Մշակույթ 09:46 23/12/2011
Միքելանջելոյի նկարների և նամակների Վատիկանի գրադարանում պահվող հավաքածուն մատչելի է դարձել iPad-ի համար: Իտալացի հայտնի արվեստագետի ստեղծագործությունները կարելի է դիտել գրադարանի, National Geographic-ի և իտալական մի մարքեթինգային ընկերության թողարկած նոր հավելվածի օգնությամբ, հայտնում է ANSA գործակալությունը: Այն ներառում է 1534-1563թթ թվագրվող 111 ձեռագիր: Դրանց մեջ են Միքելանջելոյի նամակները, էսսեները, նկարները, ինչպես նաև նրա բանաստեղծությունների բնօրինակները:
Միքելանջելոն արվեստի պատմության մեջ է մտել որպես ականավոր քանդակագործ, ով մասնավորապես նկարազարդել է Սիքստինյան կապելլան: Բացի այդ, նա նաև բանաստեղծություններ է գրել: Մեր օրեր է հասել Միքելանջելոյի մոտ 300 բանաստեղծություն:

Writings, drawings by Michelangelo now available on iPad
A collection of writings and drawings by Renaissance great Michelangelo is now available on iPad thanks to a new app put together by the Vatican Library, the National Geographic Channel and Italian marketing firm Froggy, ANSA reported.
"The digital version of Vatican Latin Codex 3211, made up of 111 parchments dating from 1534 to 1563, contains letters, essays, poems and sketches," the Vatican said Wednesday.
Among other things, the codex has the original versions of many poems later gathered into the painter and sculptor's famed verse collection, the Canzoniere.