Տնտեսություն 15:15 20/12/2011
Անհատական տվյալները գաղտնի չեն, բայց միաժամանակ չեն էլ կարող հասանելի լինել բոլորին: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում ասաց «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը՝ հավելելով, որ գործում է «Անհատական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենք, որի համաձայն նախանշվում է, թե օրենքով, ով կարող է տիրապետել որևէ մեկի վերաբերյալ անհատական տվյալներին: Օրինակ՝ կարող են լինել պետական մարմինները, կազմակերպությունները, որոնց քաղաքացին անձամբ է տվել այդ իրավասությունը:
Սակայն, ըստ Հ.Չոբանյանի, միայն օրենքով չի կարող կարգավորվել որևէ հարաբերություն, այդ թվում՝ անհատական տվյալների պաշտպանության փոխհարաբերությունները: «Ուստի, պետք է ստեղծվի անհատական տվյալների պաշտպանությունն ապահովող կառույց, որը խախտումների դեպքում նաև պատժելու մեխանիզմ ունենա»,- ասաց նա:
Ըստ նրա՝ չի բացառվում, որ անհատական տվյալների պաշտպանության խնդիրները տարեցտարի ավելի սրվեն, ուստի անհրաժեշտ է ստեղծել կարգավորող մարմին:

Economy 15:28 20/12/2011
Personal database isn’t secret, but at the same time it cannot be open for everybody, Hayk Chobanyan, the director of “Nork” information-analytical center, said in a news conference. Mr. Chobanyan has said that the law on “protection of personal data” defines who can have access to personal database of another person.
But, according to H. Chobanyan, the law cannot control perfectly the situation. “An institution protecting personal data must be founded to develop certain mechanisms for the harassments.”
Expert ensures that the situation in this respect will become tensed, thus highly recommends to form a control bureau.