Քաղաքական 18:03 13/12/2011
Աշխատանքային այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի հետ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ մինչ այժմ մեծ սիրով է հիշում Իտալիայի միավորման 150-ամյակի առթիվ իր այցը բարեկամ Իտալիա և մասնակցությունը տոնական միջոցառումներին:
Սերժ Սարգսյանը կարևոր է համարել, որ հայ գրատպության 500-ամյակի մեկնարկը՝ Վենետիկի ցուցահանդեսը, անցկացվում է Նախագահ Նապոլիտանոյի բարձր հովանու ներքո: Այս կապակցությամբ Իտալիայի նախագահն ասել է, որ Վենետիկը հայերի համար մեծ դերակատարություն է ունեցել՝ հատկապես կրթության, մշակույթի զարգացման առումով կարևոր հենման կետ դառնալով: Ըստ Իտալիայի նախագահի, երկու ժողովուրդների մերձեցման համար խոչընդոտներ գոյություն չունեն: Հանդիպման ժամանակ երկուստեք համոզվածություն է հայտնվել, որ Հայաստանի նախագահի աշխատանքային այցը լավ հնարավորություն է բարձր մակարդակով քննարկելու հայ-իտալական հարաբերությունները, ուրվագծելու համագործակցության նոր և հեռանկարային ոլորտներ: Հայաստանի և Իտալիայի նախագահներն այդպիսի ոլորտներ են համարել էներգետիկան, մասնավորապես՝ այլընտրանքային, նաև ատոմային էներգետիկան: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը իտալական ընկերություններին ևս հրավիրել է մասնակցելու Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, այդ թվում նոր ԱԷԿ-ի կառուցմանը՝ նկատի առնելով այս բնագավառում Իտալիայի փորձը:
Երկու երկրների ղեկավարները տնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կարևորել են գործարարների հաճախակի շփումներն ու գործարար համաժողովների անցկացումը, որի շուրջ Հայաստանի և Իտալիայի արտգործնախարարներն այսօր առավոտյան ունեցած հանդիպման ժամանակ արդեն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել: Նախագահ Նապոլիտանոն հույս է հայտնել, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Իտալիայի գործարար աշխարհի ներկայացուցիչների հետ լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստանի տնտեսության մեջ իտալական ներդրումների ներգրավման, երկու երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցության զարգացման համար:
Սերժ Սարգսյանը և Ջորջիո Նապոլիտանոն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին, այդ թվում՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին:

Политика 18:34 13/12/2011
Президент Армении Серж Саргсян, который находится с рабочим визитом в Италии, встретился сегодня со своим итальянским коллегой Джорджио Наполитано. Как передает пресс-служба президента РА, глава армянского государства отметил, что с большой любовью вспоминает свой визит в Италию по случаю 150-летия объединения республики и свое участие в праздничных торжествах.
С. Саргсян подчеркнул важность того, что Венецианская выставка, которая ознаменовала старт мероприятий, посвященных 500-летию армянского книгопечатания, проводится под патронажем президента Италии. В связи с этим Дж. Наполитано сказал, что Венеция для армян играла большую роль особенно в плане развития культуры и образования, став для этого важной опорной точкой. По словам главы итальянского государства, сближению народов Армении и Италии ничто не препятствует.
В ходе встречи стороны выразили уверенность, что визит президента Армении – хорошая возможность для обсуждения армяно-итальянских отношений на высоком уровне и обозначения новых и перспективных сфер сотрудничества. Такой отраслью главы государств назвали энергетику, в частности, альтернативную и атомную. Президент С. Саргсян пригласил итальянские компании принять участие в реализуемых в Армении программах, в том числе в строительстве новой АЭС, особенно с учетом итальянского опыта в данной области.
Главы двух государств в контексте экономических отношений подчеркнули важность частых контактов предпринимателей и проведения бизнес-форумов, вокруг которых была достигнута договоренность в ходе встречи глав МИД Армении и Италии сегодня утром. Президент Джорджио Наполитано выразил надежду, что встреча президента Армении с предпринимателями Италии станет дополнительным стимулом для привлечения итальянских инвестиций в армянскую экономику, развития экономического сотрудничества между двумя государствами.
С. Саргсян и Дж. Наполитано обратились также к сотрудничеству между Арменией и ЕС, региональным проблемам, в том числе переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта.
Чуть позже состоится встреча президента Армении с мэром Рима Джани Алемано, после которой глава армянского государства будет присутствовать на церемонии открытия экспозиции армянских хачкаров в римском музее Браски, а также посетит выставку «Двин: Столица Армении между Европой и Азией».
Затем предусмотрены встречи президента Сержа Саргсяна со спикером Палаты депутатов парламента Италии Джанфранко Фини и вице-президентом Парламентской ассамблеи ОБСЕ, руководителем итальянской делегации в ПА ОБСЕ Риккардо Милиори. В завершение дня президент Армении встретится с представителями делового сообщества Италии.