Իրանական կայք. Ադրբեջանի պաշտոնյաները նպատակ ունեն մասնատել Իրանը
«Թաբնաքի» խմբագրականը, անդրադառնալով Ադրբեջանի վարած հակաիրանական քաղաքականությանը, հերթով նշում է այն հանգամանքները, որոնք երկկողմ հարաբերությունների վատթարացման առիթ են հանդիսանում. Դրանք են`
• 18 տարեկան իրանցի զինվորը, ով սխալմամբ անցել էր Ադրբեջանի սահմանը, միտումնավոր սպանվեց ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից:
• Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները, կառավարության հետ համաձայնեցնելով, հակաիրանական քարոզչություն են իրականացնում:
• Ադրբեջանը ցանկանում է դադարեցնել Բաքվում ԻԻՀ մշակույթի կենտրոնի գործունեությունը: Իսկ օրերս Ադրբեջանից վտարվեց Իրանի հեռուստառադիոընկերության Բաքվի բաժանմունքի տնօրենը:
• Ադրբեջանում անցկացված Իրանի մշակույթի օրերի շրջանակներում տեղի ունեցած պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Իրանի պետական դրոշը շրջված է դրվել սեղանին:
• Իրանցի գիտնական Ալի Մոհամմադիի նկատմամբ ահաբեկչություն իրականացրած անձը խոստովանել է, որ ահաբեկչությանը նախապատրաստվել է Ադրբեջանի տարածքում:
• Ադրբեջանը հարթակ է տրամադրում «Մոնաֆեղին» և «Փեժակ» ահաբեկչական խմբավորումներին:
Այնուհետեև հոդվածագիրը, քննադատության ենթարկելով Իրանի ԱԳՆ-ին, նշում է. «Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանը, մինչև ե՞րբ պետք է երկկողմ հարաբերությունների պահպանման պատրվակով լռություն պահպանի վերոնշյալ հակաիրանական դրսևորումների հանդեպ»:
«Այնուհանդերձ, Ադրբեջանը պետք է մեկ հանգամանքին ուշադրություն դարձնի. հակաիրանական գործողությունների շարունակականության դեպքում կարժանանա Իրանի Իսլամական Հանրապետության կտրուկ պատասխանին»,-եզրափակում է «թաբնաքի» հոդվածագիրը:

Политика 16:42 14/12/2011
Касаясь антииранской политики Азербайджана, сайт по очереди приводит те обстоятельства, которые являются поводом ухудшения двусторонних отношений. Это:
• 18-летний иранский солдат, по ошибке перешедший границу Азербайджана, был умышленно убит азербайджанскими пограничниками.
• Азербайджанские СМИ ведут антииранскую пропаганду, согласовав ее с правительством.
• Азербайджан желает приостановить деятельность культурного центра ИРИ в Баку. А на днях из Азербайджана был выдворен директор бакинского офиса телерадиокомпании Ирана.
• В ходе прошедшей на днях официальной встречи, состоявшейся в рамках дней культуры Ирана в Азербайджане, государственный флаг Ирана был поставлен на стол в перевернутом виде.
• Преступник, совершивший теракт в отношении иранского ученого Али Мохаммади, признался, что теракт был подготовлен на территории Азербайджана.
• Азербайджан предоставляет площадку террористическим группировкам “Монафегин” и “Пежак”.
Критикуя МИД Ирана, автор статьи отмечает: “До каких пор под предлогом сохранения двусторонних отношений посол ИРИ в Азербайджане должен сохранять молчание по отношению к вышеуказанным антииранским проявлениям?”.
“Тем не менее, Азербайджан должен обратить внимание на одно обстоятельство: в случае продолжительности антииранских действий он будет удостоен резкого ответа Исламской Республики Ирана”, - резюмирует автор статьи.