Տարածաշրջան 15:31 16/01/2012
«Բոլոր այս հայտարարությունները և բացահայտումները ոչ մի զարմանալի բան իրենցից չեն ներկայացնում, քանի որ գործ ունենք Ադրբեջան պետության հետ»,- մեկնաբանելով շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ նախատեսված հետաքննման մեխանիզմներ մշակելու հարցում Ադրբեջանի ցուցաբերած դիրքորոշումը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 22-ին ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում ընդունվել է կազմակերպության ընդհանուր բյուջեն: Դրա հետ մեկտեղ քննարկվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) գրասենյակի ֆինանսավորման ավելացման հարցապնդումը` պայմանավորված նրանով, որ ԳՆԱՆ գրասենյակի հնարավորություններն անհրաժեշտ է ամրապնդել, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերվի Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում հնարավոր միջադեպերի հետաքննության անցկացմանը, այդ թվում` ի կատարումն 1995 թ. փետրվարի 6-ի պայմանավորվածությունների, որոնք ստորագրել են հակամարտության երեք կողմերը (ԼՂՀ, Ադրբեջան և Հայաստան) ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: ԳՆԱՆ գրասենյակի բյուջեի ավելացման գաղափարը լայն աջակցություն է գտել ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների շրջանում: Հատկանշական է, որ կտրականապես դեմ է հանդես եկել միայն Ադրբեջանի պատվիրակությունը, իր դիրքորոշումը բացատրելով նրանով, որ չի կարող հավանություն տալ գրասենյակին հավելյալ միջոցների տրամադրմանը, քանի դեռ ձեռք չի բերվել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի մանրամասերի շուրջ վերջնական պայմանավորվածություն: Նշենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն էլ հայտարարել է, թե շփման գծում դեպքերի քննության վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել անցած տարվա մարտին, Սոչիի հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին հայտարարություն եղել էր, աջակցություն էր ստացել միջազգային հանրության կողմից, սակայն մինչ օրս այն չի իրականացվում: Է. Նալբանդյանը մեղադրել է ադրբեջանական կողմին, քանի որ նա հայտարարում է, թե նման առաջարկ չի եղել:
Ըստ բանախոսի՝ սա հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը շահագրգռված չէ հիմնախնդրի լուծմամբ, արձանագրվող միջադեպերի հետաքննությամբ, քանի որ այդ ամենը մեծապես նպաստում է Բաքվի ներքին և արտաքին քաղաքականության սպասարկմանը:
«Հետաքննության արդյունքում պարզվելու էր, որ հենց ադրբեջանական կողմն է պարբերաբար իրականացնում սադրանքներ, դրանով իսկ խորացնելով հակամարտող կողմերի փոխադարձ թշնամանքն ու անվստահությունը և հիմնախնդիրը տանելով դեպի փակուղի: Ինչ է նշանակում «…կտրականապես դեմ է հանդես եկել միայն Ադրբեջանի պատվիրակությունը, քանի որ նրանք ուզում են հստակեցնել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի մանրամասերը»: Սա աբսուրդ է: Ինչ մեխանիզմներով էլ լինի, եթե խոսքը խաղաղության հաստատման, մարդկային կյանքերի արժեվորման և արդարության բացահայտման մասին է, ինչպես կարելի է սա բոյկոտել»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, այն որ ագրեսիան և անվստահությունը ադրբեջանական կողմն է հրահրում, միաժամանակ ապակողմնորոշում է իր հասարակությանը և կեղծում համաշխարհային հանրությանը, մենք դա վաղուց գիտենք և արդեն ձանձրալի են դրանց վերահաստատումները:
«Սակայն ինչպես այս ամենը չեն հասկանում Ադրբեջանի հասարակ քաղաքացիները, որոնց որդիները այսօր և վաղը նորից սադրանքների զոհ են դառնալու: Ինչպես այս ամենին իսկական գնահատական չեն տալիս միջազգային այն կառույցները, որոնց մարդասիրական առաքելությունները բոյկոտվում են ագրեսորի կողմից: Միթե սա այն սահմանը չէ, որ Ադրբեջանը անցնում է և պետք է որ լցվի եվրոպական այդ կառույցների համբերության բաժակը:
Մենք հենց այս հարցերի վրա է որ հրավիրում ենք նախ ադրբեջանի հասարակ քաղաքացիների և միջազգային կառույցների ուշադրությունը: Ի վերջո պիտի փաստենք, որ արդեն ավելի քան 15 տարի է մենք բանակցում ենք բանակցությունները սկսելու համար, մենք 15 տարի է բացատրում ենք, որ խաղաղությանը հասնում են խաղաղությունը հարգելով: Սակայն ինչպես միշտ Ադրբեջանական կողմը չի հարգում ոչ միայն միջազգային նորմերը, այլ իր հասարակ քաղաքացիների իրավունքները և հիմնախնդիրը ծառայեցնում է իր քաղաքականությանը»,- հավելեց նա:

“All those statements and discoveries aren’t surprising, since the country we deal with is Azerbaijan,” military expert Artsrun Hovhannisyan told Panorama.am asked to remark on Azerbaijan’s disposition to develop investigation mechanisms for incidents happening on the contact line.
On December 22, 2011, the OSCE Permanent Council approved the Unified Budget of the organization for 2012. Along with this, the Permanent Council discussed a request to increase the funding for the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office (CiO) to ensure sufficient resources to investigate potential incidents on the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan, in pursuance of the agreements of February 6, 1995 signed by the three parties to the conflict (Nagorno Karabakh, Armenia, and Azerbaijan) through the mediation of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Conference. The idea of increasing the funds for the Office of the CiO Personal Representative was widely supported by the OSCE member-states. It is symbolic that the idea was opposed only by the Azerbaijani delegation, which explained its position by the fact that it could not approve additional funding for the Office until a final agreement on the details of the mechanism of the incidents' investigation was achieved.
Foreign Minister Edward Nalbandian declared that at the Sochi meeting in 2011 March, the sides had agreed to investigate the incidents at the line of contact between Armenian and Azerbaijani troops, with the international community supporting the initiative. However, so far the sides have failed to carry out the investigation and Azerbaijan is to blame for it.
This is evidence, as expert stated, Azerbaijan isn’t committed to resolve the conflict, to investigate the incidents, since they contribute to the implementation of interior and foreign policy of Baku.
“The investigation would unveil that Azerbaijan promoted instigations strengthening mutual hostility and mistrust leading the conflict to a dead end. What does it mean “the idea was opposed only by the Azerbaijani delegation, until a final agreement on the details of the mechanism of the incidents' investigation was achieved”? It’s absurd. It doesn’t matter what mechanisms are selected, if we deal with the settlement of peace, significance of human lives and justice disclosure, how it can be boycotted,” A. Hovhannisyan mentioned.
Exert said it’s obvious that Azerbaijan promotes aggression and uncertainty. “How Azerbaijani citizens cannot figure this out. How international organizations cannot assess this, the humanitarian missions of which are boycotted by the aggressor. Isn’t this the limit, Azerbaijan is breaking and filling the cup of international organizations?
It’s almost 15 years we negotiate to start, it’s almost 15 years we explain peace is reached with respecting it. Azerbaijan doesn’t respect a single international norm, the rights of its own people,” concluded the expert.