Մշակույթ 09:46 23/12/2011
Միքելանջելոյի նկարների և նամակների Վատիկանի գրադարանում պահվող հավաքածուն մատչելի է դարձել iPad-ի համար: Իտալացի հայտնի արվեստագետի ստեղծագործությունները կարելի է դիտել գրադարանի, National Geographic-ի և իտալական մի մարքեթինգային ընկերության թողարկած նոր հավելվածի օգնությամբ, հայտնում է ANSA գործակալությունը: Այն ներառում է 1534-1563թթ թվագրվող 111 ձեռագիր: Դրանց մեջ են Միքելանջելոյի նամակները, էսսեները, նկարները, ինչպես նաև նրա բանաստեղծությունների բնօրինակները:
Միքելանջելոն արվեստի պատմության մեջ է մտել որպես ականավոր քանդակագործ, ով մասնավորապես նկարազարդել է Սիքստինյան կապելլան: Բացի այդ, նա նաև բանաստեղծություններ է գրել: Մեր օրեր է հասել Միքելանջելոյի մոտ 300 բանաստեղծություն:

Культура 10:39 23/12/2011
Коллекция рисунков и писем Микеланджело из Ватиканской библиотеки стала доступна для iPad. На произведения итальянца можно посмотреть с помощью нового приложения, выпущенного библиотекой, телеканалом National Geographic и итальянской маркетинговой компанией Froggy, сообщает агентство ANSA.
По данным ANSA, был оцифрован Ватиканский кодекс 3211, состоящий из 111 рукописей, датированных 1534-1563 годами. В него включены письма, эссе, наброски Микеланджело, а также оригинальные версии его стихотворений, которые позднее вошли в знаменитый сборник его стихов Canzoniere (дословно "сборник стихотворений, книга песен"). Стихи Микеланджело были записаны на отдельных листах, а позднее сшиты в одну книжку.
С помощью приложения можно посмотреть на все документы, а также почитать комментарии к рукописям. Кроме того, приложение содержит фильм об истории библиотеки и ценностях, которые в ней хранятся.