Աշխարհում 13:45 20/12/2011
Մեծ Բրիտանիայի ազգային արխիվում երկրի ԱԳ գերատեսչության 1928 թ-ի փաստաթղթերի մեջ պայուսակով հերոին է հայտնաբերվել: Այս մասին գրում է «Լենտա.ռու»-ն:
Տեղեկատվության համաձայն, հերոինով պայուսակը գտնվել է մի թղթապանակում, որի փաստաթղթերը պատկանել են Կահիրեում բրիտանական հյուպատոսությանը և վերաբերել են թմրանյութերի պահպանման վերաբերյալ մի քրեական գործի: Հայտնաբերված թմրանյութի ընդհանուր ծավալը կազմել է մեկ գրամից էլ քիչ զանգված:
Արխիվի տնօրինությունը գտածոյի մասին անմիջապես տեղեկացրել է Լոնդոնի ոստիկանությանը: Իրավապահ մարմիններն առգրավել են պայուսակը, փոխարենը թղթապանակում դնելով հերոինի լցված փաթեթների լուսանկարը:
Ազգային արխիվի ներկայացուցիչ Ձեֆֆ Ջեյմսը լրատվամիջոցներին հայտնել է, թե արխիվի պահոցներում արտառոց իրեր շատ են հայտնաբերվել, սակայն թմրանյութը մեծ անակնկալ է եղել աշխատակիցների համար:

Heroin found in National Archives of Great Britain
A researcher found heroin in the National Archives in west London, a place best known for dusty files, “Associated Press” informs.
In October a scholar visiting the Government's official archive in Kew asked for a 1928 Foreign Office file from the British Consulate in Cairo, Egypt, detailing a criminal assault court case involving possession of narcotics.
Upon opening file FO 841/276, the researcher was intrigued to find a pouch containing 19 sachets with a mysterious "off-white powder" inside.
After analysing the substance with a spectrometer, conservation specialists in the archives' Collection Care Laboratory conclusively confirmed it was under one gram of heroin.
The file was temporarily removed from public access, and the pouch and its contents photographed before being handed over to the Metropolitan Police.