Տարածաշրջան 15:31 16/01/2012
«Բոլոր այս հայտարարությունները և բացահայտումները ոչ մի զարմանալի բան իրենցից չեն ներկայացնում, քանի որ գործ ունենք Ադրբեջան պետության հետ»,- մեկնաբանելով շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ նախատեսված հետաքննման մեխանիզմներ մշակելու հարցում Ադրբեջանի ցուցաբերած դիրքորոշումը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 22-ին ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում ընդունվել է կազմակերպության ընդհանուր բյուջեն: Դրա հետ մեկտեղ քննարկվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) գրասենյակի ֆինանսավորման ավելացման հարցապնդումը` պայմանավորված նրանով, որ ԳՆԱՆ գրասենյակի հնարավորություններն անհրաժեշտ է ամրապնդել, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերվի Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում հնարավոր միջադեպերի հետաքննության անցկացմանը, այդ թվում` ի կատարումն 1995 թ. փետրվարի 6-ի պայմանավորվածությունների, որոնք ստորագրել են հակամարտության երեք կողմերը (ԼՂՀ, Ադրբեջան և Հայաստան) ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: ԳՆԱՆ գրասենյակի բյուջեի ավելացման գաղափարը լայն աջակցություն է գտել ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների շրջանում: Հատկանշական է, որ կտրականապես դեմ է հանդես եկել միայն Ադրբեջանի պատվիրակությունը, իր դիրքորոշումը բացատրելով նրանով, որ չի կարող հավանություն տալ գրասենյակին հավելյալ միջոցների տրամադրմանը, քանի դեռ ձեռք չի բերվել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի մանրամասերի շուրջ վերջնական պայմանավորվածություն: Նշենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն էլ հայտարարել է, թե շփման գծում դեպքերի քննության վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել անցած տարվա մարտին, Սոչիի հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին հայտարարություն եղել էր, աջակցություն էր ստացել միջազգային հանրության կողմից, սակայն մինչ օրս այն չի իրականացվում: Է. Նալբանդյանը մեղադրել է ադրբեջանական կողմին, քանի որ նա հայտարարում է, թե նման առաջարկ չի եղել:
Ըստ բանախոսի՝ սա հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը շահագրգռված չէ հիմնախնդրի լուծմամբ, արձանագրվող միջադեպերի հետաքննությամբ, քանի որ այդ ամենը մեծապես նպաստում է Բաքվի ներքին և արտաքին քաղաքականության սպասարկմանը:
«Հետաքննության արդյունքում պարզվելու էր, որ հենց ադրբեջանական կողմն է պարբերաբար իրականացնում սադրանքներ, դրանով իսկ խորացնելով հակամարտող կողմերի փոխադարձ թշնամանքն ու անվստահությունը և հիմնախնդիրը տանելով դեպի փակուղի: Ինչ է նշանակում «…կտրականապես դեմ է հանդես եկել միայն Ադրբեջանի պատվիրակությունը, քանի որ նրանք ուզում են հստակեցնել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի մանրամասերը»: Սա աբսուրդ է: Ինչ մեխանիզմներով էլ լինի, եթե խոսքը խաղաղության հաստատման, մարդկային կյանքերի արժեվորման և արդարության բացահայտման մասին է, ինչպես կարելի է սա բոյկոտել»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, այն որ ագրեսիան և անվստահությունը ադրբեջանական կողմն է հրահրում, միաժամանակ ապակողմնորոշում է իր հասարակությանը և կեղծում համաշխարհային հանրությանը, մենք դա վաղուց գիտենք և արդեն ձանձրալի են դրանց վերահաստատումները:
«Սակայն ինչպես այս ամենը չեն հասկանում Ադրբեջանի հասարակ քաղաքացիները, որոնց որդիները այսօր և վաղը նորից սադրանքների զոհ են դառնալու: Ինչպես այս ամենին իսկական գնահատական չեն տալիս միջազգային այն կառույցները, որոնց մարդասիրական առաքելությունները բոյկոտվում են ագրեսորի կողմից: Միթե սա այն սահմանը չէ, որ Ադրբեջանը անցնում է և պետք է որ լցվի եվրոպական այդ կառույցների համբերության բաժակը:
Մենք հենց այս հարցերի վրա է որ հրավիրում ենք նախ ադրբեջանի հասարակ քաղաքացիների և միջազգային կառույցների ուշադրությունը: Ի վերջո պիտի փաստենք, որ արդեն ավելի քան 15 տարի է մենք բանակցում ենք բանակցությունները սկսելու համար, մենք 15 տարի է բացատրում ենք, որ խաղաղությանը հասնում են խաղաղությունը հարգելով: Սակայն ինչպես միշտ Ադրբեջանական կողմը չի հարգում ոչ միայն միջազգային նորմերը, այլ իր հասարակ քաղաքացիների իրավունքները և հիմնախնդիրը ծառայեցնում է իր քաղաքականությանը»,- հավելեց նա:

Политика 17:31 16/01/2012
Ни позиция, ни заявления Азербайджана по вопросу разработки механизмов проведения расследования на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил ничего удивительного собой не представляют: ведь приходится иметь дело с азербайджанской стороной. Такую скептическую оценку позиции Баку по данному вопросу дал в интервью Panorama.am военный эксперт Арцрун Ованнисян, заявив, что все это в очередной раз доказывает лишь одно: Азербайджан, исходя из своей внутренней и внешней политики, не заинтересован в разрешении проблемы и расследовании инцидентов на линии соприкосновения.
«При расследовании выяснилось бы, что именно азербайджанская сторона периодически идет на провокации, тем самым усугубляя атмосферу вражды и недоверия между сторонами и вводя проблему в тупик. Что означает „категорически против выступила лишь делегация Азербайджана, поскольку желает уточнить детали механизмов расследования инцидентов”? Это абсурд. Какими бы ни были эти механизмы, ведь речь идет об установлении мира и справедливости, жизни людей… Как можно бойкотировать это?» – отметил специалист, добавив, что проявляемая Азербайджаном агрессия и введение официальным Баку международной общественности в заблуждение многократно подтверждаются и уже всем наскучили.
При этом А. Ованнисян выразил недоумение по поводу того, что общественность в Азербайджане этого не понимает, в то время как их ребята назавтра вновь станут жертвами провокаций. Удивление эксперта вызывает и позиция международных гуманитарных миссий и ряда европейских структур, которые до сих пор не осудили подобного поведения: «Неужели чаша их терпения до сих пор не переполнилась?!»
«Мы призываем обратить внимание на эти проблемы в первую очередь простых граждан Азербайджана и международные структуры. Надо признаться, что мы уже свыше 15 лет ведем переговоры относительно того, чтобы начать переговорный процесс, уже 15 лет мы говорим о том, что мира достигают, уважая мир. Однако как всегда Азербайджан не только не уважает международные нормы, а ставит на службу своей политики права рядовых граждан и всю проблему в целом», – подчеркнул военный эксперт.
Напомним, 22 декабря 2011г. на заседании Постоянного совета ОБСЕ был принят сводный бюджет организации. Наряду с этим обсуждался вопрос об увеличении финансирования Офиса личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ, обусловленный необходимостью укрепления возможностей Офиса ЛПДП для содействия проведению расследований возможных инцидентов на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана, в том числе для выполнения договоренностей от 6 февраля 1995 года, подписанных тремя сторонами конфликта (НКР, Азербайджаном и Арменией) при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Идея увеличения бюджета Офиса ЛПДП была широко поддержана государствами-членами ОБСЕ. Примечательно, что категорически против выступила лишь делегация Азербайджана, мотивируя свою позицию тем, что не может одобрить выделение дополнительных средств Офису, пока не достигнута окончательная договоренность по деталям механизмов расследования инцидентов.
Отметим также, что ранее министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян также напоминал о достигнутой в Сочи договоренности относительно расследования инцидентов на линии соприкосновения, которая получила поддержку международного сообщества, однако до сих пор не выполняется. По словам главы МИД Армении, вина за это лежит на азербайджанской стороне, которая заявляет, что такого предложения якобы не было.