Թուրքիան Փարիզից հետ է կանչելու իր դեսպանին բանաձևի ընդունման դեպքում
Փարիզում Թուրքիայի փոխդեսպան Էնգին Սոլաքողլուն հայտարարել է, որ եթե դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանը վավերացնի Հայոց ցեղասպանության հերքումը հանցագործություն համարող օրենքի նախագիծը, ապա Թուրքիան անորոշ ժամկետով հետ կկանչի իր դեսպանին` Թահսին Բուրջուօղլուին:
«Այդ բանաձևի ընդունումը անդարձ կորուստների կարող է մատնել ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները: Հուսանք, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները պատմության ոլորտը կթողնեն պատմաբաններին»,- ըստ թուրքական «Անկա» (Anka) լրատվական գործակալության` ասել է փոխդեսպան Սոլաքօղլուն:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում իշխող «Ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցության պատգամավոր Վալերիա Բոյերն է հեղինակել հիշյալ օրինագիծը, համաձայն որի, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը պետք է հարուցի վարչական ու քրեական վարույթներ` 45.000 եվրո տուգանք և 1 տարի ազատազրկում:

Region 11:19 16/12/2011
Spokesperson for Turkey’s Embassy in Paris Engin Solakoglu said Turkey will recall its ambassador from Paris for an indefinite time if the French Parliament passes the bill criminalizing the denial of Armenian Genocide on December 22.
“There may be unrecoverable consequences in all fields of French-Turkish bilateral relations. We hope the French government will leave history to historians,” Anka Turkish news agency quoted Solakoglu as saying.
We will remind that the bill authored by Valerie Boyer envisages one year prison term and a fine of 45,000 euros for anyone who denies the fact of Armenian Genocide.