Հասարակություն 13:42 11/01/2012
Ադրբեջանի Լենքորանի Քյուչյուք Բազար կոչված շրջանի Հուսեինիյա մզկիթում ոստիկանների և հավատացյալների միջև բախում է տեղի ունեցել:
tia.az-ի տեղեկացմամբ, միջադեպի պատճառը Կովկասի մահմեդականների վարչության հարավային շրջանների գծով կրոնական դատավորն է, որին բոլորը ճանաչում են Գանի անունով: Նա է ոստիկաններին հրավիրել մզկիթ, որպեսզի վախեցնի իրեն չհարգող հավատացյալներին:
Խնդիրն այն է, որ Լենքորանի հավատացյալ համայնքը չի ընդունում մզկիթի ղեկավար Համդուլլային և ախունդ Հաֆիզին: Ախունդ Հաֆիզը մի քանի տարի առաջ դատարանի որոշմամբ հեռացվել է պաշտոնից: Սակայն կարճ ժամանակ հետո Գանին նրան կրկին ախունդ է նշանակել այդ մզկիթում` հեռացնելով ժողովրդի կողմից սիրված ախունդ Ալիաղային: Դրանից հետո հավատացյալներն իրենք իրենց համար ախունդ են ընտրել Վյուսալ անունով մոլլային:
Հունվարի 9-ին մզկիթում նամազի արարողության ժամանակ Գանին ներս է մտել, վիրավորել հավատացյալներին և հայտարարել, որ կամ նրանք պետք է ենթարկվեն իրեն, կամ էլ այլևս մզկիթ չմտնեն: Լենքորանի 160 հավատացյալներ դեկտեմբերի 19-ին բողոքի նամակ են հղել Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալլահշուքյուր Փաշազադեին և Կրոնական գործերով պետկոմիտեի նախագահ Հիդայաթ Օրուջովին:
Կայքը հայտնում է, որ երեկ նամազի ժամանակ ոստիկանական 5 ավտոմեքենա շրջապատել է մզկիթը: «Մզկիթի ղեկավարի և ախունդի նպատակը հավատացյալների և ոստիկանների միջև հաճախակի բախումներ ստեղծելն է` մզկիթի նկատմամբ իրենց իշխանությունը ամրապնդելու համար», -հայտնում է կայքը:

Общество 14:58 11/01/2012
В талышенаселенном Ленкоранском районе Азербайджана в мечети Хусеина произошли столкновения между верующими и полицией. Сайту «Tia.az» стало известно, что виновником инцидента стал хорошо всем известный местный кадий Гани (религиозный судья). Он вызвал в мечеть полицейских, чтобы напугать не уважающих его прихожан.
Проблема в том, что община верующих Ленкорани не признает главу мечети Гамдуллу и ахунда Хафиза, который несколько лет назад решением суда был отстранен от должности, однако через некоторое время Гани назначил его ахундом этой мечети, уволив при этом почитаемого среди местных жителей ахунда Алиага. После этого верующие сами избрали нового ахунда- муллу по имени Вусал.
Во время намаза 9-го января кадий Гани вошел в мечеть, оскорбил собравшихся и заявил, что верующие должны подчиняться ему, в противном случае вход в мечеть для них будет закрыт. При этом еще 19-го декабря группа из 160 верующих Ленкорани написала письма главе Управления мусульман Кавказа Аллахшукюру Пашазаде и главе Госкомитета по работе с религиозными образованиями Хидаяту Оруджеву, которые до сих пор остались без ответа.
Сайт сообщает, что вчера во время намаза мечеть окружили 5 полицейских машин. «Цель главы мечети и ахунда - спровоцировать частые столкновения между полицией и верующими, для упрочнения своего влияния»,- пишет сайт.