Գ. Մինասյան. Ակնկալվում է, որ ՌԴ-ն Հայաստանում խոշոր ներդրումներ կիրականացնի
«Շատ եմ կարևորում այն փաստը, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են բազմապռոֆիլ բնագավառերում. քաղաքական, տնտեսական, ռազմատեխնիկական և որ ամենակարևորն է՝ բոլոր բնագավառներում առաջընթացն ակնհայտ է»,- մեկնաբանելով Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների Սոչիում կայացած երկկողմ հանդիպումը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ այդ հանդիպման ընթացքում ՌԴ նախագահը նշել էր. «Եթե խոսելու լինենք ապագայի մասին, ապա բացի ավանդական բիզնեսի զարգացումից, որն առանց այդ էլ ներթափանցում է հայ-ռուսական փոխգործակցության ամբողջ դաշտը, անհրաժեշտ է մտածել խոշոր նախագծերի մասին:
«Մեզ համար կարևոր է ՌԴ-ի հետ խոշոր բիզնես-նախագծերի իրականացում և ու այդ տեսանկյունից պետք է նշեմ, որ նման գործակցության լավագույն օրինակ է՝ վերջերս գործարկված Հրազդանի ՋԵԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը, որը չափազանց մեծ ներդրում է մեր էներգետիկ անվտանգության ապահովման բնագավառում: Նոր էներգաբլոկն ունի էլեկտրաէներգիայի արտադրության շատ ավելի խնայողական ռեժիմ, շատ ավելի բաձր էկոլոգիական պահանջներ»,- ասաց Գ. Մինասյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բացի դա, Հայաստանը նախատեսել է մոտ ապագայում լրջագույն ծրագրեր իրականացնել, որտեղ ևս կարիք ունենք հզոր ներդրումների, խոսքը՝ ատոմակայանի, Հայաստան-Իրան երկաթգծի, Հյուսիս-հարավ մայրուղու շինարարությունն է:

Политика 14:58 24/01/2012
“Я придаю важное значение тому факту, что двусторонние отношения развиваются в многопрофильных сферах – политика, экономика, военно-техническая, и что, самое главное, во всех сферах прогресс очевиден”, - заявил в беседе с корреспондент Panorama.am председатель постоянной комиссии по экономическим и финансово-кредитным вопросам НС Гагик Минасян, комментируя состоявшуюся в Сочи двустороннюю встречу президентов России и Армении.
Напомним, что в ходе этой встречи президент России отметил: “Если будем говорить о будущем, то кроме развития традиционного бизнеса, который и так проходит сквозь все поле российско-армянского сотрудничества, необходимо подумать о крупных проектах”.
“Для нас важна реализация совместно с РФ крупных бизнес-проектов, и с этой точки зрения должен отметить, что наилучший пример подобного сотрудничества – недавно задействованный 5-й энергоблок Разданской ТЭЦ, что уже является чрезвычайно большим вкладом в области обеспечения энергетической безопасности. Новый энергоблок имеет режим гораздо более экономный режим выработки электроэнергии, гораздо более высокие экологические требования”, - сказал Г. Минасян.
Он проинформировал, что кроме того Армения предусмотрела в ближайшем будущем реализовать серьезнейшие программы, где мы также нуждаемся в мощных вложениях, к примеру – АЭС, железная дорога Армения-Иран, строительство автотрассы Север-Юг.