.tv»-ի հետ զրույցում հայտնել է միջազգային «Human Rights Watch» կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի պետի տեղակալ Ռեյչել Դեմբերը, գրում է «Ազադլիգ» թերթը:
«Ադրբեջանի քաղաքական և դատական իշխանությունը, իրավապահ մարմինները չեն կարող խաբել համաշխարհային հասարակությանը, քանի որ այստեղ բանտերում գտնվող երիտասարդ ակտիվիստները դատապարտվել են իրենց առաջադեմ հայացքների համար: Խոսքի ազատության բնագավառում բարեփոխումների չգնալու հարցում իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը խոսում է Ադրբեջանում առկա մեծ խնդիրների մասին: Օրինակ` Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական բանտարկյալների գծով զեկուցող Քրիստոֆեր Շտրասերը մինչ այժմ չի կարողանում սկսել իր պարտականությունները և Ադրբեջանի գծով զեկույց պատրաստել: Եթե այստեղ ամեն բան լավ է, և թաքցնելու որևէ բան չկա, ինչու նրա այցն Ադրբեջան արգելվում է», -նշել է Դենբերը:
Իրավապաշտպանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում քաղաքացիների ունեցվածքի իրավունքների զանգվածային ոտնահարման խնդիրներին: «Ափսոս, որ Ադրբեջանը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության պատրանք է ստեղծում: Դա երևում է նաև ՄԱԿ-ի նման միջազգային կառույցներին Ադրբեջանի ներկայացրած զեկույցներից: Միջազգային նորմատիվներին և չափանիշներին համապատասխան օրենսդրական բազայի առկայության պայմաններում Ադրբեջանում թաքցվում է այն իրողությունը, որ այստեղ օրենքներն անհասկանալիորեն ընդօրինակված են միայն, ինչն էլ 2003 թ-ից սկսած` բերում է մարդու իրավունքների բնագավառում իրավիճակի հետևողական վատացմանը: Միջազգային հանրությունն իրական փոփոխություններ է սպասում», -հավելել է Ռեյչել Դեմբերը:

Law 13:45 13/12/2011
There is no materialized advancement in human rights in Azerbaijan, Rachel Denber, “Human Rights Watch” Deputy Director of the Europe and Central Asia Division, said in an interview with “obyektiv.tv”, Azerbaijani “Azadlig” daily says.
“Azerbaijan’s political and judicial power cannot cheat with the international community, as young activists have been detained here for their advanced viewpoints. Azerbaijan faces huge problems as the ruling power isn’t committed to hold reforms in freedom of speech. Council of Europe rapporteur on political prisoner Christoph Strasser hasn’t still assumed his office and cannot submit any report on Azerbaijan. If everything is smooth here, why he’s banned to arrive in Azerbaijan,” Ms. Denber said.
The human rights defender has referred to mass harassments of citizens’ properties in Azerbaijan: “Regretfully, Azerbaijan creates an illusion of democracy and human rights in the country. Azerbaijan’s reports submitted to the UN also prove that. The international community anticipates real changes,” concluded Rachel Denber.